JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.SKAISTUMKOPŠANAS SPECIĀLISTS (KOSMETOLOĢIJA – MANIKĪRS, PEDIKĪRS)


Kods: 3229 11


Darba saturs:
Skaistumkopšanas speciālists veic sejas un ķermeņa ādas kopšanas procedūras un sniedz citus kosmētiska rakstura pakalpojumus, piemēram, manikīru, pedikīru, uzacu korekciju, liekā apmatojuma likvidēšanu, dekoratīvo caurduršanu.

Kosmētiķis nosaka klienta sejas ādas īpašības un īpatnības, izvēlas atbilstošus kosmētikas līdzekļus, aprīkojumu un procedūras, piemēram, sejas tīrīšanu, mitrinošu vai barojošu procedūru. Lai pastiprinātu kosmētikas līdzekļu iedarbību, kosmētiķis masē klienta seju, atsevišķas ķermeņa daļas (piemēram, seju, dekoltē zonu un rokas) vai visu ķermeni.

Kosmētiķis iesaka klientam kosmētisko seansu plānu atkarībā no rezultāta, kādu būtu vēlams sasniegt. Viņš iesaka kursu, piemēram, divas reizes nedēļā vai katru otro dienu noteiktu laika periodu. Pēc kursa beigšanas kosmētiķis izvērtē sasniegto rezultātu.

Kosmētiķis pastāsta klientam par viņa ādas tipu, iesaka kosmētikas līdzekļus patstāvīgai ādas kopšanai. Ja nepieciešams, viņš iesaka ārsta kosmetologa vai dermatologa konsultāciju. Pēc ārsta konsultācijas kosmētiķis veic nozīmētās procedūras.

Dekoratīvais kosmētiķis sagatavo seju un uzliek dažādus grimus (meikapus), pieskaņojot tos koptēlam (piemēram, dienas, vakara, svētku, konkursa, modes skates, fotosesijas meikaps). Viņš klāj uz klienta sejas ādas krēmus, pūderus, grimu, acu plakstiņu ēnas, krāso lūpas, skropstas un uzacis, koriģē uzacu formu. Kosmētiķis nosaka klientam visveiksmīgāko grima, acu ēnu, lūpukrāsas kombināciju atkarībā no viņa sejas formas, ādas un acu krāsas, matu krāsas un griezuma.

Manikīra un/vai pedikīra speciālists apkopj klienta roku un kāju nagus un ādu. Viņš pulē un vīlē nagus, atbīda nagu valnīšus, izgriež ienadžus, noņem ādas raga slāni. Atbilstoši klienta individuālajām vēlmēm, nagu īpatnībām un modes tendencēm viņš veido nagu dizainu, pieaudzē mākslīgos nagus. Manikīra un/vai pedikīra speciālists masē klienta rokas (visu delnu) vai pēdas, izmantojot barojošas, ārstējošas, kopjošas maskas, balzamus un eļļas.

Skaistumkopšanas speciālists solārijā piedāvā klientam izvēlēties sauļošanās kosmētiku, iesaka sauļošanās ilgumu un kursu atkarībā no vēlamā rezultāta. Viņš parāda klientam telpu, kur noģērbties, kā arī ieslēdz, ja klientam nepieciešama palīdzība, solārija aparātu.

Līdztekus darbam ar klientiem skaistumkopšanas speciālists rūpējas par darba vietas un darbarīku tīrību. Viņš sagatavo sterilizācijai, sterilizē un atbilstoši normatīvajiem aktiem uzglabā instrumentus un aparatūru. Skaistumkopšanas speciālists parasti pats plāno tikšanos ar klientiem un atzīmē darba kalendārā ziņas par klientu, piemēram, ādas tipu, veiktajām procedūrām, izmantotajiem materiāliem.

Ja skaistumkopšanas speciālists ir arī salona vadītājs, viņš plāno un organizē personāla darbu, slēdz preču piegādes līgumus, pasūta darbam nepieciešamos materiālus, piesaista klientus, nosaka pakalpojumu cenas.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Kosmētiķis darbā lieto kosmētikas līdzekļus, piemēram, krēmus, losjonus, tonikus, arī injekcijas grumbu izlīdzināšanai. No kosmetoloģijas aparatūru klāsta – lāzeraparatūru, ultraskaņas aparatūru, piemēram, aparatūru ādas mikroslīpēšanai, sejas muskuļu nostiprināšanai. Aromakosmētiķis darbā lieto aromakosmētikas līdzekļus, piemēram, dabīgās aromātiskās eļļas, mitrinātājus, emulsijas. Manikīra un pedikīra speciālists darbā lieto dažādus nagu un ādas apstrādes instrumentus un kopšanas līdzekļus, piemēram, nagu pulētājus, vīlītes, knaiblītes, eļļas, pūderus, nagulakas, dezinfekcijas līdzekļus, nagu mākslinieciskās noformēšanas piederumus, piemēram, mākslīgos nagus, aplikācijas, uzlīmes, akmentiņus, želejas, līmi. Skaistumkopšanas speciālists solārijā strādā ar solārija sauļošanās kosmētiku, solārija aparatūru. Dekoratīvajai caurduršanai viņš lieto, piemēram, īpašas adatas; liekā apmatojuma likvidēšanai – vasku vai depilācijas ierīces.


Darba apstākļi:
Skaistumkopšanas speciālists strādā telpās - atsevišķā kabinetā vai speciālā telpas nodalījumā. Skaistumkopšanas speciālists strādā astoņu stundu darba dienu pēc iepriekš saskaņota grafika, kas atkarīgs no salona darba laika. Lietojot dažādus ķīmiskus preparātus vai dezinficējot instrumentus, dažkārt jāsaskaras ar šķīdumiem, kas var izraisīt alerģiju


Darba iespējas:
Skaistumkopšanas speciālists var strādāt skaistumkopšanas salonos, centros, frizētavās, un kā pašnodarbināta persona.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība kosmetoloģijā. Mācību ilgums 2 - 3 gadi pēc vidējās izglītības iegūšanas. Kā arī sertifikāts katrā specializācijā, kurā skaistumkopšanas speciālists strādā. Sertifikātu izsniedz arī medicīnas speciālistiem, kas beiguši profesionālus kosmētiķa kursus.


Iespējamais atalgojums:
140 līdz 300 LVL.
Atalgojums ir atkarīgs no uzņēmuma veida un lieluma, kā arī no skaistumkopšanas speciālista meistarības līmeņa (pieredzes un reputācijas jeb priekšstata, kādu skaistumkopšanas speciālists par sevi radījis klientiem). Parasti skaistumkopšanas speciālists saņem dalītu atalgojumu – daļa ir noteikta alga (sākot ar 140 latiem) un daļa – darba līgumā noteikti procenti no katra skaistumkopšanas speciālista ieņēmumiem (30 – 50%).


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tu interesējies par veselīgu dzīvesveidu? Vai tevi saista raidījumi, raksti un rubrikas par stilu un skaistumkopšanu? Vai tevi interesē ārstniecības augu īpašības, dažādu smaržu ietekme uz cilvēka noskaņojumu?

Vai tev piemīt pacietība, uzklausot sarunu biedru? Vai tu spēj taktiski un neuzbāzīgi pārliecināt par sava viedokļa pareizību? Vai tev patīk strādāt ar cilvēkiem?

Skaistumkopšanas speciālists darbā satiekas ar dažādiem cilvēkiem, no viņa paveiktā lielā mērā ir atkarīgs klienta noskaņojums un pat turpmākie panākumi. Patīkama sarunu biedra un pārliecināta speciālista īpašības vari pilnveidot, vispusīgi attīstot savu personību –interesējoties par kultūras norisēm, lasot daiļliteratūru, savukārt, lai sāktu orientēties skaistumkopšanas jomās, meklē un lasi internetā un presē pieejamos materiālus par ķermeņa kopšanu, izmēģini pats dažādas skaistumkopšanas procedūras. Vēro cilvēkus un prātā iedomājies, ko tu ieteiktu konkrētajam cilvēkam uzlabot ārējā izskatā, izmantojot dažādas skaistumkopšanas metodes.
Skaistumkopšanas speciālista darbā būtiski ir attīstīt roku un pirkstu veiklību, formas izjūtu, kā arī gaumes izjūtu.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā veselības mācība, bioloģija, psiholoģija, vizuālā māksla un ētika.


Interešu joma(s): Pakalpojumu sfēra


Radniecīgās profesijas:

MASIERIS

KOSMETOLOGS

FRIZIERIS

GRIMĒTĀJS

VIZĀŽISTS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

skaistumkopšanas industrija vizuālā tēla, stila pilnveidošanas iespējas
diētas, sabalansēta uztura nianses radošs darbs
ķermeņa kosmētiskās procedūras veselīgs dzīvesveids
darbs, kas iepriecina cilvēkus, padarot viņus skaistākus, sakoptākus skaistumkopšanas industrijas pasākumi, izstādes, konkursi, meistarklases, to atspoguļojums masu medijos

Man raksturīgas šādas īpašības:

intuīcija * radošums pacietība
emocionalitāte uzņēmīgums praktiskums
izteiksmīgums enerģiskums disciplinētība
bagāta iztēle ambiciozitāte pielāgošanās spējas
izpalīdzīgums ekstraversija * laipnība
optimisms taktiskums neatlaidība

*ekstraversija apzīmē uz ārējo pasauli vērstu personības tipu, kuram raksturīga atklātība, sabiedriskums, laba saskarsme, spēja ātri iejusties jaunās situācijās un kuram patīk veidot plašu paziņu loku

*intuīcija – spēja nojaust, aptvert, neapzināti izjust

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

veikt klasisko manikīru pielietot aromterapiju
pielietot kosmetologa darbā izmantojamās jaunāko tehnoloģiju ierīces piesaistīt klientus, pielietojot savas saskarsmes prasmes
veikt kosmētisko masāžu rūpēties par cilvēku psiholoģisko komfortu, spriedzes mazināšanu
veikt dažādas spa procedūras kontrolēt savas emocijas

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv