JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.BIŠKOPIS


Kods: 6123 01


Darba saturs:
Biškopis jeb dravnieks rūpējas par bišu saimēm, nodrošina tām barību un ievāc bišu produktus: bišu vasku, medu, propolisu un ziedputekšņus.

Biškopis bišu nomitināšanai izvēlas vietu, kurā aug bišu barībai nepieciešamie kultūraugi (piemēram, griķi, rapši), un novieto tur stropus. Ir biškopji, kas iesēj nepieciešamo ziedaugu kultūru stropu tuvumā. Citi vairāk gan praktizē tā saukto bišu vešanu ganībās – biškopis naktī vai ļoti agri no rīta (lai bites nesatrauktos) iekrauj stropus automašīnas piekabē un aizved uz piemērotām platībām, kur tos atstāj uz visu dienu.

Vismaz reizi 10 dienās biškopji aprauga stropus, lai pārbaudītu bišu saimes pieaugumu, paredzētu izspietošanas termiņus un laikus paplašinātu saimes. Ejot pie bitēm, biškopis uzvelk aizsargtērpu un, lai atvairītu bites, lieto dūmkanniņu (bites tad netuvojas, jo tām nepatīk dūmi). Lai noķertu spietojošas bites, biškopji saimniecības apkārtnē novieto bišu ķērājus (stropiem līdzīgas kastes) vai atstāj dažus stropus tukšus.

Ja ir lietaina, auksta vasara, biškopis bites piebaro, stropā vai tā tuvumā novietojot cukursīrupu (reizēm sajauktu ar medu) vai bišu maizi – speciālu ziedputekšņu un medus maisījumu. Ja bites ir darbīgas un gads ir ražīgs, biškopis rūpējas par to, lai bitēm būtu pietiekami daudz vietas gan dzīvošanai, gan medus novietošanai. Biškopis ievieto stropā papildu mākslīgās šūnu pamatnes un, ja nepieciešams, stropam pievieno papildu medus kastes.

Tuvojoties ziemai, biškopis rūpējas par bišu ieziemošanu – samazina stropa telpu, noņemot medus kastes; sašaurina skreju, lai stropā neiekļūst aukstums, pārklāj stropa augšdaļu ar siltinošiem materiāliem. Pavasarī biškopis seko bišu darbībai – kad tās kļuvušas darbīgākas (un skaļākas), saime laikus jāpaplašina, lai bites neizspietotu. Biškopji arī attīra stropu no kritušām bitēm, uztur kārtībā un labo medus rāmīšus un pašu stropu. Ja saime ir vāja, tā tiek piebarota. Biškopis seko arī bišu mātes stāvoklim. Ja stropā nav bišu mātes, biškopis to izaudzē pats. Kad rudenī pienāk laiks ievākt bišu ienesumu, biškopis izņem no stropa tādu medus daudzumu, lai bitēm atliktu pietiekami daudz barības ziemai.

Biškopis izsviež medu no šūnām ar medus sviedi, kausē tukšās vaska šūnas vaska kausējamā katlā. Iegūtos produktus viņš var pārdot.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Biškopis darbā lieto stropa ratiņus vai automašīnu bišu stropu pārvietošanai, kaltiņu rāmīšu un stropu tīrīšanai, dūmkannu, aizsargtērpu ar speciālu tīkliņcepuri, medus sviedi un vaska kausējamo katlu.


Darba apstākļi:
Biškopji lielāko darba dienas daļu pavada ārā, iekštelpās tikai sagatavojot bišu produkciju. Biškopja darbs ir atkarīgs no bišu dzīves ritma un gadalaika. Visaizņemtākais periods ir vasara, vismierīgākais – ziema, tomēr arī ziemā bitēm jāvelta pietiekama uzmanība. Transportējot bites uz ganībām, jāstrādā ļoti agri no rīta, vēlu vakaros vai naktīs. Neuzmanīgi rīkojoties, pastāv risks tikt sadzeltam. Cilvēkiem ar alerģiju pret bišu produktiem un bišu dzēlieniem nebūtu vēlams nodarboties ar biškopību, jo dzēliena sekas var būt letālas. Tā kā biškopji visbiežāk ir pašnodarbinātas personas, savu darba laiku tie plāno paši.


Darba iespējas:
Biškopji strādā kā pašnodarbinātie vai kā privātuzņēmēji.


Nepieciešamā izglītība:
Biškopja izglītību var iegūt profesionālās vidējās izglītības iestādēs. Mācību ilgums – 4 gadi. Lai strādātu par biškopi, vēlama praktiska pieredze bišu kopšanā; to var iegūt, strādājot praksē pie pieredzējuša biškopja.Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi interesē dabas procesi? Vai tu labi saproties ar dzīvniekiem? Vai vēlētos savu darbu saistīt ar dabu? Vai esi nosvērts un apdomīgs?

Ja vēlies kļūt par biškopi, mācies atšķirt ziedaugus, izprast dabas ritmus. Biškopim jāspēj saglabāt mieru jebkurā situācijā, jo bites jūt satraukumu un mēdz reaģēt agresīvi. Centies attīstīt māku pirms rīkošanās visu mierīgi izsvērt; darbojies nesteidzīgi un apdomīgi.

Zināšanas bioloģijā un veselības mācībā tev lieti noderēs, ja izvēlēsies biškopja amatu.


Interešu joma(s): Lauksaimniecība, zivsaimniecība


Radniecīgās profesijas:

AGRONOMS

LAUKU ĪPAŠUMA APSAIMNIEKOTĀJS

DĀRZNIEKS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

senas tradīcijas, to saglabāšana ziedaugu sugas
ekoloģisko produktu ražošana biškopība
dabas procesi biškopības metodes un materiāli
medus veidi, īpašības un pielietojums bioloģija, veselības mācība

Man raksturīgas šādas īpašības:

saimnieciskums godīgums centība
nepiespiestība patstāvība savaldība
praktiskums optimisms rūpīgums
stabilitāte apzinīgums kārtīgums
neatlaidība enerģiskums pacietība
materiālisms* lietišķums piesardzība

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

radoši, atbildīgi un autonomi rīkoties saglabāt nosvērtību bīstamās situācijās
noteikt, atšķirt ziedaugu sugas droši darboties ar kukaiņiem
ieviest un uzturēt kartību kontrolēt, ietekmēt bioloģiskos procesus
strādāt ilgu laiku vienatnē dabā vadīt automašīnu

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv