JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.CEĻOJUMU PAVADONIS


Kods: 5111 01


Darba saturs:
Ceļojumu pavadonis (stjuarts, vilciena, kuģa, autobusa pavadonis) rūpējas par pasažieru labsajūtu un ērtībām ceļojuma laikā.

Ceļojumu pavadonis darbu uzsāk vēl pirms pasažieru ierašanās. Šajā laikā viņš pārbauda lidmašīnas, kuģa, autobusa vai vilciena salonu, kā arī palīgtelpas (kabīnes, tualetes). Īpaša uzmanība tiek pievērsta dažādu elektroiekārtu stāvoklim: katra pasažiera individuālajam apgaismojumam, ceļojumu pavadoņa izsaukšanas signālam, mikrofonam. Ceļojumu pavadoņa uzdevums ir pieņemt braucienam vai lidojumam nepieciešamo inventāru un pārtiku. Kad autobuss, kuģis, vilciens vai lidmašīna ir pilnībā sagatavota pasažieru uzņemšanai, ceļojumu pavadonis par to ziņo tam, kurš ir atbildīgs par braucienu.

Ceļojumu pavadonis sagaida pasažierus. Viņš pārbauda biļetes, palīdz atrast katra vietu un rūpējas, lai pasažieri pēc iespējas ērtāk iekārtotos, īpašu uzmanību pievēršot bērniem, invalīdiem un veciem cilvēkiem, palīdz novietot rokas bagāžu.

Autobusos un lidmašīnās pirms brauciena vai lidojuma ceļojumu pavadonis informē (vai atskaņo audio ierakstu) par brauciena vai lidojuma maršrutu un ilgumu, pastāsta par salona iekārtu darbību, par to, kā rīkoties varbūtējas avārijas gadījumā. Lidmašīnu stjuarti demonstrē, kā rīkoties ar glābšanas aprīkojumu – skābekļa maskām un glābšanas vestēm.

Ceļojuma laikā ceļojuma pavadonis piedāvā pasažieriem laikrakstus, dažādus atspirdzinošus dzērienus un uzkodas. Viņi rūpējas, lai salonā būtu optimāla gaisa temperatūra, un uztur tīras telpas.

Beidzot savu darba maiņu, ceļojuma pavadonis nodod pārpalikušo inventāru un noformē nepieciešamos dokumentus par reisa norisi.

Lai pasažieri brauciena vai lidojuma laikā justos labi, ceļojuma pavadonis mēģina radīt cilvēkos pozitīvas emocijas. Ceļojuma pavadonis ir lakonisks un mierīgs, cenšas nepieļaut nervozitāti, nepieklājību un agresivitāti, taču vienlaikus pret pasažieriem ir noteikts un neatlaidīgs, ja kāds pasažieris sāk traucēt vai nepakļaujas drošības noteikumiem brauciena, kuģojuma vai lidojuma laikā.

Ekstremālās situācijās ceļojuma pavadonis saglabā augstu paškontroli. Viņš nomierina pasažierus, sniedz pirmo palīdzību un palīdz lietot glābšanas sistēmas.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Ceļojumu pavadonis lieto klientu apkalpošanai nepieciešamus priekšmetus, piemēram, pasažieru instruēšanas aprīkojumu (lidmašīnās), ēdienu paplātes un ratiņus, segas. Darbā nepieciešams arī mikrofons. Apstrādājot ar reisu saistīto informāciju, ceļojumu pavadonis lieto datoru, biroja tehniku, rakstāmpiederumus.


Darba apstākļi:
Darbs norit lidmašīnu, kuģu, autobusu un vilcienu salonos un palīgtelpās. Ceļojumu pavadoņiem jāatrodas nepārtrauktā saskarsmē ar cilvēkiem. Kuģa, autobusa vai lidmašīnas šūpošanās reisa laikā var apgrūtināt pārtikas produktu sagatavošanu un pasniegšanu. Ceļojuma pavadoņi strādā pēc noteikta darba grafika – dodas, piemēram, uz trim diennaktīm reisā, tad ir trīs brīvas dienas. Darba laiks ir atkarīgs no reisa ilguma. Bieži jāstrādā nedēļas nogalēs, svētku dienās, naktīs. Ceļojuma pavadoņi darba laikā nēsā formastērpu. Svarīgi, lai ceļojuma pavadonim būtu laba dikcija, kā arī sakopts un pieklājīgs ārējais izskats. Lidmašīnu stjuartiem ļoti būtiska ir laba veselība.


Darba iespējas:
Ceļojumu pavadoņi var strādāt autobusu pasažieru pārvadājumu kompānijās, kuģu pasažieru pārvadājumu kompānijās, dzelzceļa pasažieru pārvadājumu kompānijas, aviokompānijas.


Nepieciešamā izglītība:
Lai strādātu par ceļojumu pavadoni, nav obligāta kāda konkrēta izglītība, bet gan nepieciešami speciāli apmācības kursi, kurus parasti organizē uzņēmums, kas vēlas pieņemt darbā ceļojumu pavadoni. Mācību ilgums ir 1 – 3 mēneši. Būtiskas ir svešvalodu zināšanas.


Iespējamais atalgojums:
300 līdz 1500 LVL.
Darba atalgojums atkarīgs no uzņēmuma lieluma un strādājošā darba pieredzes.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev sagādā gandarījumu, ja cilvēki tavā klātbūtnē jūtas patīkami un komfortabli? Vai tu labprāt palīdzi citiem, atbildi uz jautājumiem, esi savaldīgs?

Lai kļūtu par ceļojumu pavadoni, vēlama māka sadarboties ar cilvēkiem, uzklausīt citus, tāpat svarīga ir prasme saglabāt mieru saspringtās situācijās, būt precīzam.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā psiholoģija un svešvalodas.


Interešu joma(s): Transports, loģistika Tūrisms, atpūta, viesmīlība,


Radniecīgās profesijas:

CEĻOJUMU KONSULTANTS

VIESNĪCU PAKALPOJUMU SPECIĀLISTS

VIESMĪLĪBAS SPECIĀLISTS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

tuvas un tālas zemes sabiedriskās dzīves pasākumi
rūpes par cilvēkiem nestandarta darba vide
praktisks darbs praktiskā psiholoģija, saskarsme
mobils dzīves ritms, ceļojumi svešvalodas

Man raksturīgas šādas īpašības:

draudzīgums pārliecinātība atraktivitāte
izpalīdzība izlēmība pielāgošanās spēja
laipnība iniciatīva pacietība
atbildīgums drosme taktiskums
sapratne optimisms izturība
enerģiskums ekstraversija * praktiskums

*ekstraversija apzīmē uz ārējo pasauli vērstu personības tipu, kuram raksturīga atklātība, sabiedriskums, laba saskarsme, spēja ātri iejusties jaunās situācijās un kuram patīk veidot plašu paziņu loku

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

sadarboties ar cilvēkiem, strādāt komandā sazināties svešvalodā
nodrošināt servisu ceļojumā uzturēt kārtību un tīrību savā darba vietā
konstruktīvi risināt konfliktus izklaidēt un uzmundrināt nogurušus cilvēkus
saglabāt mieru paaugstināta stresa situācijās sniegt pirmo medicīnisko palīdzību*

*pirmā palīdzība – palīdzība, ko cietušajam (slimajam) viņa dzīvībai vai veselībai kritiskā stāvoklī savu zināšanu un iespēju apjomā sniedz personas ar kvalifikāciju medicīnā vai bez tās neatkarīgi no sagatavotības un ekipējuma (Ārstniecības likums)

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv