JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.LAUKU TŪRISMA SPECIĀLISTS


Kods: 3478 06


Darba saturs:
Lauku tūrisma speciālists vada un plāno lauku tūrisma uzņēmuma darbību, veic ikdienas pienākumus saimniecībā, viesu uzņemšanu, kā arī nodrošina saimniecības ražoto produktu izmantošanu lauku tūrisma piedāvājumā.

Lauku tūrisma speciālists plāno lauku tūrisma uzņēmuma darbību – ieguldījumus uzņēmuma attīstībā (piemēram, jaunu ēku celtniecību vai istabu remontu), konkrēto uzņēmuma piedāvājumu un stilu (piemēram, vai tas būs viesu nams ģimenēm vai banketu zāle ar pirti lielākām grupām), pēta tūrisma un uzņēmējdarbības likumdošanu, kā arī sadarbojas ar tūrismu regulējošām valsts un pašvaldības iestādēm. Lauku tūrisma speciālists arī nodrošina uzņēmuma reklāmu un informācijas izplatīšanu par tā piedāvājumu.

Lauku tūrisma speciālists nodrošina viesu uzņemšanu. Viņš rūpējas gan par viesu mājas iekārtojumu un noformējumu, gan par viesu uzņemšanu un izmitināšanu. Ierodoties viesiem, lauku tūrisma speciālists tos sagaida, iepazīstina ar viesu namā pieejamajiem pakalpojumiem, atpūtas iespējām, ierāda viesu izmitināšanai paredzētās telpas, kā arī iepazīstina ar viesu nama telpu izkārtojumu, piemēram, ēdamtelpu, atpūtas telpām, higiēnas telpām. Informē par viesu nama dienas kārtību, piemēram, kādā laika periodā tiek pasniegtas brokastis, vai un kad pieejami kādi organizēti atpūtas pasākumi, izjādes ar zirgiem, izbraucieni ar laivām, ekskursijas. Ja viesu namā tiek piedāvāta atpūtas un sporta inventāra noma, viņš iepazīstina viesus ar nomas iespējām un noteikumiem, piemēram, piedāvā nomai velosipēdus, kā arī iesaka interesantākos maršrutus un saistošākos apskates objektus apkārtnes apzināšanai. Lai tūristiem sniegtā informācija būtu saistoša un interesanta, lauku tūrisma speciālists labi orientējas tūrisma objektos gan tuvākā, gan tālākā apkārtnē.

Lauku tūrisma speciālists, ja viesu namā nav atsevišķa personāla šim nolūkam, arī nodrošina viesu ēdināšanu – pasūtījumu pieņemšanu un nodošanu virtuvē, apkalpošanu pie galda.

Viņš seko līdzi darba organizācijai lauku tūrisma uzņēmumā, sanitāro normu un darba drošības ievērošanai, ekoloģiskajiem standartiem lauku produkcijas ražošanā (piemēram, dārzeņu audzēšanā). Lauku tūrisma speciālistam arī jānodrošina pasūtījumu izdarīšana uzņēmuma vajadzībām, rēķinu apmaksa un dokumentācijas kārtošana (ja šim nolūkam nav atsevišķa darbinieka).


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Lauku tūrisma speciālists darbā lieto datoru un citu biroja tehniku (piemēram, printeri, faksu), kā arī specifiskas datorprogrammas, lai veidotu lauku tūrisma uzņēmuma dokumentāciju. Darbā tiek izmantota arī uzņēmumā esošā sadzīves tehnika un darbarīki, sadzīves tehnika, virtuves iekārtas, arī iekštelpu un ārtelpu noformēšanai domāti piederumi.


Darba apstākļi:
Lauku tūrisma speciālists strādā konkrētā lauku tūrisma uzņēmumā (parasti viesu namā), dažreiz arī vairākos. Darbs notiek uz vietas, plānojot uzņēmuma darbību, nodrošinot viesu uzņemšanu un apkalpošanu. Darba laiks nav stingri normēts.


Darba iespējas:
Lauku tūrisma speciālisti strādā lauku tūrisma uzņēmumos visā Latvijā – parasti tie ir viesu nami, pirtis un līdzīgas atpūtas vietas lauku apvidos. Pieredzējuši lauku tūrisma speciālisti var arī sniegt konsultācijas citiem nozarē strādājošajiem, līdz ar to strādāt kādā tūrisma plānošanas un regulēšanas iestādē, piemēram, pašvaldības tūrisma departamentā. Lauku tūrisma speciālists var dibināt savu uzņēmumu un īstenot tā attīstību, vai strādāt kā algots darbinieks.


Nepieciešamā izglītība:
Lauku tūrisma speciālistam nepieciešama augstākā vai profesionālā vidējā izglītība lauku tūrisma speciālitātē. Mācību ilgums ir 4 gadi. Lauku tūrisma speciālisti var izglītoties arī specializētos kursos.


Iespējamais atalgojums:
150 līdz 400 LVL.
Atalgojums atkarīgs no uzņēmuma lieluma, darba apjoma un pienākumiem, kā arī lauku tūrisma speciālista kvalifikācijas. Ja lauku tūrisma speciālists vada savu uzņēmumu, viņa atalgojums ir arī uzņēmuma gūtā tīrā peļņa.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk organizēt, rūpēties par cilvēku labsajūtu? Vai esi interesējies par mazo uzņēmēju darba iespējām tūrisma nozarē laukos? Vai esi domājis par savu viesu namu laukos?

Ja vēlies būt lauku tūrisma speciālists, interesējies par uzņēmēju iespējām laukos veidot savus viesu namus (varbūt tā ir tava dzimtā vieta), kā arī padomā, kas būtu tas īpašais (vieta, speciāli piedāvājumi), ar ko tu varētu piesaistīt atpūtniekus. Skolā iesaisties dažādu projektu izstrādē, lai gūtu organizēšanas, plānošanas iemaņas, pamēģini izveidot savu biznesa plānu.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmeties kā biznesa ekonomiskie pamati, mājsaimniecība un svešvalodas.


Interešu joma(s): Tūrisms, atpūta, viesmīlība


Radniecīgās profesijas:

EKOTŪRISMA PĀRVALDNIEKS

CEĻOJUMU ORGANIZATORS

CEĻOJUMU KONSULTANTS

ATPŪTAS ORGANIZĒŠANAS SPECIĀLISTS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

aktīva dalība sabiedriskās dzīves pasākumos pozitīvu emociju sagādāšana
viesu uzņemšana, viņu aprūpe un izklaide tuvākās apkārtnes ievērojamāko tūrisma objektu un vietu apzināšana
dažādas tūrisma koncepcijas – ekoloģiskā, ekstrēmā, lauku, sakrālā u.c. lauku tūrisma popularizēšana
sporta, aktīvās atpūtas pasākumu, izbraukumu dabā organizēšana mazā uzņēmējdarbība

Man raksturīgas šādas īpašības:

uzņēmība apzinīgums neatlaidība
izlēmība savaldība stabilitāte
sabiedriskums ekstraversija * rūpīgums
enerģiskums dominēšana atbildīgums
iniciatīva optimisms izturība
sabiedriskums praktiskums izpalīdzīgums

*ekstraversija apzīmē uz ārējo pasauli vērstu personības tipu, kuram raksturīga atklātība, sabiedriskums, laba saskarsme, spēja ātri iejusties jaunās situācijās un kuram patīk veidot plašu paziņu loku

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar cilvēkiem vadīt kolektīvu
būt labam stāstniekam pārvaldīt lauku saimniecību
konstruktīvi un radoši risināt konfliktus noformēt lietišķo dokumentāciju
loģiski pamatot savu izvēli izstrādāt un vadīt tūrisma projektus

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv