JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.ZOBĀRSTS


Kods: 2222 02


Darba saturs:
Zobārsts ārstē bojātus zobus vai uzlabo zobu izskatu (piemēram, uzliekot keramikas plāksnītes, dekoratīvos elementus), konsultē pacientus par sakodienu, protezēšanas iespējām, kā arī par profilaksi – mutes dobuma kopšanu un regulāriem zobārsta apmeklējumiem.

Zobārsts sākumā apskata pacienta mutes dobumu, novērtē zobu, arī mutes gļotādas un smaganu stāvokli. Ja nepieciešams, taisa diagnostiskus rentgena uzņēmumus. Pēc apskates un zobu stāvokļa izvērtēšanas zobārsts iepazīstina pacientu ar iespējamo ārstēšanas plānu, piemēram, nosaka, kādi zobi būtu ārstējami, kādi – izraujami un kādas ir protezēšanas iespējas.

Plombējot bojātu zobu, zobārsts veic atsāpināšanu - injicē anestētiķi (anestezējošu līdzekli), izolē ārstējamo zobu no saskares ar siekalām un ar instrumentu, piemēram, dažāda izmēra urbju un ekskavatoru, palīdzību izņem bojātos zoba audus, izmazgā caurumu ar ūdens strūklu un izžāvē ar gaisa plūsmu. Lai aizsargātu zoba nervu, zobārsts ieklāj caurumā oderi un pilda plombējamo materiālu (piemēram, kompozīta materiāla (baltās), sudraba vai zelta plombas, ko izgatavo pats vai lieto laboratorijā izgatavotas). Gaismas vai ķīmiski cietējošo balto plombu krāsu zobārsts ar krāsu skalas palīdzību pieskaņo pacienta zobu krāsai. Ja zoba bojājums ir tik dziļš, ka skāris nervu, lai saglabātu zobu, nervs jāizņem. Zobārsts iztīra zoba sakņu kanālus un aizpilda tos, lai varētu aizplombēt zoba caurumu. Dažkārt sakņu kanāla tīrīšana tiek veikta vairākās reizes, katrreiz tīrot kanālu, liekot zāles un ievietojot pagaidu plombu. Ja zobārsts apskatē konstatējis, ka zobu nav iespējams salabot, iepriekš veicot atsāpināšanu, to izrauj.

Sadarbojoties ar zobu tehniķi, zobārsts liek arī porcelāna, keramikas plāksnītes, zobu tiltiņus, kronīšus, protēzes, veic zobu implantēšanu.

Zobārsts var veikt arī zobu higiēnista darbu: noņemt zobakmeni, nopulēt un diegot zobus, kā arī uzklāt profilaktiskos gēlus.

Apskatot pacienta mutes dobuma stāvokli, zobārsts (vai zobārsta asistents) pieraksta apskates rezultātus un dokumentē ārstniecības procesu – ieraksta pacienta kartītē ārstēšanas gaitu.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Zobārsts darbā lieto stomatoloģisko iekārtu (tā aprīkota ar dažādiem urbjiem, siekalu atsūcējiem, putekļu atsūcēju), rentgena iekārtu, gaismas plombu cietināmo lampu, sudraba plombu maisītāju, sterilizatoru, spirta lampiņu, lignīna rullīšus. Viņš lieto arī rokas instrumentus, piemēram, apskatei tiek izmantots spogulis, zonde, pincete; bojāto audu izņemšanai – ekskavatori; plombēšanai – blīvētāji. Zobārsts lieto dažādus materiālus, piemēram, kompozīta plombējamos materiālus un krāsu skalu, sudraba un citu materiālu plombas. Strādājot ar pacientu, viņš lieto gumijas vai silikona cimdus, sejas masku, darba apģērbu un atkarībā no veicamajām manipulācijām arī aizsargbrilles. Izmeklēšanas rezultātu fiksēšanai zobārsts lieto arī rakstāmpiederumus. Dažkārt pacientu reģistrēšanai un apskates rezultātu pierakstam tiek izmantots dators.


Darba apstākļi:
Zobārsts strādā zobārstniecības kabinetā, noteiktas darba stundas, parasti astoņu stundu darba dienu, darba laiku pakārtojot pacientu interesēm, līdz ar to dažreiz jāstrādā darba dienu vakaros un brīvdienās.


Darba iespējas:
Zobārsts var strādāt slimnīcās, poliklīnikās un zobārstniecības praksēs. Viņš var būt arī pašnodarbinātais un atvērt savu privātpraksi.


Nepieciešamā izglītība:
Zobārstam nepieciešama augstākā medicīniskā izglītība zobārsta specialitātē. Mācību ilgums ir 5 gadi. Lai patstāvīgi nodarbotos ar zobārstniecību, zobārstam jānokārto sertifikācijas eksāmens. Sertifikātu var iegūt pēc augstākās izglītības iestādes beigšanas, nostrādājot 2 gadus sertificēta zobārsta uzraudzībā vai arī turpinot studijas rezidentūrā 2 gadus. Rezidentūrā parasti specializējas bērnu zobārstniecībā, ortodontijā (sakodiena anomāliju regulēšanā), ķirurģijā vai, piemēram, ortopēdijā (protezēšanā).


Iespējamais atalgojums:
300 līdz 1000 LVL.
Algas apmērs atkarīgs no darbavietas un nodarbinātības veida. Algots zobārsts saņem noteiktu algu (300 – 350 latu) un piemaksu – darba līgumā noteiktus procentus no ieņēmumiem. Pašnodarbināta zobārsta atalgojums var būt 450 – 1000 latu. Algas apmērs ir atkarīgs no zobārsta profesionalitātes, darba pieredzes, pacientu skaita.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tavuprāt sakopti zobi ir būtiska skaista smaida sastāvdaļa? Vai tev patīk darbs ar cilvēkiem? Vai tu esi rūpīgs un pacietīgs? Vai varētu pavadīt visu dienu vienlaikus koncentrējoties ļoti rūpīgam darbam un sarunājoties ar pacientu? Vai tev sagādā gandarījumu pētīt, analizēt sarežģītus uzdevumus un atrast tiem risinājumu?

Piedalīšanās dažādās sabiedriskās un skolas aktivitātes, veicinās spēju pieņemt lēmumus un uzņemties atbildību par paveikto!

Savukārt, veicot dažādus sīkus darbus, piemēram, līmējot kolāžas, izgatavojot automodeļus, var veicināt pirkstu veiklību un precizitāti, kas svarīga zobārsta profesijā.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā ķīmija, bioloģija, psiholoģija un svešvalodas.


Interešu joma(s): Veselības aprūpe un rehabilitācija


Radniecīgās profesijas:

BIONIĶIS PROTĒZISTS

ZOBU HIGIĒNISTS

ZOBU TEHNIĶIS

ORTODONTS

SEJAS UN ŽOKĻU ĶIRURGS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

ķīmija, bioloģija veselīgs dzīvesveids
cilvēka ķermeņa uzbūve, fizioloģiskie procesi imunitātes nostiprināšana ar vitamīniem, diētām, pārtikas piedevām
netradicionālās un tautas dziedniecības metodes rūpes par veselību, laikus apmeklējot ārstus
cilvēku izskats, vizuālā pievilcība darbs, kas atvieglo cilvēku ciešanas

Man raksturīgas šādas īpašības:

analītiskums apzinīgums izpalīdzība
kritiskums neatkarība labestība
zinātkāre stabilitāte līdzjūtība
piesardzība precizitāte izturība
sistemātiskums * pacietība lietišķums
racionalitāte ** atbildība centība

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar dažāda vecuma un sociālā slāņa cilvēkiem veikt mutes dobuma un zobu veselības diagnostiku
koncentrēties atbildīga, augstas precizitātes uzdevuma veikšanai novērst dažādas mutes dobuma saslimšanas
strādāt ar speciālām zobārstniecībā pielietojamām iekārtām un instrumentiem sniegt pirmo medicīnisko palīdzību***
pārzināt dažādu medicīnas preparātu iedarbību saglabāt savu darba vidi kārtīgu un tīru

*** pirmā palīdzība – palīdzība, ko cietušajam (slimajam) viņa dzīvībai vai veselībai kritiskā stāvoklī savu zināšanu un iespēju apjomā sniedz personas ar kvalifikāciju medicīnā vai bez tās neatkarīgi no sagatavotības un ekipējuma (Ārstniecības likums)

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv