JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.APSARGS


Kods: 5169 26


Darba saturs:
Apsargs apsargā un novēro dažādus objektus (veikalus, firmas, bankas, uzņēmumus), apsargā un pārvadā materiālas vērtības (naudu, vērtspapīrus, dārglietas), kā arī patrulē (veic apgaitu) apsargājamajos objektos un izbrauc uz šiem objektiem drošības pārkāpumu gadījumos.

Apsargs, kas apsargā konkrētu objektu, uzturas šajā objektā un uzrauga drošību tajā, regulāri novērojot un apsekojot apsargājamo teritoriju. Nepieciešamības gadījumā viņš aiztur pārkāpējus, kuri mēģinājuši nelikumīgi iekļūt apsargājamajā objektā vai nodarīt kādus materiālus zaudējumus (piemēram, kaut ko nozagt veikalā).

Apsargs – operatīvais darbinieks dežurē apsardzes operatīvajā automašīnā un ir gatavs izbraukt uz izsaukumiem. Kad pa rāciju tiek saņemta informācija par drošības pārkāpumu kādā viņa apsargājamā objektā, apsargs – operatīvais darbinieks izbrauc uz šo objektu to pārbaudīt. Pēc ierašanās objektā viņš noskaidro drošības pārkāpuma cēloni un pārbauda, vai apsargājamajam objektam nav nodarīts kāds kaitējums. Ja objektā atrodas persona, kura tajā ielauzusies, apsargs –operatīvais darbinieks viņu aiztur un nodod policijai. Pēc drošības pārkāpuma cēloņa noteikšanas viņš par to informē objekta īpašnieku vai atbildīgo personu un apsargā objektu, līdz tajā ierodas informētie cilvēki.

Apsargs – inkasators inkasē (saņem kādas iestādes uzdevumā), apsargā un pārvadā naudu. Viņš ievāc ietirgoto naudu no veikaliem, degvielas uzpildes stacijām, pasta un citām tirdzniecības vietām un ar inkasācijas automašīnu nogādā to bankā. Viņš var apsargāt un transportēt ne tikai naudu, bet arī vērtspapīrus, dārglietas un citus materiāli vērtīgus priekšmetus, piemēram, gleznas. Apsargs – inkasators arī papildina naudas krājumus bankomātos un nepieciešamības gadījumā veic bankomātu nelielu remontu un apkopi.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Apsargs darbā lieto rāciju, asaru gāzi, steku, rokudzelžus, aukstos ieročus, šaujamieročus, auto, dažkārt arī bruņuvestes.


Darba apstākļi:
Apsarga darba vide atkarīga no viņa specializācijas. Apsargs, kas apsargā konkrētu objektu, parasti strādā šī objekta teritorijā gan iekštelpās, gan ārā. Apsargs – operatīvais darbinieks lielākoties patrulē apsardzes automašīnā vai dodas izbraukumos uz izsaukuma vietām. Apsarga – inkasatora darbs norit inkasācijas automašīnā vai inkasējamos objektos. Visbiežāk apsargs strādā maiņu darbā pēc iepriekš sastādīta grafika (piemēram, diennakti strādā, pēc tam divas diennaktis ir brīvas). Apsarga darbā jārēķinās ar dažādu bīstamu situāciju iespējamību.


Darba iespējas:
Apsargs var strādāt apsardzes firmās, valsts iestādēs, privātuzņēmumos, bankās.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama vispārējā vidējā izglītība un apsardzes sertifikāts, ko var iegūt speciālos apmācības kursos. Apsargs nedrīkst būt jaunāks par 21 gadu.


Iespējamais atalgojums:
200 līdz 400 LVL.
Apsargi – inkasatori saņem lielāku atalgojumu nekā apsargi objektos un apsargi – operatīvie darbinieki.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi saista darbs brīžiem saspringtās un pat bīstamās situācijās? Vai esi vērīgs? Vai spēj sevi iedomāties, notveram likumpārkāpējus?

Apsargam ļoti būtiska laba fiziskā attīstība un psiholoģiskais līdzsvars. Šīs īpašības vari attīstīt, piedaloties, piemēram, Skautu vai Jaunsargu organizāciju darbībā un to rīkotajās nometnēs. Iesaisties dažādās sporta aktivitātēs, apmeklē treniņus, piedalies sporta sacensībās – tā tev būs laba iespēja pārbaudīt savu fizisko izturību, kā arī spēju būt emocionāli līdzsvarotam saspringtās situācijās. Mēģini paplašināt savu priekšstatu par tiesību sfēru un arī cilvēku uzvedības psiholoģiju!

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā sports, veselības mācība, psiholoģija un ētika.


Interešu joma(s): Drošība, glābšana, aizsardzība Sports,


Radniecīgās profesijas:

POLICISTS

MIESASSARGS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

cīņu sporta veidi, pašaizsardzības paņēmieni mana fiziskā forma, treniņi
grāmatas, kinofilmas ar kriminālu sižetu, trilleri, detektīvi darbs drošības dienestos vai militārajās struktūrās
ieroču veidi un pielietojums palīdzība cilvēkiem
psiholoģija, cilvēku ķermeņa valoda problēmsituāciju un konfliktu risināšana

Man raksturīgas šādas īpašības:

neatlaidība pielāgotība disciplinētība
ekstraversija* mērķtiecība precizitāte
stabilitāte materiālisms** piesardzība
izturība drosme savaldība
lietišķums enerģiskums izpalīdzība
apzinīgums pašapziņa vērība

*ekstraversija apzīmē uz ārējo pasauli vērstu personības tipu, kuram raksturīga atklātība, sabiedriskums, laba saskarsme, spēja ātri iejusties jaunās situācijās un kuram patīk veidot plašu paziņu loku

**materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar dažāda vecuma un sociālo slāņu cilvēkiem ātri koncentrēties atbildīga uzdevuma veikšanai neatkarīgi no apstākļiem
konstruktīvi risināt konfliktus precīzi izpildīt rīkojumus
saglabāt mieru stresa situācijās lietot šaujamieročus
kontrolēt savas emocijas vadīt automašīnu

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv