JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.PROFESIONĀLS SPORTISTS


Kods: 3475 07


Darba saturs:
Profesionāls sportists sporto un uztur sevi nemainīgi teicamā fiziskā formā, lai izvēlētajā sporta veidā spētu gūt panākumus un varētu ar to nopelnīt sev iztiku. Atkarībā no sporta veida profesionāls sportists daudz laika pavada treniņos, regulāri piedalās sacensībās, kā arī ievēro pareizu uzturu un seko līdzi savam veselības stāvoklim.

Dienā profesionāli sportisti veic vismaz divus treniņus (rīta, vakara), piemēram, hokejisti trenējas vienu reizi dienā uz ledus un otru reizi – sporta zālē. Treniņu starplaikā profesionāli sportisti atpūšas, ja nepieciešams, dodas uz fizioterapijas procedūrām, piemēram, masāžu. Lai saglabātu konkurētspēju, profesionāli sportisti trenējas visu gadu, tā uzturot sevi izcilā sportiskā formā, pilnveidojot tehniskos paņēmienus un fiziskās spējas.

Profesionāli sportisti, kas piedalās sporta spēlēs, izprot spēles stratēģiju un tajā pašā laikā ievēro sporta spēļu noteikumus un kārtību. Viņi bieži skatās sacensību videoierakstus, vērtē savu sniegumu un tehniskos paņēmienus un, lai gūtu priekšrocības turpmākajās spēlēs, pēta un analizē savu pretinieku vājās puses.

Pirms sacensībām profesionāli sportisti ievēro īpašu režīmu, kas atkarīgs no tā, vai ir paredzamas vienas sacensības vai vesels turnīrs. Režīmā īpašs akcents likts uz treniņiem, uzturu un atpūtu. Profesionāli sportisti arī ikdienā ļoti rūpīgi seko savam uzturam, lai tas būtu pareizi sabalansēts un atbilstu prasībām, ko izvirza izvēlētais sporta veids un patērēto kaloriju daudzums. Piemēram, svarcēlāji ēd daudz olbaltumvielām bagātu produktu (olas, gaļu).

Lai pēc aktīvām sporta gaitām turpinātu savu darbību kādā citā profesijā vai sporta pedagoģijā, profesionāli sportisti veicina sava redzeslauka, zināšanu un intelekta attīstību. Profesionāli sportisti sadarbojas ar sporta aģentiem, kuri organizē sportista vai komandas dalību dažādās sacensībās un olimpiādēs, kā arī meklē sponsorus un sporta klubus, ar kuriem sportisti varētu pēc iespējas izdevīgāk noslēgt darba līgumu.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Profesionāli sportisti darbā izmanto dažādu veidu sporta inventāru – atkarībā no attiecīgā sporta veida un tā, kāds ir treniņš, ar apgrūtinājumiem (papildu slodzi) vai bez. Piemēram, hokejā, trenējoties uz ledus, profesionāli sportisti lieto nūju un ripu, bet, trenējoties sporta zālē, viņi izmanto bumbas, lecamauklas, dažādus trenažierus.


Darba apstākļi:
Profesionāli sportisti strādā gan iekštelpās, gan ārā. Viņu darba apstākļi atkarīgi no attiecīgā sporta veida, sagatavošanās perioda un mērķa. Profesionāli sportisti strādā nenormētu darba laiku, bieži vien arī vakaros, nedēļas nogalēs un brīvdienās. Īpaši saspringts grafiks ir sporta sacensību sezonas laikā. Profesionāliem sportistiem, kuri piedalās sacensībās ārpus telpām, savi pienākumi jāveic jebkuros laika apstākļos. Lai nokļūtu sacensību vietās, profesionāli sportisti dodas izbraukumos ar autobusiem vai lido ar lidmašīnām. Viņi bieži ir prom no mājām.


Darba iespējas:
Profesionāls sportists savas profesionālās karjeras laikā var uz nepilnu slodzi strādāt kādā sporta klubā vai individuāli. Pēc sporta karjeras beigām profesionālu sportistu darba vieta atkarīga no viņu prasmēm, iemaņām un uzņēmības. Nereti, iegūstot papildu izglītību, viņi strādā par sporta treneriem, tiesnešiem.


Nepieciešamā izglītība:
Profesionāliem sportistiem nepieciešamā izglītība atkarīga no viņu pārstāvētā sporta veida. Jau bērnībā vēlams sākt mācīties specializētajās sporta skolās. Daudzu sporta veidu pārstāvji nereti iegūst vispārējo izglītību, paralēli mācībām pamatskolā vai vidusskolā trenējoties attiecīgajā sporta veidā un dažādās sacensībās pārstāvot skolas komandu, tad turpinot mācības, lai iegūtu augstāko izglītību sportā vai kādā citā nozarē. Mācību ilgums 3 – 5 gadi. Daudzās mācību iestādēs profesionāliem sportistiem, lai viņi varētu piedalīties sacensībās, jāizpilda noteiktas izglītības un sekmju prasības. Jo labāka ir profesionāla sportista izglītība, jo radošāks viņš var būt savā sporta veidā un tālākajā nākotnē.


Iespējamais atalgojums:
1000 līdz 2500 LVL.
Atalgojums atkarīgs no sportista profesionalitātes un panākumiem.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk sportot? Vai tu esi neatlaidīgs un mērķtiecīgs? Vai esi ievērojis, kurš sporta veids tev patīk un padodas vislabāk? Vai apmeklē sporta nodarbības ārpus skolas?

Lai izmēģinātu un pārbaudītu savus sportista dotumus, centies iesaistīties dažādās sporta spēlēs un aktivitātēs. Jo vairāk un daudzveidīgāk sevi fiziski attīstīsi, jo lielākas būs izredzes kļūt par labu profesionālu sportistu. Uzzināt vairāk par profesionāla sportista dzīvesveidu vari, sekojot līdzi kāda pazīstama sportista izaugsmei un interesējoties par viņa darba režīmu. Zināšanas par sportistam atbilstoša uztura izvēli papildināsi, pētot pareiza un veselīga uztura principus, iegūtās zināšanas lieto, mēģinot gatavot veselīgas maltītes savai ģimenei un draugiem. Profesionāla sportista karjera ir salīdzinoši īsa, tāpēc būtiski sevi attīstīt kā vispusīgu personību, kas orientējas plašā zinību lokā un apzināt kādu sev tuvu un interesējošu jomu, kurā attīstīties un strādāt pēc aktīvo sporta gaitu beigām.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā sports, veselības mācība, bioloģija un svešvalodas.


Interešu joma(s): Sports


Radniecīgās profesijas:

SPORTA ORGANIZATORS

VINGROŠANAS NODARBĪBU INSTRUKTORS (FITNESA TRENERIS)

SPORTA TRENERIS

SPORTA TIESNESIS

SPORTA SKOLOTĀJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

prasmju pilnveidošana noteiktā sporta veidā atzinība un sasniegumi noteiktā sporta veidā
veselīgs dzīvesveids aktivitātes, kas attīsta ātru reakciju
mana fiziskā forma piedalīšanās sacensībās
slavenu sportistu panākumi, karjera sporta pasākumi, sporta dzīves jaunumi masu medijos

Man raksturīgas šādas īpašības:

mērķtiecība pacietība ātra reakcija
tiešums spēja pielāgoties drosme
uzņēmība iniciatīva ambīcijas
fiziskā izturība sabiedriskums disciplinētība
optimisms enerģiskums godkārība
praktiskums impulsivitāte neatlaidība

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

sastrādāties ar komandas biedriem un treneri plānot laiku mācībām, treniņiem, personīgai dzīvei
konstruktīvi risināt konfliktus ievērot sportisko režīmu
pārvaldīt savas emocijas piepildīt mērķi neatkarīgi no panākumiem
spēt koncentrēties atbildīgos brīžos veikt sportiskā aprīkojuma apkopi un sīkus remontdarbus

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv