JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.VINGROŠANAS NODARBĪBU INSTRUKTORS (FITNESA TRENERIS)


Kods: 3475 10


Darba saturs:
Vingrošanas nodarbību instruktors vada fitnesa/aerobikas nodarbības. Viņš strādā ar kādu cilvēku individuāli vai arī vada grupu nodarbības, kā arī plāno nodarbību gaitu.

Vingrošanas nodarbību instruktors sastāda treniņu programmu, kas atkarīga no nodarbības novirziena (piemēram, steps, pilates, darbs ar trenažieriem, „bodybike”) un grupas vai konkrētā cilvēka fiziskās sagatavotības līmeņa. Sastādot vingrošanas programmu, viņš ņem vērā vispārpieņemto treniņu vadīšanas principu (iesildīšanās, aktīvā daļa, stiepšanās). Vingrošanas nodarbību instruktors ievēro, lai nodarbību laikā fizisko slodzi sadalītu pareizi. Tā, lai cilvēki, kas piedalās nodarbībās, negūtu traumas. Treniņa laikā vingrošanas nodarbību instruktors rūpīgi seko katram nodarbības apmeklētājam – viņu pašsajūtai, tam, vai vingrinājumi tiek izpildīti pareizi. Ja nepieciešams, vingrošanas nodarbību instruktors koriģē vingrojumu izpildi un demonstrē nodarbību apmeklētājiem, kā pareizi jāizpilda konkrētais vingrinājums. Pretējā gadījumā var tikt gūtas nopietnas locītavu, mugurkaula traumas vai sastieptas saites.

Vingrošanas nodarbību instruktors savai nodarbību programmai bieži vien pats piemeklē un sagatavo attiecīgu mūzikas pavadījumu.

Dažkārt vingrošanas nodarbību instruktors pēc klienta pieprasījuma izstrādā viņam individuālu vingrošanas vai uztura programmu. Izstrādājot šādas programmas, viņš ņem vērā, kāds ir šo aktivitāšu mērķis (novājēšana, fiziskās formas uzlabošana, vēlme koriģēt kādu konkrētu ķermeņa daļu) un kāds ir klienta šībrīža fiziskais stāvoklis, cik bieži viņš nodarbojas ar sportu, kāds ir viņa dzīvesveids, darba ritms, ēšanas paradumi.

Reizēm vingrošanas nodarbību instruktors no saviem pastāvīgajiem klientiem organizē komandu dalībai kādās fitnesa sacensībās.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Vingrošanas nodarbību instruktors savā darbā izmanto dažādu sporta aprīkojumu. Piemēram, stepa soliņus, hanteles, bumbas, stieņus, pretestības lentes, speciālus trenažierus, kā arī mūzikas diskus, kasetes un to atskaņošanas aparatūru. Gatavojot nodarbību un uztura programmas, viņš izmanto datoru, printeri, kopēšanas iekārtu.


Darba apstākļi:
Vingrošanas nodarbību instruktors parasti strādā iekštelpās, speciāli aprīkotās sporta zālēs. Darba laiks ir atkarīgs no darbavietas, kurā vingrošanas nodarbību instruktors strādā. Skolās un rehabilitācijas centros viņš parasti strādā astoņu stundu darba dienu. Sporta klubos viņš var strādāt saskaņā ar iepriekš saskaņotu grafiku, bieži vien arī brīvdienās. Vingrošanas nodarbību instruktors parasti vienā darba nedēļā nedrīkst vadīt vairāk par 6 – 8 nodarbībām, pretējā gadījumā viņam var būt fiziska pārlodze, kas bieži noved pie traumām un nespējas koncentrēties, kā rezultātā cietīs nodarbību kvalitāte.


Darba iespējas:
Vingrošanas instruktori var strādāt skolās, dažādos sporta klubos, rehabilitācijas centros, savā privātajā sporta klubā vai kā pašnodarbinātie, īrējot piemērotas telpas nodarbību veikšanai.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama augstākā izglītība sportā. Mācību ilgums 5 gadi. Bieži vien pēc studijām, lai padziļinātu savas profesionālās zināšanas, vingrošanas nodarbību instruktors apmeklē papildu kursus dažādos fitnesa paveidos, piemēram, pilatēs vai kalanētikā.


Iespējamais atalgojums:
350 līdz 500 LVL.
Algas apmērs atkarīgs no profesionālisma, nodarbību veida, kā arī konkrētā vingrošanas nodarbību instruktora popularitātes.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk būt fiziski aktīvam – dejot, vingrot, sportot? Vai tu apmeklē kādas sporta nodarbības skolā vai sporta klubā? Vai esi mēģinājis savu noskaņojumu izpaust kustībās vai dejā? Vai tevi saista darbs ar cilvēkiem?

Kustību radošumu var attīstīt, cenšoties savienot dažādas kustības un veidojot pašam savus vingrojumu kompleksus vai dejas. Apmeklējot vingrošanas nodarbības un pievēršot uzmanību, kā profesionāli instruktori izvēlas vingrojumu kompleksus, kā strukturē treniņa gaitu, kādu muzikālo pavadījumu izvēlas, var veicināt izpratni par šādu nodarbību komplekta izstrādi, gan arī secināt, piemēram, kāda mūzika vai vingrojumu pasniegšanas veids vislabāk patīk klientiem. Šādi novērojumi un zināšanas palīdzēs, kad pats kļūsi par profesionāli!

Savas zināšanas par dažādiem fitnesa veidiem un nodarbību vadīšanas stiliem vari papildināt, piedaloties sporta klubu organizētos aerobikas maratonos.

Būtiskākais darba instruments vingrošanas nodarbību instruktoram ir viņa paša ķermenis, kuram jābūt fiziski labi attīstītam un plastiskam, ko palīdzēs gūt regulāras sporta nodarbības, veselīgs uzturs un dzīves veids.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā sports, veselības mācība, bioloģija un psiholoģija.


Interešu joma(s): Sports


Radniecīgās profesijas:

SPORTA ORGANIZATORS

PROFESIONĀLS SPORTISTS

SPORTA TIESNESIS

SPORTA SKOLOTĀJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

sportiskās aktivitātes un dalība tajās fiziskie vingrinājumi ar dejas elementiem
veselīgs dzīvesveids pieredzes apmaiņa, cilvēku mācīšana
mana fiziskā forma prasmes pilnveidošana vingrošanā
sporta dzīves jaunumi masu medijos masu mediju pasākumi, sacensības, šovi, kas veltīti aerobikai, fitnesam, vingrošanai

Man raksturīgas šādas īpašības:

uzņēmība atraktivitāte elastīgums
izlēmība ekstraversija * praktiskums
spēja koordinēt disciplinētība draudzīgums
enerģiskums atbildīgums tiešums
iniciatīva optimisms neatlaidība
sabiedriskums dominēšana godkāre

*ekstraversija apzīmē uz ārējo pasauli vērstu personības tipu, kuram raksturīga atklātība, sabiedriskums, laba saskarsme, spēja ātri iejusties jaunās situācijās un kuram patīk veidot plašu paziņu loku

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

sastrādāties ar cilvēkiem veikt relaksācijas vingrinājums
pārzināt dažādas vingrošanas tehnikas ievērot sportisko režīmu
vadīt vingrošanas nodarbības izturēt intensīvu fizisko slodzi
iedrošināt cilvēkus pievērsties sportam izstrādāt treniņu programmas

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv