Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.
SPORTA ORGANIZATORS
Kods: 2359 05

Darba saturs:
Sporta organizators nodarbojas ar dažādu sporta aktivitāšu plānošanu un organizēšanu. Viņš izdomā, kādas sporta aktivitātes ir nepieciešams organizēt, kas tajās piedalīsies, kurā laikā tās notiks. Nereti sporta organizators pats arī vada dažādus sporta pasākumus.
Sporta organizatora pienākumi atkarīgi no tā, kur viņš strādā. Piemēram, sporta darba organizators, kurš strādā sporta klubā, izstrādā dažādu sporta nodarbību grafiku, interesējas par iespējām kluba komandām piedalīties sacensībās vai konkursos. Lai pēc sacensībām vai sporta spēlēm varētu apsveikt labākos, viņš arī plāno un vada dažādu apsveikumu un balvu, piemēram, diplomu, medaļu, vimpeļu vai kausu iegādi. Viņš izdomā, kāda veida balvas nepieciešamas, aprēķina to izmaksas un sameklē cilvēkus, kuri tās izgatavos.
Savukārt strādājot skolā, sporta organizators organizē skolas sporta spēles, domā un plāno, kādi sporta pulciņi skolā notiks, sastāda sporta nodarbību laika grafikus. Sporta organizators ir atbildīgs par to, lai skolas sporta zālē būtu pieejams viss nepieciešamais inventārs skolēnu fiziskās attīstības veicināšanai (bumbas, riņķi, lecamauklas, stieņi, virves, basketbola grozs, futbola vārti). Viņš izpēta, kur var nopirkt nepieciešamo inventāru, veic aprēķinus, cik tas skolai izmaksās, un saskaņo inventāra iepirkšanu ar darbavietas vadītāju (skolas direktoru).
Bieži vien sporta organizatora pienākums ir arī plānot un vadīt reklāmas materiālu sagatavošanu. Parasti tie ir dažādi plakāti, skrejlapiņas, uz kurām norādīta visa nepieciešamā informācija par gaidāmajiem sporta pasākumiem.
Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Sporta organizators darbā lieto dažādu veidu biroja tehniku (datoru, printeri, kopēšanas aparātu). Ja sporta organizators strādā arī kā sporta skolotājs, viņš darbā izmanto dažādu sporta aprīkojumu, piemēram, bumbas, hanteles, lecamauklas, stieņus.
Darba apstākļi:
Darbs pārsvarā tiek veikts biroja tipa telpās. Ja darba vieta ir skola, parasti sporta organizators strādā kādā kabinetā sporta zāles tuvumā. Darba laiks atkarīgs no sporta darba organizatora veicamajiem pienākumiem. Parasti viņš strādā astoņu stundu darba dienu, bet, ja viņš paralēli ir arī treneris vai ja ir paredzētas kādas sacensības, tad darba stundas var būt garākas un nereti jāstrādā arī brīvdienās.
Darba iespējas:
Sporta organizators var strādāt dažādās izglītības iestādēs (skolās, pirmsskolas izglītības iestādēs, interešu izglītības iestādēs), dažādos atpūtas un rehabilitācijas centros, sporta federācijās. Papildus iegūstot pedagoga vai sporta trenera kvalifikāciju, viņš var vienlaikus skolā strādāt par sporta skolotāju, vingrošanas instruktoru vai sporta treneri kādai skolas komandai. Tāpat viņš var strādāt arī kā pašnodarbināta persona, piemēram, vadot vingrošanas nodarbības.
Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama augstākā izglītība sportā un sporta pedagoģijā. Mācību ilgums 5 gadi.
Iespējamais atalgojums:
200 līdz 1000 LVL.
Atalgojums atkarīgs no veicamajiem pienākumiem, atbildības, pasākumu apjoma un darbavietas.
Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk sports? Vai esi mēģinājis organizēt kādus sporta vai atpūtas svētkus draugiem, klasesbiedriem? Vai piedalies dažādu sporta pasākumu organizēšanā skolā, vai tev patiktu to darīt? Vai esi enerģisks un proti plānot veicamos darbus? Vai tev izdodas ar savām idejām aizraut arī citus?
Aktīva dalība sporta svētku, notikumu vai sacensību rīkošanā būtu ļoti laba pieredze, lai izprastu, kāds ir sporta organizatora darbs. Apmeklējot kādu sporta klubu, centies vērot, kā tur tiek organizēts kluba darbs, kā tiek plānoti treniņu grafiki. Lai izjustu, cik radošs var būt šis darbs, var mēģināt, piemēram, iesaistīties apsveikumu un apbalvojumu organizēšanā klasesbiedriem kādā klases vakarā vai izlaidumā, kā arī ar interesantu ideju un domu palīdzību padarīt šo pasākumu neaizmirstamu sev un citiem.
Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā sports, veselības mācība, bioloģija, biznesa ekonomiskie pamati un psiholoģija.
Interešu joma(s): Sports
Radniecīgās profesijas:
VINGROŠANAS NODARBĪBU INSTRUKTORS (FITNESA TRENERIS)
SPORTA TRENERIS
SPORTA TIESNESIS
SPORTA SKOLOTĀJS
SPORTA ZĀLES PĀRZINIS