JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.UGUNSDZĒSĒJS GLĀBĒJS


Kods: 3454 09


Darba saturs:
Ugunsdzēsējs glābējs dzēš ugunsgrēkus, likvidē ķīmisko avāriju sekas, veic cilvēku glābšanu ugunsgrēkos, ceļu satiksmes negadījumos, ēku nogruvumos, dabas stihijās un uz ūdens, glābj arī dzīvniekus. Viņš sadarbojas ar policiju, neatliekamo medicīnisko palīdzību un citiem dienestiem.

Ierodoties negadījuma vietā, ugunsdzēsējs glābējs pilda inspektora dežuranta (vada komandiera) un nodaļas komandieru pavēles. Apskata notikuma vietu, konstatē uguns izplatības epicentru, ja nepieciešams, pārnes un uzstāda kāpnes, atkarībā no konkrētā uguns negadījuma veida ar ugunsdzēsības stobriem dzēš uguni ar speciālu vielu vai ūdens palīdzību. Speciālas grupas sastāvā glābj notikuma vietā palikušos cilvēkus, dzīvniekus, priekšmetus, kā arī strādā ar mehāniskajiem (motorzāģi, ģeneratori) un nemehāniskajiem instrumentiem (cirvji, laužņi).

Uz negadījuma vietu parasti dodas divas autocisternas, no kurām pirmā autocisterna apstājas pēc iespējas tuvāk negadījuma vietai, lai varētu ātrāk sākt cilvēku glābšanu, izritināt šļūtenes un padot ūdens stobrus. Otra autocisterna nostājas pie tuvākās ūdens ņemšanas vietas (ugunsdzēsības hidrants, dīķis, upe), lai ar sūkņa palīdzību paņemtu un padotu ūdeni šļūteņu līnijā, lai to nogādātu ugunsgrēka vietā.

Glābjot cietušos no avarējušām automašīnām, ugunsdzēsējs glābējs ar speciāliem instrumentiem sagriež auto karkasu un atbrīvo no tā cietušos. Ziemā un vasarā, izmantojot laivas, glābšanas dēļus un ūdenslīdēju aprīkojumu, ugunsdzēsējs glābējs glābj pārgalvīgos peldētājus un zemledus makšķerniekus.Ja ugunsgrēka vai avārijas likvidācijai resursu (ugunsdzēsības tehnikas, aprīkojuma, darbinieku) nepietiek, ugunsdzēsējs glābējs pieprasa palīdzību, un negadījuma vietā ierodas papildspēki.

Ja nepieciešams, ugunsdzēsējs glābējs sniedz cietušajiem pirmo medicīnisko palīdzību (veic mākslīgo elpināšanu, uzliek apsējus).

Laikā, kad nav izsaukumu uz negadījuma vietām, viņi veic dažādus saimniecības darbus: tīra ugunsdzēsības tehniku, remontē aprīkojumu, uzkopj dienesta telpas un piedalās nodarbībās, kur teorētiski un praktiski nostiprina savas profesionālās zināšanas ugunsgrēku dzēšanā un glābšanas darbu veikšanā (piemēram, kāpj pa pārnēsājamām kāpnēm, trenējas šļūteņu izritināšanā, glābšanas virvju satīšanā).

No nodarbībām brīvajā laikā ugunsdzēsējs glābējs var skatīties televīziju, lasīt grāmatas, spēlēt galda spēles, nodarboties ar fiziskiem vingrinājumiem sporta zālē, bet trauksmes gadījumā viņam jābūt gatavam vienas minūtes laikā apģērbties, iesēsties ugunsdzēsības automašīnā un izbraukt no garāžas uz notikuma vietu.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Ugunsdzēsējs glābējs darbā izmanto autocisternas, auto kāpnes, auto pacēlājus ar grozu, ugunsdzēsības sūkņu stacijas, tehniskās palīdzības automašīnas, ķīmisko avāriju seku likvidācijas automašīnas. Ugunsdzēsējs glābējs lieto dažāda diametra šļūtenes, ūdens stobrus, glābšanas virves, kāpnes, mehāniskos un nemehāniskos instrumentus, hidrauliskos instrumentus, mērinstrumentus radiācijas un gāzu koncentrācijas noteikšanai, medicīnisko aptieciņu, kā arī ūdenslīdēja un ķīmiskās aizsardzības tērpus. Ugunsgrēku dzēšanā ugunsdzēsējs glābējs izmanto ūdeni, gaisa mehāniskās putas, pulveri, ogļskābo gāzi.


Darba apstākļi:
Ugunsdzēsējs glābējs strādā nelaimes gadījuma vietā, bet izsaukumu starplaikos – ugunsdzēsības un glābšanas dienesta telpās. Ugunsdzēsējs glābējs strādā pēc iepriekš saskaņota grafika – viņš dežurē 24 stundas, pēc tam trīs dienas atpūšas. Ja pilsētā ir liels ugunsgrēks, ugunsdzēsēju glābēju komandieris var izsaukt uz darbu brīvdienā, dienā vai naktī, lai nomainītu nogurušos kolēģus. Lielos ugunsgrēkos ugunsdzēsēja glābēja organisms tiek pakļauts augstām temperatūrām. Bieži nākas strādāt piedūmotā vidē ar ļoti sliktu redzamību, kā arī dzīvībai bīstamās situācijās.


Darba iespējas:
Ugunsdzēsēji glābēji var strādāt Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā un svarīgu objektu ugunsdzēsības dienestos (piemēram, naftas produktu noliktavās, lidostā).


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama vidējā izglītība, kā arī desmit dienu speciāla sagatavošana pilsētas vai rajona ugunsdzēsības brigādē un pēc tam trīsdesmit dienu kursi Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžā. Profesija apgūstama arī vidējās profesionālās izglītības iestādēs, izvēloties ugunsdzēsēja glābēja specialitāti. Mācību ilgums 4 gadi.


Iespējamais atalgojums:
200 līdz 300 LVL.
Atalgojuma apmērs ir atkarīgs no dienesta vietas, izdienas un dienesta pakāpes.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai vēlies savu dzīvi saistīt ar cilvēku glābšanu, palīdzēšanu viņiem? Vai tu spēj saglabāt mieru arī negaidītās, pat ekstremālās situācijās?

Ugunsdzēsēja glābēja profesijā var strādāt tikai cilvēki ar labu veselību, kas ir fiziski labi attīstīti, ar labu vestibulāro aparātu, un nebaidās no augstuma. Šajā profesijā nepieciešamo drosmi, izveicību, labu reakciju un izturību vari attīstīt, regulāri nodarbojoties ar sportu. Noderēs arī dažādu tehnisku ierīču, elektromotoru, aparatūras iepazīšana.

Ugunsdzēsējam glābējam būtisks ir ass prāts un laba atmiņa, jo dažkārt negadījuma brīdī lēmums ir jāpieņem dažu sekunžu laikā. Svarīgi arī apzināties, ka no šī lēmuma var būt atkarīga paša vai kāda cita cilvēka dzīvība. Ugunsdzēsējam glābējam vēlamas labas psiholoģijas zināšanas, lai ekstremālā situācijā palīdzētu cietušajiem iziet no spēcīga stresa vai dziļas apātijas.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā sports, psiholoģija, ķīmija un fizika.


Interešu joma(s): Drošība, glābšana, aizsardzība


Radniecīgās profesijas:

GLĀBĒJS

APSARGS

POLICISTS

MILITĀRĀ KARJERA

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

ekstrēmie sporta veidi katastrofu, piedzīvojumu žanra kino vai literatūra
darbs, kur var praktiski palīdzēt cilvēkiem, glābt viņu dzīvības datorspēles uzmanības, stratēģiskās domāšanas treniņiem
transporta līdzekļu, sadzīves tehnikas apkopes, remonta tehniskās zināšanas fiziskās aktivitātes, sporta treniņi
rīcības veidi ugunsgrēka dzēšanā pirotehnika, vielu degšanas principi

Man raksturīgas šādas īpašības:

neatlaidība iniciatīva pārliecinātība
apzinīgums kārtīgums pacietība
mērķtiecība pielāgošanās spēja enerģiskums
izturība atbildība uzņēmība
lietišķums izpalīdzība drosme
piesardzīgums draudzīgums apķērība

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar dažāda vecuma un sociālo slāņu cilvēkiem ātri reaģēt un mobilizēties noteiktu uzdevumu veikšanai
strādāt komandā precīzi izpildīt rīkojumus
glābt cilvēkus ugunsgrēkos, satiksmes negadījumos, avārijās sniegt pirmo medicīnisko palīdzību*
dzēst ugunsgrēkus vadīt automašīnu

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv