JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.BŪVELEKTRIĶIS


Kods: 7137 03


Darba saturs:
Būvelektriķis strādā celtniecībā un ievelk būvlaukumos, jaunceļamās vai renovējamās (atjaunojamās) ēkās, dzīvokļos elektriskos vadus, uzstāda rozetes un gaismekļus.

Būvelektriķis pirmais sāk darbu būvobjektā: savelk pagaidu vadus, kabeļus, uzstāda pagaidu rozetes un gaismekļus. Būvniecības gaitā būvelektriķis pieslēdz pie elektrotīkla dažādas celtniecības mašīnas, atkarībā no celtnieku vajadzībām pieslēdz un izvieto elektroapsildes līdzekļus, apgaismošanas ierīces vai uzstāda papildus gaismekļus, kā arī seko elektroiekārtu un vadu stāvoklim, lai tie netiktu bojāti un pārslogoti, kas varētu izraisīt elektrotraumas.

Būvniecībā ir svarīgi, lai šajā jomā strādājošie dažādu profesiju pārstāvji savstarpēji saskaņotu darbu secību. Piemēram, būvelektriķis strādā pirms apmetējiem, jo, ja būs otrādi, tad, velkot vadus, tiks bojāts apmetums un apmetējiem darbs būs jāveic atkārtoti.

Kad jaunceļamajai vai atjaunojamai mājai ir uzmūrētas sienas un uzlikts jumts, būvelektriķis gar sienām izvelk elektrības vadus, nomēra, atzīmē un izurbj caurmus rozešu ierīkošanai, kā arī uzstāda elektrības sadales skapjus.

Labi orientējoties rasējumos un shēmās, būvelektriķis visus darbus veic pēc iepriekš izstrādāta projekta tehniskā zīmējuma, kurā ir atspoguļotas pasūtītāja vēlmes par gaismekļu un rozešu skaitu un izvietojumu. Kad ēkas iekštelpu un ārējās apdares darbi tuvojas nobeigumam, būvelektriķis uzstāda vai nu pasūtītāja izvēlētus, vai arī ar viņu saskaņota dizaina, formas un krāsas gaismekļus, slēdžus un rozetes.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Būvelektriķis darbā izmanto dažādus rokas instrumentus, piemēram, plakanknaibles, asknaibles, āmuru, kaltu, skrūvgriezi, nazi; elektroinstrumentus, piemēram, urbjmašīnu, leņka slīpmašīnu; mērinstrumentus, piemēram, megaommetru, voltmetru, multimetru.


Darba apstākļi:
Būvelektriķis pārsvarā strādā telpās, atsevišķos gadījumos arī ārā. Viņš strādā astoņu stundu darba dienu saskaņā ar noteiktu darba grafiku.


Darba iespējas:
Būvelektriķis var strādāt celtniecības uzņēmumos, būvfirmās.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība enerģētikā, ko var apgūt 4 gadu laikā.


Iespējamais atalgojums:
250 līdz 400 LVL.
Atalgojuma apmērs atkarīgs no uzņēmuma lieluma, no būvelektriķa darba pieredzes un profesionalitātes.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi interesē elektrotehnika? Vai centies noskaidrot, kāpēc pārstāj darboties kāda elektrotehniska ierīce? Vai tev ir pacietība iedziļināties elektrotehnisku shēmu uzbūvē?

Būvelektriķim nepieciešamo precizitāti un pacietību iespējams attīstīt, nodarbojoties, piemēram, ar elektroniski vadāmu auto un lidmodeļu konstruēšanu un izstrādi, kā arī liekot pužļus, tehniskos un elektriskos konstruktorus. Tā var veicināt arī būvelektriķa profesijā būtisko neatlaidību un radošumu problēmu risināšanā, kas svarīga, lai viņš spētu pārbaudīt vairākus risinājuma variantus, ja, piemēram, nedarbojas izveidotais saslēgums vai kāda bojājuma iemeslu neizdodas atrast un novērst uzreiz.

Abstrakto un telpisko domāšanu, kā arī pirkstu veiklību trenēs zīmēšana un rasēšana. Šīs nodarbes arī sniegs iemaņas izprast un lasīt tehniskos zīmējumus.

Tā kā darbs nereti ir jāveic komandā, tāpēc svarīgi mācēt kontaktēties un sastrādāties ar cilvēkiem. To var attīstīt, piedaloties dažādos pulciņos un kopīgi organizējot, piemēram, skolas un ārpusklases pasākumus.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem priekšmetiem kā fizika, tehniskā grafika un matemātika.


Interešu joma(s): Būvniecība Elektrotehnika, elektronika, telekomunikācijas un enerģētika,


Radniecīgās profesijas:

ELEKTROMONTIERIS

ELEKTROTĪKLU ELEKTRIĶIS

APGAISMES ELEKTRIĶIS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

sadzīves elektroiekārtu uzbūves principi elektroenerģijas izmantošana un elektroapgāde
praktisks un precīzs darbs darbs ar instrumentiem, tehniku
matemātika, fizika elektrotehniskie materiāli
celtniecība, remontdarbi jaunāko tehnoloģiju attīstība elektronikas, elektrotehnikas un telekomunikāciju nozarē

Man raksturīgas šādas īpašības:

praktiskums neatlaidība precizitāte
saimnieciskums zinātkāre racionalitāte**
pacietība piesardzība stabilitāte
rūpība analītiskums savaldība
izturība sistemātiskums * disciplinētība
pastāvība kārtīgums atbildīgums

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

**racionalitāte –- spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

strādāt ar elektriķa instrumentiem un palīgierīcēm veikt detaļu savienošanu ar lodēšanu, līmēšanu, kniedēšanu un metināšanu
saprasties ar cilvēkiem ievilkt elektrību
ātri risināt matemātiskos aprēķinus ar vai bez tehniskiem palīglīdzekļiem strādāt ar elektriskām shēmām un rasējumiem
remontēt sadzīves tehniku, vienkāršu elektrotehniku mērīt un analizēt elektriskos parametrus: spriegumu, strāvu, pretestību

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv