JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.VIRPOTĀJS


Kods: 7223 03


Darba saturs:
Virpotājs strādā metālapstrādes un mašīnbūves uzņēmumos, kur ar virpu1 izgatavo vidēji sarežģītas detaļas, izvirpo dažāda veida un modeļu virsmas, ievirpo iekšējās un ārējās rievas, urbj, paplašina vai iegriež vītnes. Darbā viņš izmanto universālās virpas (iestata manuāli) un ciparu programmas vadības (CPV) virpas (automātiska virpa, kuru vada ar datora un speciālas programmas palīdzību).
Vispirms virpotājs no klienta vai kāda uzņēmuma darbinieka saņem virpojamās detaļas rasējumu un iepazīstas ar to, bet vienkāršākai detaļai dažkārt pats izgatavo rasējumu. Pēc tam izvēlas un sagatavo darbam nepieciešamos instrumentus, uzasina tos, sagatavo vajadzīgo materiālu, no kā detaļu izgatavos. Kad viss iepriekšējais ir izdarīts, virpotājs pārbauda virpu, darba drošības nosacījumus un, ja viss ir kārtībā, uzsāk detaļas izgatavošanu. Pēc tās izvirpošanas ar mērinstrumentiem, kontroles instrumentiem un pēc šablona pārbauda (pārmēra) detaļu un iespējamās pielaides.
Virpotājs var veikt gan cilindrisku, gan konisku iekšējo un ārējo virsmu apstrādi. Ārējā virsmā viņš ievirpo vajadzīgo rievu un nogriež sagatavi, bet iekšējo virsmu apstrādā ar spirālurbi, paplašinot urbumu. Pēc tam sagatavo to izrīvēšanai, izvēloties rīvjurbi, nostiprinot to virpā un atrodot vajadzīgo griešanas režīmu.
Ar vītņu ripām un vītņurbjiem nākas griezt arī vītnes. Vispirms virpotājs sagatavo ārējo cilindrisko virsmu un pēc tam iekšējo urbumu vītnes iegriešanai, izvēlas griešanas režīmu un eļļojoši dzesējošo šķidrumu. Griešanas laikā viņš kontrolē vītnes elementus ar šabloniem un universāliem mērinstrumentiem. Ar attiecīgo vītņgriezni, iestatot to atbilstīgi šablonam, saslēdzot virpu ar vajadzīgo vītnes soli un atrodot pareizo griešanas režīmu, virpotājs uzgriež dažāda veida vītnes –trīsstūra, trapecveida vai kvadrāta (viengājiena un vairākgājiena).
Virpotājs apstrādā un apdarina modeļu virsmas, izvēloties pareizo apstrādes paņēmienu, griezējinstrumentus, griešanas režīmu, ierīces un palīgierīces; veic arī slīpēšanas darbus uz plakanajām un apaļajām slīpmašīnām.
Ja virpotājs strādā ar universālo metāla apstrādes virpu, tad detaļu viņš izgatavo pats, kā norādīts rasējumā. Ja izmanto automatizēto (CPV) virpu, tad uzstāda darba programmu, ievada detaļas izmērus un citus parametrus, un virpa automātiski pati izvirpo vajadzīgo detaļu. Protams, šādā gadījumā virpotājam jāuzrauga virpošanas process, lai kļūdas gadījumā apturētu virpu un izlabotu programmas iestatījumus.
Ja jāizgatavo viena vai neliels skaits detaļu, tad virpotājs visbiežāk strādā ar parasto virpu, ja jāizgatavo daudz, tad ar automatizēto virpu.

1 Griezējmašīna, kam ir rotējoša apstrādes detaļa, sagatave.
Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Bez divu veidu virpām virpotājs savā darbā izmanto arī dažādus griežņus – iekšējās un ārējās virpošanas, vītņu un modeļa griežņus, šablonus ar dažāda veida kalibru griežņu iestatīšanai un asināšanai, kā arī vairākus mērinstrumentus (bīdmēru, mikrometru, iekšējā mēra indikatoru).


Darba apstākļi:
Darba apstākļi ir atkarīgi no uzņēmuma, kurā virpotājs strādā. Darbs ir telpās, kur virpas rada troksni. Viena no būtiskākajām šā darba iezīmēm – gandrīz visu darbadienu cilvēkam jāstāv kājās. Strādājot ar virpu, obligāti jālieto aizsargbrilles vai aizsargstikls. Parasti darba laiks ir astoņas stundas.


Darba iespējas:
Virpotājs var strādāt dažādos uzņēmumos, kur nodarbojas ar virpošanu. Īpaši daudz šo meistaru ir pieprasīti metālapstrādes un mašīnbūves uzņēmumos, arī remontdarbnīcās un kuģu būvē. Virpotājs var būt arī individuālais komersants. Tā kā daudzos uzņēmumos izmanto automatizētās virpas, tad cilvēkam, kurš jau apguvis šo pamatprofesiju, ir viegli papildināt savas zināšanas un strādāt par automatizēto darbgaldu iestatītāju.


Nepieciešamā izglītība:
Šai darbā nepieciešama virpotāja profesionālā kvalifikācija, ko apgūt piedāvā vidējās profesionālās izglītības iestādes (arodskolas) metālapstrādes studiju programmās. Pamatskolas beidzējiem mācības ilgs trīs gadus, savukārt vidusskolu absolventiem – vienu līdz divus gadus.Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk darboties ar metālu? Vai spēj strādāt patstāvīgi un esi uzmanīgs? Virpotājam jābūt ļoti precīzam, ar augstām koncentrēšanās spējām, uzmanīgam visu darbadienu. Ļoti svarīgi ir ievērot nepieciešamo darba drošību, pārzināt virpojamo materiālu īpašības un to pielietojumu.
Ja esi skolnieks, darbmācībā pievērs uzmanību virpošanai un citiem mehāniskās apstrādes veidiem, prasi skolotājam paskaidrot tevi interesējošas darbības. Apmeklē atvērto durvju dienas arodskolās, kur māca virpotāja profesiju. Izvērtē, vai mācības arodskolā uzsāksi pēc pamatskolas vai pēc vidusskolas beigšanas. Skolā īpašu uzmanību pievērs matemātikas un informātikas apguvei. Piedalies arī tehniskās jaunrades pulciņos un apgūsti rasēšanu, konstruēšanu, detaļu izgatavošanu.
Ja vēlies pārkvalificēties, mācies profesionālās tālākizglītības kursos metālapstrādē, kur iemācīsies strādāt ar ciparu programmu vadības virpām un citiem darbgaldiem.
Ja vēlies specializēties vai padziļināt zināšanas savā profesijā, mācies kursos darbam ar ciparu programmu vadības darbgaldiem.


Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība)


Radniecīgās profesijas:

METĀLU MAŠĪNAPSTRĀDĀTĀJS

INSTRUMENTATSLĒDZNIEKS

METĀLAPSTRĀDES DARBGALDU OPERATORS

METĀLA KONSTRUKCIJU ATSLĒDZNIEKS

REMONTATSLĒDZNIEKS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

ierīču un mehānismu darbības principi metāla veidi, to īpašības
tehniskā rasēšana un matemātika metāla apstrāde
darbs ar instrumentiem, mehānismiem un ierīcēm detaļu izgatavošanas tehnoloģija un īpatnības
iekārtu programmēšana universālo un automātisko virpu uzbūve, pielietojuma iespējas

Man raksturīgas šādas īpašības:

neatlaidība taupība atbildīgums
pielāgošanās spēja piesardzība rūpīgums
materiālisms* precizitāte centība
izturība sistemātiskums** disciplinētība
zinātkāre patstāvība vērīgums
saimnieciskums kritiskums pacietība

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

lasīt kādas daļas vai visa darba rasējumus pazīt metāla markas
asināt darba instrumentus plānot un organizēt savu darbu
strādāt ar kontroles un mērinstrumentiem strādāt ar universālām virpām un ciparu programmas vadības virpām
griezt vītnes ar griezni un vītņurbjiem strādāt komandā

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv