JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.SKAŅU REŽISORS


Kods: 2654 07


Darba saturs:
Skaņu režisors apskaņo publiskos pasākumus un atskaņo mūzikas vai skaņu ierakstus, rada skaņas partitūras un nodarbojas ar skaņu ierakstu pēcapstrādi, kā arī veic telpu akustisko parametru mērījumus un ekspertīzes par skaņu ierakstu un apskaņošanas tehnoloģiju pielietojumiem. Galvenais skaņu režisora uzdevums ir pēc iespējas savienot pasūtītāja skaņu formāta vēlmes ar tehniskajām iespējām. Lielākoties skaņu režisora darbs ir atskaņot mūzikas vai skaņu ierakstus pasākumos, nodrošināt dzīvās mūzikas skanējumu, plānot ierakstu gaitu un ierakstīt mūziku un skaņas kino, radio un mūzikas ierakstu vajadzībām, nodrošināt radio un TV raidījumu translācijas skaņu.
Uzsākot sadarbību ar pasūtītāju, skaņu režisors pārrunā pasūtītāja vēlmes par skanējumu un izvērtē pasākuma norises vietas akustiskos parametrus un apskaņošanas tehniskās iespējas. Pēc tam skaņu režisors veido darāmo darbu sarakstu un sastāda atskaņošanas plānu – izvēlas ieraksta atskaņošanas situācijai atbilstīgu mikrofonu daudzumu un tipus, izstrādā apskaņošanas iekārtu un skaņu ierakstīšanas iekārtu izvietojuma un savienojumu shēmas. Pēc tam skaņu režisors izvieto mikrofonus, vajadzības gadījumā ņemot vērā telpas ietekmi uz akustiku, dažos gadījumos pirms tam izvietojot nepieciešamos kabeļus un konsultējoties ar inženieriem. Pasākuma laikā skaņu režisors ar pults palīdzību kontrolē mikrofonu skaņas uztveres līmeni, veido nepieciešamo balansu, darbojoties ar grozāmiem vai bīdāmiem potenciometriem. Skaņu režisors var skaņai pievienot arī dažādus efektus.
Viens no skaņu režisora pienākumiem ir skaņu ieraksts un tā pēcapstrāde – montāža, miksēšana, māsterēšana un atsevišķos gadījumos sinhronizēšana ar video. Gadījumos, kad notiek orķestra ieraksts, bet katram instrumentam ir atsevišķs mikrofons, skaņu režisors saskaņo instrumentu skaļumus atbilstīgi skaņdarbam, līdz ar to skaņu režisoram nepieciešama smalka muzikālā dzirde.
Skaņu režisori darbojas arī filmu adaptēšanas jomā, nodrošinot latviešu valodas teksta pievienošanu ārzemju filmām. Tas ir sarežģīts process, kurā jāspēj vienlaikus sekot gan ieraksta procesa tehniskajai daļai, gan aktieru runai, tās sinhronitātei ar oriģināltekstu un precizitātei – katra pārteikšanās ir jālabo, no jauna ierakstot kļūdaino vietu.
Nodrošinot skaņu lielos pasākumos vai īstenojot apjomīgus skaņu ierakstu projektus, skaņu režisors veido komandu, kur viņa pakļautībā strādā dažādi speciālisti – gan skaņošanas speciālisti, gan tehniskā komanda, kas nodrošina aparatūras uzstādīšanu. Tad skaņu režisora galvenais pienākums ir nodrošināt komandas līdzsvarotu un kvalitatīvu darbu.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Skaņu režisors darbā izmanto mikrofonus, apskaņošanas pultis, dažādus ierakstu nesējus, datorus un datoru iekārtas, kā arī dažādas analogās iekārtas, kabeļus, ar kuriem savieno pulti, vai ieraksta aparātu ar mikrofoniem. Tāpat skaņu režisors lieto speciālās datorprogrammas, sintezatoru un dažādas ierīces skaņu vai mūzikas radīšanai.


Darba apstākļi:
Tā kā skaņu režisori galvenokārt strādā ar ļoti aizņemtām radošām personībām, bieži vien ieraksti notiek vakaros, pat naktīs, līdz ar to darba laiks nav normēts. Nereti uzticētais darbs jāpaveic ļoti īsā laika sprīdī, tāpēc nepieciešama noturība pret stresu un laba organizēšanas spēja. Pasākumu organizēšanas laikā skaņu režisoram nereti jāstrādā bez apstājas pat 16 stundu, taču šādos gadījumos var būt arī maiņu darbs. Darba laiks lielākoties ir normēts tad, ja viņš strādā televīzijā vai teātrī, tomēr arī šajos gadījumos daudz jāstrādā vakaros. Skaņu režisora darbs pārsvarā norit telpās, lai gan mēdz būt āra pasākumi un koncerti brīvā dabā, tad jāņem vērā iespējamā laika apstākļu ietekme uz darba procesu.


Darba iespējas:
Skaņu režisors var strādāt radio, televīzijā, teātrī, kino, skaņu ierakstu studijās, dažādu pasākumu un konferenču organizēšanā, var būt arī pašnodarbinātais.


Nepieciešamā izglītība:
Skaņu režisoram nepieciešama muzikālā vai tehniskā (inženierzinātnes, fizikas jomas, kas saistītas ar skaņu un elektroierīcēm) augstākā izglītība. Studiju ilgums ir četri gadi. Ja skaņu režisors vēlas darboties mūzikas un jo sevišķi klasiskās mūzikas ierakstu jomā, tad bez muzikālās izglītības šis darbs nav iespējams.Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi interesē mūzika, skaņa un ierakstu radīšanas process? Varbūt sapņo reiz ieskaņot filmas vai nodrošināt skaņu lielos koncertos? Ja esi radošs, tehniski domājošs, ārkārtīgi precīzs un aizrautīgs, labi saproties ar cilvēkiem un izproti skaņas veidošanas fizikālos procesus, tad tev ir visas iespējas šādu sapni īstenot, kļūstot par skaņu režisoru.
Ja esi skolnieks, tad vari skolas pasākumos atskaņot mūziku vai citus ierakstus vai veidot mājas ierakstus mūzikas grupām, kas darbojas skolēnu vidū. Tāpat vari izmantot iespēju apmeklēt radio, televīziju vai citu skaņu režisora darba vietu atvērto durvju dienu laikā. Skolā īpaši cītīgi mācies fiziku, svešvalodas, mūziku un arī matemātiku. Paralēli mācībām skolā vari mācīties kāda mūzikas instrumenta spēli mūzikas skolā.
Ja esi students, tad meklē iespējas iegūt tās zināšanas, kuras nesaņem studiju procesā – ja studē mūziku, tad iepazīsties ar skaņu režisora darba tehnisko pusi, savukārt, studējot fiziku, attīsti savu muzikālo dzirdi, apgūsti mūzikas žanrus un mūzikas ierakstu apstrādes tehnikas.
Ja vēlies pārkvalificēties, tad meklē iespēju apgūt šo profesiju mācekļa lomā, asistējot kādam skaņu režisoram, taču pārkvalificēšanās aizņem ilgu laiku, jo ir nepieciešama muzikālā vai tehniskā izglītība.
Ja vēlies specializēties vai padziļināt zināšanas savā profesijā, tad vari mācīties starptautiskos kursos, doties vērot kolēģu veikumu, konsultēties pie citiem skaņu speciālistiem, kā arī apgūt jaunākās skaņu iekārtas.


Interešu joma(s): Komunikācija un mediji


Radniecīgās profesijas:

KOMPONISTI, MŪZIĶI, DZIEDĀTĀJI

ATTĒLA UN SKAŅU IERAKSTU APARATŪRAS SPECIĀLISTI

KULTŪRAS PASĀKUMU TEHNISKAIS REŽISORS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

mūzika, ieraksti, koncerti mūzikas ierakstu un to atskaņošanas iekārtas un tehnoloģijas
mūzikas ierakstu veidošana fizika
elektrotehnika un elektronika dažādu laikmetu mūzikas stili un žanri
audiosistēmu komponenti un sistēmu veidošanas principi telpu akustika

Man raksturīgas šādas īpašības:

pielāgošanās spēja uzņēmība neatkarība
praktiskums muzikalitāte intuitivitāte**
precizitāte komplicētība* disciplinētība
patstāvība bagāta iztēle savaldība
radošums aizrautība rūpīgums
neatlaidība oriģinalitāte vērīgums

*komplicētība – spēja uztvert pasauli daudzveidīgāk un sarežģītāk

**intuitivitāte – spēja nojaust, aptvert, neapzināti izjust

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

strādāt ar ierakstu un atskaņošanas aparatūru strādāt gan patstāvīgi, gan komandā
noskaidrot cilvēku vēlmes un izskaidrot iespējas tās izpildīt veidot skaņas sistēmu un plānot skaņas sistēmas instalāciju
veikt skaņas ieraksta pēcapstrādi (mastering) izstrādāt apskaņošanas plānu pasākumiem
operatīvi reaģēt neparedzētās situācijās plānot darbu secību

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv