JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.SILTUMIEKĀRTU APKALPOŠANAS ATSLĒDZNIEKS


Kods: 7233 12


Darba saturs:
Siltumiekārtu apkalpošanas atslēdznieks rūpējas, lai siltuma padeves iekārtas darbotos bez traucējumiem, pārtraukumiem un ar tām paredzēto jaudu. Lielākoties katrai mājai ir savs siltuma mezgls un katram atslēdzniekam tiek iedalīts noteikts skaits māju un pārraugāmo siltummezglu, kam viņš veic gan regulāro apkopi, gan avārijas remontus. Darbā atslēdznieks sazinās ar klientiem, uzklausa sūdzības un pārmetumus un izskaidro iedzīvotājiem veicamo darbu nepieciešamību un risinājumu.
Ja tiek saņemtas iedzīvotāju sūdzības par apkures atslēgšanos, nepietiekamu vai pārāk augstu temperatūru, cauruļu plīsumiem utt., siltumiekārtu apkalpošanas atslēdznieks dodas uz objektu, kur novērtē traucējumu cēloņus un veic vajadzīgos remonta, uzlabošanas, regulēšanas vai nomaiņas darbus.
Avārijas gadījumā siltumiekārtu apkalpošanas atslēdzniekam svarīgi ir strādāt pēc iespējas ātrāk – mazāki bojājumi jāmēģina novērst divu līdz trīs stundu laikā, bet nopietnāki traucējumi aptuveni trīs dienu laikā. Bojājumi biežāk ir ziemas sezonā, bet vasarā siltumiekārtu apkalpošanas atslēdznieks sagatavo siltummezglus nākamajai aukstajai sezonai.
Divreiz nedēļā siltumiekārtu apkalpošanas atslēdznieks regulāri apseko siltummezglus un siltā ūdens padevi, pārbauda siltuma iekārtas automātiku, nomaina mehānismus, ko nav iespējams salabot, mēra spriegumu, izjauc mehānismus, noņem sūkņus, maina filtrus, žāvētājus, liek siltumizolāciju caurulēm, novērš ūdens pilēšanu utt. Visus šos darbus atslēdznieki parasti veic divatā. Apskates rezultātus siltumiekārtu apkalpošanas atslēdznieks pa faksu nosūta savam uzņēmumam.
Siltumiekārtu apkalpošanas atslēdznieks var apkalpot gan iekšējās, gan ārējās sistēmas un siltuma avotus. Viņa darba pienākums ir arī apkures sezonā dzīvokļos mērīt temperatūru, lai tā nebūtu zemāka par +18 grādiem pēc Celsija, ko var nodrošināt, mainot kurināšanas programmas.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Lielākoties siltumiekārtu apkalpošanas atslēdznieki izmanto ierastos atslēdznieku rīkus – skrūvgriežus, dažādas atslēgas, urbjmašīnas, arī siltumizolācijas materiālus, smērvielu spraugu aizdrīvēšanai, lukturīti un īpašu ierīci temperatūras mērīšanai.


Darba apstākļi:
Darba apstākļi ir mainīgi un atkarīgi gan no darba vietas, gan radušās tehniskās problēmas, kuru nepieciešams novērst. Siltummezgli visbiežāk atrodas pagrabā, kur mēdz būt mitrs, nav gaisa, ir temperatūru svārstības, nepietiekams apgaismojums, arī ūdens, ja siltumiekārtā ir notikusi noplūde. Siltumiekārtu apkalpošanas atslēdznieka darba laiks ir astoņas stundas dienā. Avāriju gadījumos var nākties strādāt virsstundas.


Darba iespējas:
Siltumiekārtu apkalpošanas atslēdznieks strādā siltumapgādes uzņēmumos, arī ražošanas, montāžas vai namu apsaimniekošanas uzņēmumos, kuri sniedz šādus pakalpojumus iedzīvotājiem. Viņš var arī noslēgt individuālu līgumu ar mājas īpašnieku un darboties kā privātuzņēmējs, tomēr tā tiek darīts reti.


Nepieciešamā izglītība:
Siltumiekārtu apkalpošanas atslēdzniekam ir nepieciešama vidējā profesionālā vai augstākā izglītība elektriķa, automātikas, siltumenerģētikas, metinātāja, santehniķa vai citā tehniskā jomā. Ja iegūta vidējā vispārējā izglītība, ir iespējams iegūt nepieciešamās zināšanas un prasmes atslēdznieku kursos.Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi interesē iekārtas un mehānismi? Vai patīk darboties ar dažādiem darbarīkiem un jūties gandarīts, ja tev izdevies kaut ko salabot? Tā kā siltumiekārtu avārijas biežāk notiek ziemā, kad apkure ir ļoti nepieciešama, tad šajā profesijā svarīgi ir mācēt precīzi noteikt bojājumu iemeslus un ātri un kvalitatīvi tos novērst. Tāpat nereti mājas iedzīvotāji dusmojas, ka pēkšņi palikuši bez siltuma, tāpēc siltumiekārtu apkalpošanas atslēdzniekam jāprot arī mierīgi un saprotami izskaidrot situāciju un saprasties ar iedzīvotājiem.
Siltumiekārtu apkalpošanas atslēdzniekam jābūt akurātam, uzmanīgam, ar augstu atbildības izjūtu, precīzam un pacietīgam, visas problēmas atrisinot līdz galam. Svarīga ir prasme neapjukt ārkārtas situācijās.
Ja esi skolnieks, tad palīdzi ģimenei veikt remontdarbus, mācies lietot dažādus instrumentus un tehniskas ierīces, trenē roku precizitāti. Ja vēlies apgūt šo profesiju, tad meklē iespējas mācīties kādā no arodvidusskolām vai augstskolā, apmeklē skolu atvērto durvju dienas un iepazīsties ar profesijas specifiku. Skolā ierosini doties ekskursijā uz siltumapgādes uzņēmumu, kā arī cītīgi mācies fiziku, matemātiku un informātiku, arī svešvalodas.
Ja esi students, tad papildus izzini tieši siltumiekārtu uzbūves un darbības principus. Meklē prakses vietu kādā no namu apsaimniekošanas vai siltumapgādes uzņēmumiem un tur pilnveido praktiskās iemaņas.
Ja vēlies pārkvalificēties, tad droši vari doties uz AS Rīgas siltums organizētiem kvalifikācijas celšanas kursiem, kā arī iepazīsties ar specialitāti informācijas materiālos internetā un bukletos. Ja uzskati, ka ar kursiem ir par maz, tad stājies augstskolā un papildu zināšanas iegūsti tur.
Ja vēlies specializēties vai padziļināt zināšanas savā profesijā, tad turpini izglītību augstāka līmeņa studijās, seko līdzi tehnoloģiju un siltumiekārtu ražošanas attīstībai. Mūsdienās siltumiekārtas kļūst aizvien automatizētākas, tāpēc vari papildus apgūt zināšanas informātikā un siltumiekārtu automātikā.


Interešu joma(s): Elektrotehnika, elektronika, telekomunikācijas un enerģētika


Radniecīgās profesijas:

MONTĀŽAS DARBU ATSLĒDZNIEKS

GĀZES IEKĀRTU TEHNIĶIS

METĀLAPSTRĀDES IEKĀRTU MEHĀNIĶIS

REMONTATSLĒDZNIEKS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

fizika, matemātika praktisks darbs
tehniskas iekārtas un to uzbūve informātika un siltumiekārtu automātika
dažādi darba instrumenti remontdarbi
datori un elektronika siltumapgāde un siltumtehnika

Man raksturīgas šādas īpašības:

pacietība patstāvība disciplinētība
precizitāte lietišķums zinātkāre
pielāgošanās spēja veiklība sistemātiskums*
neatlaidība vērīgums piesardzība
atbildība rūpība analītiskums
izturība savaldība apņēmība

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

izprast siltumiekārtu uzbūvi un darbības principus ievērot darba drošības noteikumus
prognozēt iespējamos sarežģījumus darboties ar atslēdznieka instrumentiem
strādāt fiziski smagos apstākļos ātri pieņemt lēmumus kritiskā situācijā
saprasties ar klientiem un risināt konflikta situācijas apkalpot un remontēt siltumiekārtas

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv