JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.METĀLA KONSTRUKCIJU ATSLĒDZNIEKS


Kods: 7214 01


Darba saturs:
Metāla konstrukciju atslēdznieks pēc rasējumiem izgatavo metāla konstrukcijas un to sagataves, arī visdažādākos metāla izstrādājumus, piemēram, konstrukcijas angāriem un teltīm, metāla konteinerus, balstus, sijas, apgaismes konstrukcijas, metāla kāpnes, skapjus, stendus, plauktus, seifus un metāla durvis, kā arī dažādas mašīnbūvē nepieciešamas un ražošanas iekārtām vajadzīgas detaļas.
Atslēdznieks iezīmē, cērt, zāģē vai griež dažādus metālus, metāla caurules vai loksnes ar dažāda veida mehāniskiem, elektriskiem un pneimatiskiem instrumentiem un speciālām iekārtām. Pēc tam metāla detaļas un sagataves tiek pēc nepieciešamības taisnotas vai liektas un apstrādātas – vīlētas, apvīlētas, urbtas, izmantojot gan rokas instrumentus, piemēram, vīli un āmuru, gan elektroinstrumentus – urbjmašīnu, leņķu slīpmašīnu. Darba nobeigumā viņš detaļas pielāgo, pieslīpē un pulē.
Metāla konstrukciju atslēdznieka uzdevums ir ne tikai strādāt ar dažādiem instrumentiem un iekārtām, bet arī sagatavot tās darbam, iestatīt un apkopt. Arvien vairāk šo atslēdznieku strādā arī ar ciparu programmas vadības darbgaldiem (CNC darbgaldiem), kur rasējumu zīmē datorā, bet metāla plazmas iekārta jeb darbgalds to automatizēti izgriež.
Veidojot sarežģītākas konstrukcijas vai strādājot lielākās rūpnīcās, šā atslēdznieka darbs var būt saistīts ar jau gatavu detaļu izmantošanu un apstrādāšanu. Saņemot rasējumus, viņš izlemj, kurus darbus veiks pats un kurus uzticēs citiem strādniekiem – virpotājiem, metinātājiem, frēzētājiem vai vēl kādiem meistariem.
Atkarībā no uzņēmuma darba specifikas un izgatavojamo detaļu veida darbu secība un metāla konstrukciju atslēdznieka darba pienākumi var atšķirties – viņš var pats darīt visus metāla konstrukciju sagatavošanai nepieciešamos darbus – piegriezt, virpot, frēzēt, apvīlēt, metināt, 109 slīpēt, tīrīt un pulēt izgatavoto detaļu un var strādāt arī tikai pie viena darba posma. Darba gaitā atslēdzniekam ir ļoti svarīgi ievērot darba drošības noteikumus.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Metāla konstrukciju atslēdznieks izmanto dažādus mehāniskos, elektriskos un pneimatiskos instrumentus, kā arī speciālas iekārtas. Tie var būt griešanas vai ciršanas instrumenti (šķēres, leņķa slīpmašīna), speciālas metāla griešanas iekārtas (metāla plazmas darbgalds), vīlēšanas darbmašīnas, rokas urbjmašīnas, rokas elektriskās un pneimatiskās urbjmašīnas, vītņgrieži, kniedēšanas veseri, kniedēšanas mašīnas, preses, taisnošanas velmes un daudzi citi. Jāprot rīkoties arī ar kontroles un mērinstrumentiem – bīdmēru, mikrometru, šabloniem, kalibriem. Strādājot ar CNC darbgaldiem, par metāla konstrukciju atslēdznieka darba instrumentu kļūst arī dators. Atslēdznieks lieto speciālu darba apģērbu, aizsargbrilles un cimdus. Ja strādā blakus metālgriešanas vai metālapstrādes iekārtām, tad papildus nepieciešams lietot arī aizsargaustiņas. Nākas valkāt arī speciālus darba apavus ar metāla purngalu, lai pasargātu no traumām kājas.


Darba apstākļi:
Lielākoties metāla konstrukciju atslēdznieka darbs norit telpās, bet ar kādām specifiskām konstrukcijām var nākties strādāt arī ārpus tām. Ir augsti apkārtējās vides riska faktori – paaugstināts trokšņu līmenis, darbs telpās, kur ir metāla un abrazīvie putekļi, ilgstošs redzes sasprindzinājums, darbs vairākas stundas vienā un tajā pašā pozā, arī tikai stāvus. Metāla konstrukciju atslēdznieki pārsvarā strādā astoņu stundu darbadienu vai maiņu darbu


Darba iespējas:
Var strādāt metālapstrādes, mašīnbūves, būvniecības un citos uzņēmumos, kuru darbība saistīta ar metāla apstrādi, detaļu izgatavošanu un montēšanu. Šie atslēdznieki vajadzīgi arī dažādos ražošanas uzņēmumos un remontdarbnīcās, kur viņu uzdevums ir labot vai no jauna izgatavot salūzušas vai nolietotas iekārtu detaļas.


Nepieciešamā izglītība:
Lai iegūtu metāla konstrukciju atslēdznieka arodu, nepieciešama vidējā profesionālā izglītība metālapstrādē. Uzsākot mācības pēc pamatskolas, tās ilgs trīs līdz četrus gadus, savukārt vidusskolu beidzēji šo arodu var apgūt viena līdz divu gadu laikā. Noteikti vajadzīga vismaz vispārējā vidējā izglītība. Ja nav iegūta vidējā profesionālā izglītība, pirms darba uzsākšanas jāiziet speciālas mācības un papildus arī profesionālie kursi, piemēram, metināšanas kurss. Bieži vien metāla konstrukciju atslēdznieki mācās darba vietās.Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk strādāt ar rokām – griezt, locīt, urbt, veidot? Varbūt jau no mazotnes patīk darboties ar dažādām iekārtām un strādāt ar instrumentiem? Vai esi pacietīgs, precīzs, ar labu fizisko izturību un nebaidies no netīra darba?
Ja esi skolnieks, tad apmeklē arodskolu atvērto durvju dienas, izstādi Skola un metālapstrādes nozares izstādes. Gan izstādēs, gan atvērto durvju dienās var ne tikai aplūkot instrumentus un iekārtas, bet nereti tiek dota iespēja arī izmēģināt roku metāla griešanā vai metināšanā. Skolā pievērs papildu uzmanību matemātikas, tehniskās rasēšanas un darbmācības apguvei, kā arī sportam.
Ja esi students, tad izvēlies strādāt piedāvātajā praksē metālapstrādes un mašīnbūves uzņēmumos, kā arī nevilcinies izmantot iespēju iegūt vienlaikus vairākas kvalifikācijas metālapstrādes jomā, jo tas palielinās tavas izredzes darba tirgū.
Ja vēlies pārkvalificēties vai apgūt šo profesiju papildus esošajai, apmeklē mācību un kvalifikācijas kursus. Atkarībā no iegūstamās kvalifikācijas kursi var ilgt, sākot no dažiem mēnešiem līdz gadam. Metāla konstrukciju atslēdznieki var papildināt zināšanas darbam ar CNC darbgaldiem un kļūt par darbgaldu operatoriem. Tāpat šie atslēdznieki var pārkvalificēties par montāžas darbu atslēdzniekiem, remontatslēdzniekiem vai instrumentu atslēdzniekiem.
Ja vēlies turpināt savu profesionālo izaugsmi un esi ieguvis vidējo profesionālo izglītību, vari turpināt studijas augstskolā mehatronikas, inženiertehnikas, mehānikas un mašīnbūves specialitātēs inženiera profesionālās kvalifikācijas iegūšanai, kur lieti noderēs jau apgūtās praktiskās iemaņas.


Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība)


Radniecīgās profesijas:

METĀLU MAŠĪNAPSTRĀDĀTĀJS

INSTRUMENTATSLĒDZNIEKS

METINĀTĀJS

VIRPOTĀJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

tehnika un mehānismi, to darbības principi metālapstrādes instrumenti, palīgierīces, darbgaldi, iekārtas
matemātika, fizika darbs ar fizisku slodzi
praktisks un precīzs darbs metālapstrāde
veidošana un konstruēšana aprēķini, mērījumi un rasēšana

Man raksturīgas šādas īpašības:

materiālisms* atbildība disciplinētība
godīgums taupīgums savaldība
racionalitāte** pielāgošanās spēja uzticamība
precizitāte pacietība praktiskums
darbīgums vērīgums izturība
neatlaidība veiklība rūpīgums

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

** racionalitāte - spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

orientēties un lasīt rasējumus veikt darbu, kas prasa fizisko izturību
mērīt un kontrolēt darba precizitāti veikli un precīzi veikt darbības ar rokām
ilgstoši koncentrēt uzmanību un iedziļināties detaļās darboties ar metāla apstrādes instrumentiem
ievērot darba drošību izprast mehānismu darbības principus

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv