JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.LĪMĒŠANAS IEKĀRTAS OPERATORS


Kods: 7523 13


Darba saturs:
Grāmatu un žurnālu ražošana parasti norit piecos posmos – locīšana, sanešana, iesiešana, līmēšana un griešana, un katrā posmā tiek izmantota cita iekārta. Līmēšanas iekārtu operators atbild par šo iekārtu darbību un regulē tās visos ražošanas līnijas posmos.
Tā kā katrai grāmatai un žurnālam ir savs izmērs, tad līmēšanas iekārtu operators noregulē iekārtas tā, lai ražošanas procesā tās izgatavotu grāmatas vai žurnālus vajadzīgajā formātā. To var izdarīt ar papildu detaļām, kuras iekārtas operators pieskrūvē vai noņem atkarībā no vajadzības. Automatizēto iekārtu programmas vadības blokā operators ievada vajadzīgos parametrus.
Pēc ražošanas procesa uzsākšanas līmēšanas iekārtu operators kontrolē un uzrauga iekārtu darbu, piemēram, vai mašīna griež lapas taisni, vai naži ir pietiekami asi un neatstāj kādus nospiedumus uz lapām. Darba nobeigumā operatoram noteikti regulāri jāpārbauda gala produkta kvalitāte, vai nodrukātās grāmatas vai žurnāli atbilst vēlamajiem izmēriem.
Līmēšanas iekārtu operators analizē arī iekārtu darbību un mēģina atrast kādus jaunus tehniskus risinājumus, kas palīdzētu uzlabot ražošanas apjomu un kvalitāti.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Līmēšanas iekārtu operators ikdienā strādā ar dažādām iekārtām, piemēram, līmējamo mašīnu un sanesējmašīnu. Lai tās labi strādātu, operators to regulēšanai un nepieciešamo detaļu pielikšanai vai noņemšanai izmanto dažādas atslēgas, skrūvgriežus un seškantes. Viņš lieto arī lineālu un bīdmēru, lai precīzi izmērītu nodrukātās grāmatas vai žurnālus; vīli un slīpmašīnu, lai noslīpētu un nopulētu darbā izmantojamos materiālus, kā arī speciālu āmuru. Lai izvairītos no trokšņa un putekļiem, operators var izmantot austiņas un respiratoru.


Darba apstākļi:
Līmēšanas iekārtu operators strādā maiņu darbu, lielākoties tipogrāfijās ir gan dienas, gan nakts maiņas. Viss maiņas darbs galvenokārt norit, stāvot kājās un izpildot monotonas kustības. Lielākoties tipogrāfijās darbs norit lielās telpās ar daudzām iekārtām, kur ir neliels mašīnu troksnis, noteikts mitruma līmenis un papīra putekļi.


Darba iespējas:
Līmēšanas iekārtu operators var strādāt dažādos tipogrāfijās un poligrāfijas uzņēmumos.


Nepieciešamā izglītība:
Šajā profesijā nepieciešama vidējā vai vidējā profesionālā izglītība poligrāfijā un izdevējdarbībā. Uzsākot darbu, zināšanas un prasmes tiek pilnveidotas zinošu meistaru vadībā.Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi interesē ražošana un patīk strādāt ar dažādām iekārtām? Vai tev piemīt tehniskā domāšana, augsta atbildības izjūta un precizitāte? Arī disciplinētība, čaklums un akurātums šai darbā ir ļoti svarīgas īpašības, jo neprecīzi iestatītu iekārtu darbības dēļ var sabojāt visu grāmatu vai žurnālu tirāžu.
Līmēšanas iekārtu operatoram jāprot rīkoties ar datoru un iekārtu datorprogrammām, jo liela daļa darba ir automatizēta un to organizē pēc uzstādītās programmas. Noteikti būtu jāprot angļu vai krievu valoda, kas palīdzēs izlasīt nepieciešamo informāciju par iekārtu uzbūvi un darbību tām pievienotajās pamācībās.
Ja esi skolnieks, ja tev patīk lasīt grāmatas un tu vēlies uzzināt, kā tās izgatavo, tad vari ierosināt skolotāju organizēt ekskursiju uz kādu no tuvējām tipogrāfijām, kur iegūsi pilnīgāku priekšstatu par darba specifiku un darba apstākļiem. Skolā īpašu vērību pievērs svešvalodām un informātikai.
Ja vēlies pārkvalificēties, tad vari pieteikties darbā kādā tipogrāfijas vai poligrāfijas uzņēmumā pie meistara, kurš palīdzēs apgūt trūkstošās zināšanas.
Ja vēlies padziļināt zināšanas savā jomā, tad līdz ar poligrāfijas iekārtu nepārtraukto attīstību vari mācīties strādāt ar jaunām iekārtām savā uzņēmumā vai pāriet strādāt citā, kur ražošanā izmanto jaunākas iekārtas.
Uzzini vairāk par darba iespējām un poligrāfijas uzņēmumiem biedrības „Latvijas Poligrāfijas uzņēmumu asociācija” mājaslapā www.lpua.lv.


Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība)


Radniecīgās profesijas:

KOKAPSTRĀDES OPERATORS

IESPIEDĒJS

METĀLAPSTRĀDES DARBGALDU OPERATORS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

poligrāfijas nozare informātika, datorprogrammas
poligrāfijas ierīces un instrumenti aprēķini un mērījumi
grāmatu un žurnālu dizains poligrāfijas materiāli, to īpašības
praktisks un precīzi noteikts darbs mūsdienīgie poligrāfijas procesi un tehnoloģija

Man raksturīgas šādas īpašības:

pielāgošanās spēja uzmanīgums rūpīgums
praktiskums izpildīgums atbildīgums
disciplinētība akurātums taupīgums
pastāvība centība racionalitāte**
precizitāte sistemātiskums* neatlaidība
darbīgums lietišķums vērīgums

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

pārzināt līmēšanas iekārtu uzbūvi un instrumentus uzraudzīt un uzlabot līmēšanas iekārtu darbību
strādāt ar datoru ievērot darba drošību
ilgstoši koncentrēties vienveidīgam darbam precīzi ievērot instrukcijas
mērīt un kontrolēt produkta kvalitāti organizēt darba procesu

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv