JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.KOKTĒLNIEKS


Kods: 2651 18


Darba saturs:
Koktēlnieks ir mākslinieks un meistars vienā personā un izgatavo koka priekšmetus, sākot no dārza mēbelēm līdz skulptūrām, kā arī dažādus dizaina priekšmetus un rotaļlietas. Koktēlnieka darbs sākas ar idejas izstrādi – kas tiks izgatavots, kādam mērķim, kur objekts atradīsies un kāds ir vēlamais rezultāts. Ja koktēlniecības darbu pasūta kāds klients, tad meistars rūpīgi noskaidro un cenšas izprast viņa vēlmes un ideju, un kā to atveidot objektā. Pēc tam izstrādā idejas skices un saskaņo tās ar pasūtītāju. Viņa klienti ir gan individuālie pasūtītāji, gan organizācijas, uzņēmumi, pašvaldības u.c. Pasūtītāja vēlmes ir dažādas, tie var būt jebkādas formas, laikmeta un izmēra tēlniecības objekti.
Nākamais solis pēc idejas izstrādes ir tēla izgatavošana mīkstā materiālā – plastilīnā vai mālā. Vispirms mākslinieks izgatavo neliela izmēra prototipu, lai justu, kā priekšmets izvietosies telpiski. Pēc tam izvēlas materiālu, no kura objektu izgatavot. Dažreiz klientam ir jau savs materiāls, piemēram, kāds dārzā nokaltis koks. Koktēlnieks labi pazīst koku sugas, prot novērtēt to īpašības un sajust tā struktūru, izraudzīties atbilstīgu apstrādes gaitu un instrumentus. Ja darbu gatavo no koka bluķa, tad meistars to nomizo, izveido zīmējumu uz tā un tad sāk veidot tēlu. Vispirms ar motorzāģi noņem lielās masas, pēc tam ar kaltiņiem izcērt līdz vēlamajam rezultātam. Beigās darbu apstrādā ar lineļļu, krāsu vai antiseptisko līdzekli1.
Parasti koktēlnieki strādā individuāli, bet, tā kā tas ir fiziski smags darbs, kas prasa lielu piepūli un koncentrēšanos, vēlams strādāt komandā, kur cits citam var palīdzēt gan ar padomu, gan ar fizisku spēku.
Ja jāizgatavo stila mēbeles ar kokgriezumiem, virpojumiem un apaļskulptūrām, tad vispirms jāizstrādā mēbeles rasējums. Dažreiz tēlnieks neizgatavo visu mēbeli pats, bet tikai atsevišķu tās daļu. Tādā gadījumā viņš sadarbojas ar mēbeles dizaineru, galdnieku un izgatavo attiecīgo detaļu atbilstīgi skicei un rasējumam.
Koktēlnieki ir iemācījušies griezt koku, just formu un spēj visaugstākajā līmenī izpildīt visfantastiskākās idejas. Viņi katrā pasūtījumā izgatavo ko jaunu, tāpēc darbs ir ļoti radošs un māksliniecisks. Sākumā lielas skulptūras izveidošana prasa mēnesi, bet, vairākus gadus praktizējoties, iespējams to izveidot nedēļas laikā. Izgatavotos darbus koktēlnieks nofotografē (vai to izdara profesionāls fotogrāfs), lai izveidotu savu darbu portfolio (arī digitālā formātā), kuru izmanto savu mākslinieka un meistara spēju ilustrēšanai pasūtītājam vai darba devējam.

1 Antiseptisks līdzeklis – viela, kas iznīcina mikroorganismus vai kavē to attīstīšanos.
Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Koktēlnieks darbā izmanto visu galdniecības aprīkojumu un daudz speciālu instrumentu – griežņus, kaltus, slīmestus u.c.


Darba apstākļi:
Darbs ir gan ārā, gan telpās, tas atkarīgs no priekšmetam paredzētās atrašanās vietas. Lielāki darbi tiek izgatavoti pie pasūtītāja mājās. Trokšņu līmenis ir atkarīgs no koktēlnieka izmantotās tehnikas. Darbs var būt gan aukstumā, gan karstumā. Tas ir fiziski smags, bet mierīgs. Savu darba laiku koktēlnieks plāno pats. Vislabāk ir strādāt pie dabiskā apgaismojuma.


Darba iespējas:
Koktēlnieks pārsvarā ir pašnodarbinātais un saņem pasūtījumus tieši no klienta. Var strādāt arī ekskluzīvu mēbeļu ražošanas uzņēmumā vai restaurācijas darbos.


Nepieciešamā izglītība:
Latvijas mācību iestādes pašlaik nepiedāvā apgūt tieši koktēlnieka specialitāti. Var iegūt tēlniecības objektu dizaina speciālista vai galdnieka profesionālo kvalifikāciju profesionālās vidējās izglītības mācību iestādēs (mācību ilgums trīs līdz četri gadi pēc pamatskolas) un pēc tam tēlniecību Mākslas akadēmijā (studiju ilgums četri gadi) vai strādāt pie koktēlnieka par zelli jeb mācekli. Prasmes koka izstrādājumu izgatavošanā un kokgriešanā var apgūt arī tālākizglītības kursos.Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk darboties ar rokām un veidot? Vai tev ir mākslinieciskas spējas? Vai ir svarīgi izdarīt iesākto līdz galam un pašam plānot savu darba laiku? Vai tev patīk radīt jaunas, unikālas lietas?
Koktēlnieka darbs prasa laiku un pacietību, lai redzētu sava darba rezultātu. Svarīgi ir arī pazīt sevi, savu emocionālo stāvokli, lai zinātu, kurā mirklī sākt strādāt, jo neiedziļinoties un steidzoties darbu ar koku var sabojāt. Par koktēlnieku var strādāt emocionāli nosvērts cilvēks.
Viņam jāpiemīt spējai saprast darba ideju. Un, ja pats nav tās autors, jādod priekšroka mākslinieka domai, jāprot ieturēt tīru mākslas stilu vai sintezēt to piemēroti laikam.
Ja esi skolnieks un vēlies kļūt par koktēlnieku, negaidi atvērto durvju dienas amatniecības vai mākslas skolās, bet apmeklē tās arī citā laikā un lūdz iespēju pavērot skolēnu darbu. Tas ir veids, kā izzināt šo profesiju. Mācies kultūras vēsturi, lai izprastu dažādu laikmetu mākslas stilus, apgūsti zīmēšanu un rasēšanu. Apmeklē koktēlniecības darbu izstādes, aplūko šādus darbus parkos un dabas takās. Ņem pagali, iegādājies kaltus un tad pēc parauga mēģini kaut ko uztaisīt pats. Idejas vari smelties, piemēram, baznīcās, jo tur vienmēr ir kādas figūras vai dekoratīvi griezumi soliem vai kancelēm. Paskaties, nofotografē un mēģini atdarināt, praktizējies.
Ja vēlies pārkvalificēties, tad mācies rīkoties ar kaltu, pazīt koku, koksnes īpašības, mācies veidot un zīmēt. Atrodi kursus, kuros māca kokgriešanas pamatus. Attīsti fizisko spēku trenējoties, darbojoties trenažieru zālē u.c.
Ja vēlies specializēties vai padziļināt kompetenci savā profesijā, dodies stažēties pie citiem meistariem koktēlniekiem. Ir arī starptautiski simpoziji, kuros vari piedalīties, mācīties un smelties idejas. Koktēlniekam profesionalitāte jāslīpē visu mūžu un arī jāizglītojas visu darba mūžu. Vari pievērsties maģistra līmeņa studijām vizuāli plastiskajā mākslā.


Interešu joma(s): Kokapstrāde


Radniecīgās profesijas:

KOKAPSTRĀDES TEHNOLOGS

KOKA BŪVJU RESTAURATORS

MĒBEĻU GALDNIEKS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

māksla un mākslas stili koks un tā struktūra
individuāls un radošs darbs zīmēšana un rasēšana
koka darbu instrumenti tēlniecība, kokgriešana
grāmatas par koktēlniecību mākslas izstādes un katalogi

Man raksturīgas šādas īpašības:

neatkarība izteiksmīgums zinātkāre
radošums emocionalitāte saimnieciskums
pacietība komplicētība** neatlaidība
rūpīgums stabilitāte materiālisms***
oriģinalitāte izturība elastīgums
intuīcija* vērīgums akurātums

*intuīcija – spēja nojaust, aptvert, neapzināti izjust.

**komplicētība – spēja uztvert pasauli daudzveidīgāk un sarežģītāk

***materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

zīmēt un rasēt analizēt mākslas formu, dizainu paraugus un citu mākslas vērtību pazīmes
veidot telpiskus objektus, modelēt, maketēt noskaidrot pasūtītāja vēlmes un vienoties par pasūtījumu
pazīt kokus, raksturot to īpašības plānot un organizēt savu darbu
telpiski domāt strādāt patstāvīgi un komandā

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv