JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.VIEGLO AUTOMAŠĪNU, TAKSOMETRU, MAZIETILPĪGO KRAVAS AUTOMOBIĻU UN MIKROAUTOBUSU VADĪTĀJS


Kods: 8322 01


Darba saturs:
Vieglo automobiļu, taksometru, mazietilpīgo kravas automobiļu un mikroautobusu vadītāja darbs ir pasažieru vai kravas pārvadājumi pēc noteikta maršruta, grafika vai konkrēta pasūtījuma.

Vieglo automobiļu vadītājs vada vieglo automobili vai limuzīnu un pārvadā pasažierus, dokumentus vai sīkus sūtījumus. Pirms darba vadītājs pārliecinās, vai automobilis ir braukšanas kārtībā, bet pēc darba uzraksta un nodod dienas braucienu dokumentāciju. Ja pārvadājami kādi sūtījumi, vieglā automobiļa vadītājs kārto arī ar tiem saistīto dokumentāciju (piemēram, pavadzīmes). Dažreiz vieglā automobiļa (parasti limuzīna) vadītājs ved pasažierus izklaides braucienos.

Taksometru vadītāji uzņem pasažierus, kas aptur taksometru uz ielas un taksometru stāvvietās, vai arī brauc pakaļ pasažieriem, kas iepriekš pasūtījuši taksometru. Taksometra vadītājs pirms darba uzsākšanas sazinās ar dispečerdienestu un saskaņo darba grafiku, pārliecinās, vai mašīna ir tehniskā kārtībā. Darba laikā taksometra vadītājs pa rāciju sazinās ar dispečerdienestu, ziņo par savu atrašanās vietu, saskaņo braukšanas virzienu un mērķi, kā arī uzklausa rīkojumus par pasažieru uzņemšanu konkrētās adresēs. Tiklīdz pasažieris iekāpis automobilī, taksometra vadītājs ieslēdz skaitītāju un vēlāk pēc tā rādījumiem iekasē maksu par braucienu. Reizēm taksometra vadītājs palīdz iecelt un izcelt bagāžu, kā arī stāsta pilsētas viesiem par to, kā nokļūt līdz vajadzīgajai vietai. Darba beigās taksometra vadītājs aizpilda brauciena dokumentāciju.

Mazietilpīgo kravas automobiļu vadītāji pārvadā neliela izmēra kravas, parasti preces no un uz noliktavām un veikaliem. Ja transportlīdzekļa vadītājs strādā par preču izvadātāju, darba sākumā viņš saņem vietu sarakstu, uz kurām jāvadā preces un to pavadzīmes. Reizēm maršruts tiek iepriekš noteikts, reizēm vadītājam pašam tas jāplāno. Mazietilpīgo kravas automobiļu vadītājs var strādāt arī pasūtījuma darbus, piemēram, pārvest mēbeles no viena dzīvokļa uz citu.

Mikroautobusu vadītāji pārvadā pasažierus pēc noteikta maršruta un grafika vai arī pēc pasūtījuma. Ja mikroautobusa vadītājs strādā sabiedriskā transporta uzņēmumā, darbā viņam jāievēro grafiks, jāuzņem un jāizlaiž pasažieri galapunktos un pieturvietās, jāiekasē maksa par braucienu un jāizsniedz biļete. Ja mikroautobusa vadītājs pārvadā pasažierus pēc konkrēta pasūtījuma, tad pēc pasažieru uzņemšanas jāizbrauc noteiktais maršruts, kas var būt gan vienas pilsētas, gan valsts robežās, gan arī ārzemēs.

Transportlīdzekļu vadītājiem jāprot manevrēt blīvā satiksmē, orientēties ielu un ceļu tīklā, plānot maršrutu, lai tas būtu visīsākais un visātrākais. Braucot jāspēj reaģēt negaidītās situācijās, arī sniegt palīdzību nelaimes gadījumā.

Ja braucieni notiek uz ārzemēm, transportlīdzekļa vadītājam jāpārzina transportlīdzekļa un tā pārvadājamās kravas (ja tāda ir) dokumentācija, jāzina robežas šķērsošanas kārtība un satiksmes noteikumi citās valstīs.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Vieglo automobiļu un taksometru vadītāji vada transportlīdzekļus, kuru maksimālā atļautā masa nepārsniedz 3500 kg un kuros nav vairāk par 8 pasažieru sēdvietām, neskaitot vadītāja sēdekli. Mazietilpīgo kravas automobiļu vadītāji vada transportlīdzekļus, kuru maksimālā atļautā masa nepārsniedz 7500 kg, savukārt mikroautobusu vadītāji vada transportlīdzekļus, kuros ir līdz 15 pasažieru vietām. Visu transportlīdzekļu vadītājiem var nākties veikt sīku automašīnas remontu (piemēram, riepas nomaiņu), izmantojot vienkāršus instrumentus. Taksometra vadītāji darbā izmanto rāciju, lai sazinātos ar dispečerdienestu, un skaitītāju, kas fiksē nobrauktos kilometrus un aprēķina braukšanas maksu. Visi vadītāji veido maršrutu dokumentāciju, mazietilpīgo kravas automobiļu vadītāji kārto arī izvadājamās preces pavadzīmes. Ja transportlīdzekļa vadītājs ir pašnodarbināta persona, jāstrādā arī ar datoru un biroja tehniku, lai sagatavotu dokumentus par savu darbību un maksājamiem nodokļiem.


Darba apstākļi:
Vieglo automobiļu, taksometra, mazietilpīgo kravas automobiļu un mikroautobusu vadītāju darba vieta ir viņa transportlīdzeklis. Darbs notiek konkrētā laikā vai arī pēc grafika. Daļa transportlīdzekļu vadītāju var paši plānot savu laiku un darba intensitāti, daļai tas ir noteikts darba līgumā. Darbs var būt nelabvēlīgos laika apstākļos, dažādās diennakts stundās, intensīvā satiksmē, līdz ar to prasa fizisku izturību, koncentrēšanās spēju un modrību. Vadītājam jāprot braukt intensīvas satiksmes apstākļos, ievērojot satiksmes drošību un pasažieru komfortu.


Darba iespējas:
Vieglo automobiļu, taksometru, mazietilpīgo kravas automobiļu un mikroautobusu vadītāji var strādāt transporta un loģistikas uzņēmumos, privātās uzņēmējsabiedrībās, valsts institūcijās, pie privātpersonām, taksometru parkos, tūrisma firmās, vai arī kā pašnodarbinātie.


Nepieciešamā izglītība:
Lai strādātu par vieglā automobiļa vai taksometra vadītāju, nepieciešama B kategorijas autovadītāja apliecība. Lai strādātu par mazietilpīgo kravas automobiļu vai mikroautobusu vadītāju, nepieciešama B vai C1 kategorijas autovadītāja apliecība.


Iespējamais atalgojums:
150 līdz 300 LVL.
Atalgojums tieši atkarīgs no darba intensitātes. Strādājot privātajās struktūrās vai izvēloties lielāku slodzi, var nopelnīt vairāk.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk braukt ar automašīnu? Vai tu labi orientējies nepazīstamās vietās, spēj ātri risināt problēmas? Vai tev ir augsta atbildības sajūta?

Sasniedzot 18 gadu vecumu, nokārto auto vadīšanas tiesības – jo ātrāk sāksi braukt, jo ātrāk iegūsi pieredzi. Mazlitrāžas mototransportu (mopēdus) vari vadīt jau no 14 gadu vecuma – izmanto šo iespēju!

Jau tagad apgūsti automašīnas uzbūvi, tās darbības principus un tehniskos risinājumus, pēc iespējas piedalies sīkos auto remontdarbos.

Ja brauc uz nepazīstamu vietu – iegaumē ceļu! Mācies orientēties ielu un autoceļu tīklā, trenē topogrāfisko iztēli.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā fizika un matemātika, ja vēlies strādāt starptautiskā uzņēmumā vai braukt starpvalstu reisos, noteikti arī svešvalodām.


Interešu joma(s): Transports, loģistika


Radniecīgās profesijas:

KRAVAS AUTOMOBIĻU AR PIEKABĒM UN AUTOVILCIENU VADĪTĀJS

AUTOBUSU, TROLEJBUSU UN TRAMVAJU VADĪTĀJI

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

auto vadīšana praktiska palīdzība cilvēkiem
automašīnu darbības principi, ekspluatācijas noteikumi orientēšanās ielu un ceļu tīklā, maršruta plānošana
jaunumi auto tirgū darbs ar pārbraucieniem, atrašanos ceļā
pasažieru un kravas pārvadājumi auto, motosports

Man raksturīgas šādas īpašības:

apzinīgums ekstraversija ** pacietība
uzņēmība optimisms pielāgošanās spēja
materiālisms* draudzīgums godīgums
enerģiskums izpalīdzīgums izturība
patstāvība pārliecinātība vaļsirdība
atbildība stabilitāte praktiskums

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**ekstraversija apzīmē uz ārējo pasauli vērstu personības tipu, kuram raksturīga atklātība, sabiedriskums, laba saskarsme, spēja ātri iejusties jaunās situācijās un kuram patīk veidot plašu paziņu loku

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar cilvēkiem veikt iecerētos darbus sākotnēji plānotā laikā
konstruktīvi risināt konfliktus sniegt pirmo medicīnisko palīdzību*
kontrolēt savas emocijas orientēties pēc kartes
vadīt automašīnu patstāvīgi veikt automašīnu tehnisko apkopi un sīkus remontdarbus

* palīdzība, ko cietušajam (slimajam) viņa dzīvībai vai veselībai kritiskā stāvoklī savu zināšanu un iespēju apjomā sniedz personas ar kvalifikāciju medicīnā vai bez tās neatkarīgi no sagatavotības un ekipējuma (Ārstniecības likums).

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv