JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.JUVELIERIS


Kods: 7313 01


Darba saturs:
Juvelieris ir mākslinieks, kurš izgatavo dārgmetāla rotaslietas un dažādus metāla traukus, piedalās restaurācijas darbos baznīcās un muzejos, taču veic arī praktiskus darbus – iestiprina juvelierizstrādājumos akmeņus, remontē dārgmetāla izstrādājumus, piemēram, labo salūzušas kaklarotu aizdares, nostiprina dārgakmeņus un samazina vai palielina gredzenus.
Meistara klienti var būt gan privātpersonas, gan uzņēmumi. Lielākā uzņēmumā viņš ikdienā ar klientiem netiekas, jo tur strādā pēc klientu apkalpošanas speciālista vai kāda cita darbinieka norādījumiem. Savā darbnīcā pasūtītājus meistars apkalpo pats, uzklausot viņu vēlmes un kopīgi izstrādājot pasūtītās greznumlietas dizainu. Viņš izgatavo gan smalkas rotaslietas, piemēram, auskarus, gredzenus, rokassprādzes un kaklarotas, gan arī lielākus priekšmetus – traukus, vāzes un kausus.
Parasti tieši ar to arī sākas juveliera darbs – izprast klienta vēlmes un ieceres. Ja cilvēkam nav skaidrs, kādu viņš vēlas redzēt pasūtāmo darbu, tad juvelieris iesaka risinājumus un variācijas atbilstīgi izvēlētā dārgmetāla īpašībām un apstrādes iespējām. Ja pasūtījums ir domāts pašam klientam, juvelierim ir svarīgi izprast viņa raksturu, lai zinātu, kāda rota vai kas cits varētu būt viņam vispiemērotākais. Juvelieris izgatavo pasūtītā priekšmeta skices, klients tās apstiprina vai lūdz veikt korekcijas. Juveliera klientu loks bieži veidojas no atsauksmēm par viņa darba kvalitāti un prasmēm, līdz ar to labu meistaru cilvēki lielākoties atrod paši.
Vispirms juvelieris izvēlas materiālu un izvērtē tā piemērotību idejas īstenošanai. Nepieciešamības gadījumā veic nelielas korekcijas dizainā rotas stiprības un kvalitātes nodrošināšanai, piemēram, gredzenā nedrīkst būt elementi, kas valkājot var nolūst vai saliekties. Pēc tam juvelieris sagatavo materiālu darbam – nosver, nomēra, ja nepieciešams, veidojamā objekta atliešanai izgatavo formu. Kad rotas sagatave ir iegūta, to ar precīziem, smalkiem instrumentiem apstrādā. Gredzenu veido vajadzīgajā izmērā, platumā un biezumā, iestiprina dārgakmeņus, ja tie paredzēti, veido materiālam faktūru, rakstu vai kādus papildu elementus. Piemēram, laulību gredzenos juvelieris iegravē laulību datumu vai kādu vēstījumu.
Daļu juvelierizstrādājumu, kas paredzēti plašākai pārdošanai, juvelieris izgatavo pēc savas gaumes. Juveliera darbs ir radošs, viņam jebkurā laikā var rasties ideja jaunam rotas dizainam vai arī viņš atrod jaunu metodi rotas gatavošanai. Tad viņš uzskicē šo ideju uz papīra vai saglabā kādā citādā veidā.
Juveliera darbs ir ārkārtīgi smalks, prasa lielu precizitāti un pacietību. Vienkāršāku izstrādājumu gatavošana var aizņemt dienu, sarežģītākiem var būt nepieciešama nedēļa vai pat mēnesis. Savukārt gredzenu samazināšanu, ķēdīšu vai aproču saīsināšanu un aizdaru remontu vai citus sīkos darbiņus juvelieri parasti veic ātri.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Juvelieris darbā izmanto īpašu galdu, piemērotu darbam ar smalkām detaļām, kā arī dažādus rokas instrumentus, piemēram, lodēšanas aparātu, standziņas, vīles, urbīšus, knaibles, pincetes, valces un citus.


Darba apstākļi:
Juvelieris strādā telpās, darbs lielākoties ir sēdošs vai arī stāvus pie lielākiem instrumentiem. Juveliera darbā var būt neliels troksnis, kādas smakas no motoriem vai putekļi, pulējot metālu, arī nelieli skābes izgarojumi. Juvelieris, kurš strādā individuāli, darba laiku sev nosaka pats atkarībā no pasūtījuma daudzuma un termiņiem. Cita darbnīcā vai uzņēmumā juvelierim darba laiks ir normēts ar astoņu stundu darba dienu.


Darba iespējas:
Juvelieris var strādāt uzņēmumos, piemēram, juvelieru darbnīcā, veikalā vai lombardā, vai kā pašnodarbinātais – kā amatnieks vai mākslinieks pats savā darbnīcā.


Nepieciešamā izglītība:
Lai strādātu par juvelieri, ir nepieciešama profesionālā vidējā izglītība lietišķajā mākslā (mācību ilgums četri gadi) vai pabeigts mācekļa kurss pie amata meistara. Par amata zelli var kļūt trīs gadu laikā, un Amatniecības kameras izdotais zeļļu diploms ļauj strādāt visā Eiropas Savienībā.Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi interesē dārgakmeņi un dārglietas? Vai šķiet interesanti pašam izgatavot šos priekšmetus? Vai esi mēģinājis un patīk darboties ar metālu vai dārgmetāliem? Varbūt labi izjūti formu un materiālu? Juveliera profesijā būtiska ir spēja orientēties izgatavojamo priekšmetu tehniskajos parametros un ķīmiskajā sastāvā, tāpēc te nepieciešama matemātiskā domāšana un zināšanas par dažādu materiālu īpašībām. Juvelierim jābūt pacietīgam, radošam un akurātam, jāspēj ilgstoši koncentrēt uzmanību uz sīkām detaļām un, galvenais, jāpiemīt vismaz kādām mākslinieciskām dotībām, jājūt proporcijas un krāsas.
Ja esi skolnieks, apmeklē juvelierizstrādājumu veikalus, mākslas galerijas un muzejus, iepazīsties ar juvelierizstrādājumu veidiem. Lasi grāmatas vai meklē informāciju internetā par juvelierizstrādājumiem un juveliermākslas tradīcijām. Apmeklē mākslas nodarbības un pulciņus, lai apgūtu zīmēšanu, gleznošanu, kompozīciju un iegūtu pamatzināšanas rotu izgatavošanā. Skolā īpašu uzmanību pievērs vizuālai mākslai, tehniskai grafikai, ķīmijai un matemātikai.
Ja mācies par juvelieri, tad vari savus juvelierizstrādājumus piedāvāt amatnieku tirdziņos vai kādā no juvelierizstrādājumu veikaliem. Noteikti izmanto iespēju izveidot savu mājaslapu un ievieto tajā gan savu darbu attēlus, gan informāciju par sevi. Mācies dažādos papildizglītības kursos un uzzini vairāk par dārgakmeņu un metālu īpašībām, to stiprību un pielietojamību.
Ja vēlies pārkvalificēties, tad meklē amata meistaru, piemēram, Latvijas Juvelieru biedrībā. Piesakies par mācekli un noslēdz ar meistaru rakstisku mācību līgumu atbilstīgi Latvijas Amatniecības kameras noteiktajam paraugam. Pēc sekmīgām studijām iegūsti amata zeļļa grādu, pārbaudē pierādot savu tehnisko izpratni un spējas meistara vadībā un pēc meistara norādījumiem veikt darbus. Par zeļļu pārbaudi vairāk uzzini Latvijas Amatniecības kameras mājaslapā www.lak.lv. Saņemtais sertifikāts ļaus tev strādāt par juvelieri gan Latvijā, gan ārzemēs, kā arī pircējiem ar pārliecību varēsi garantēt labu darba kvalitāti.
Ja vēlies specializēties vai padziļināt zināšanas savā profesijā, vari mācīties ārpus Latvijas dažādos profesionālās pilnveides kursos un meistarklasēs. Ja esi ieguvis zeļļa diplomu, tad vēl sešus gadus pilnveido savas prasmes šajā profesijā un iegūsti amatniecības meistara diplomu, kas ļaus tev mācīt šo amatu citiem.


Interešu joma(s): Pakalpojumu sfēra


Radniecīgās profesijas:

AUDĒJS

ĀDAS MEISTARS

STIKLA PŪTĒJS

KOKTĒLNIEKS

LĀZERGRAVĒŠANAS OPERATORS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

ķīmija, matemātika dārgmetāli, to īpašības un apstrāde
māksla, juveliermāksla amatniecība, uzņēmējdarbība
juvelierizstrādājumu veidi, stili un to vēsturiskā attīstība dārgakmeņi un pusdārgakmeņi, to simboliskā nozīme, pielietojums un apstrāde
zīmēšana, kompozīcija un dizains radošs un praktisks darbs

Man raksturīgas šādas īpašības:

precizitāte izteiksmīgums drosme
praktiskums oriģinalitāte apņēmība
patstāvība bagāta iztēle optimisms
lietišķums radošums rūpība
pielāgošanās spēja emocionalitāte apdomība
neatlaidība elastīgums zinātkāre

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

zīmēt un veidot lodēt, gravēt, kalt un stiprināt akmeņus
izprast klientu vēlmes un vajadzības labot bojātus juvelierizstrādājumus
izstrādāt telpiska priekšmeta kompozīciju piedāvāt savus izstrādājumus pircējiem
strādāt ar juveliera instrumentiem plānot un organizēt uzņēmējdarbību

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv