JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.IEPAKOŠANAS, IEPILDĪŠANAS UN MARĶĒŠANAS IEKĀRTU OPERATORS1

1 PROFESIJU GRUPA “IEPAKOŠANAS, IEPILDĪŠANAS UN MARĶĒŠANAS IEKĀRTU OPERATORI” 8183 (01, 03, 04-05, 07-08)

Darba saturs:
Iepakošanas, iepildīšanas un marķēšanas iekārtu operatora uzdevums ir pārraudzīt un vadīt dažādu produkcijas saiņošanas, pildīšanas un marķēšanas iekārtu darbību, uzraudzīt gatavās produkcijas kvalitāti un veikt nepieciešamos labojumus iekārtu darbībā.
Pirms darba uzsākšanas iepakošanas, iepildīšanas un marķēšanas iekārtu operators pārbauda attiecīgo iekārtu gatavību darbam, vajadzības gadījumā tās regulē, tīra vai mazgā, uztur darbavietu kārtībā. Pēc iekārtu ieslēgšanas operators nepārtraukti seko līdzi katrai darbībai un operatīvi novērš radušās kļūmes – noņem no iekārtas brāķēto produkciju, novērš sīkas tehniskas kļūmes, piemēram, ja kaut kas aizsērē vai iesprūst, kārto produkciju uz iekārtas tā, lai darbs ritētu raiti.
Vienu šādu iekārtu parasti apkalpo vairāki operatori, un katrs ir atbildīgs par vienu vai vairākiem tās posmiem. Iepakošanas, iepildīšanas un marķēšanas iekārtu operatora uzdevums ir gādāt, lai iekārta darbotos pēc iespējas vienmērīgāk, bez aizķeršanās, lai to nenāktos apturēt, lai tai būtu augsta darba kvalitāte, tāpēc viņš ne brīdi nenovērš uzmanību no sava posma un laikus papildina visam darbam nepieciešamās izejvielas, piemēram, iesaiņojuma materiālu, etiķetes, pudeļu korķus, līmi utt.
Iesaiņošanas iekārtu operatori nereti strādā ar sarežģītas uzbūves iekārtām, tāpēc šāds darbs visvairāk ir piemērots cilvēkiem ar tehnisko domāšanu, kuri spētu izprast iekārtu darbības principus. Darba specifiku nosaka iekārta, ar kuru viņš strādā, kā arī iesaiņojuma veids katrai produkcijai. Piemēram, darbs nedaudz atšķiras, ja produkcija tiek pildīta stikla vai plastmasas traukos vai arī dažādos tilpumos. Ja iesaiņojuma veids uz iekārtas tiek mainīts, operatora uzdevums ir pielāgot un noregulēt tās piemēroti jaunajam iesaiņojumam vai pildījumam.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Galvenais iepakošanas, iepildīšanas un marķēšanas iekārtu operatora darba instruments ir attiecīgā iekārta. Atkarībā no tās funkcijas un specifikas operators var izmantot dažādus darbarīkus iekārtu regulēšanai vai produkcijas pārvietošanai.


Darba apstākļi:
Lielākoties iepakošanas, iepildīšanas un marķēšanas iekārtu operatora darbs noris cehā kopā ar citiem darbiniekiem. Darba telpā nereti ir dažādas smaržas vai smakas, ko izdala saražotie produkti, ir troksnis un dažāda temperatūra. Mazgājot iekārtas, operators darbojas arī ar speciālām ķīmiskām vielām – mazgāšanas un dezinfekcijas līdzekļiem. Iesaiņošanas, iepildīšanas un marķēšanas iekārtas darbojas bez apstājas, tāpēc operatoram vienmēr jāatrodas savā darbavietā, vajadzības gadījumā no tās var aiziet tikai uz neilgu laiku. Lielākoties šie operatori strādā stāvus un kustības ir samērā vienveidīgas. Jārēķinās, ka darbs notiek arī nakts maiņās, tāpēc šajā profesijā cilvēkam nepieciešama fiziska izturība.


Darba iespējas:
Iepakošanas, iepildīšanas un marķēšanas iekārtu operatori ir vajadzīgi jebkurā ražošanas uzņēmumā, kur saražotā produkcija ir jāsaiņo vai jāpilda un jāuzliek marķējums.


Nepieciešamā izglītība:
Šajā profesijā ieteicama vidējā vai profesionālā vidējā izglītība, taču, tā kā šo specialitāti nevienā skolā nevar iegūt, mācības atbilstīgi uzņēmumu iekārtu darbības specifikai lielākoties notiek darbavietā, kur operatori strādā.Ko tu vari darīt jau šodien?:
Darbs pie saiņošanas, pildīšanas un marķēšanas līnijām nereti ir visai saspringts un ātrs, tāpēc operatoram jāspēj darboties precīzi un ātri, vienlaikus darbu uztverot mierīgi un nosvērti. Jāspēj ātri reaģēt, ja rodas kāda kļūme, un visu darba laiku jābūt ļoti uzmanīgam, lai katru iespējamo kļūmi laikus pamanītu. Viena iesaiņošanas, iepildīšanas un marķēšanas iekārtu operatora darba kvalitāte ietekmē arī pārējo līnijas operatoru darbu, tāpēc ir svarīgi spēt strādāt komandā un pielāgoties ražošanas līnijas darba tempam un ritmam.
Iekārtu operatora darbā svarīga ir precizitāte, pacietība, nosvērtība un atbildības izjūta.
Ja esi skolnieks, ierosini klases audzinātājai organizēt ekskursiju uz kādu ražotni, lai redzētu, kā norit iepakošanas, iepildīšanas un marķēšanas iekārtu operatora darbs. Attīsti spēju ilgstoši koncentrēt uzmanību, piemēram, strādājot ar konstruktoru, saliekot puzli no daudziem sīkiem gabaliņiem. Attīsti fizisko izturību, regulāri nodarbojoties ar sportu vai citām fiziskām aktivitātēm.
Tiem, kuri vēlas darīt šo darbu, bet vēl nav pieredzes, par darba un mācību iespējām ieteicams interesēties ražošanas uzņēmumos, jo darbam ar katru iekārtu nepieciešamas specifiskas mācības. Savukārt tie, kuriem jau ir pieredze darbā ar šādām iekārtām, ir iespējas papildināt savas zināšanas, apgūstot arvien jaunu iekārtu darbību un tā paplašinot savas darba iespējas.


Interešu joma(s): Ēdināšana, pārtikas rūpniecība


Radniecīgās profesijas:

KOKAPSTRĀDES OPERATORS

LĪMĒŠANAS IEKĀRTAS OPERATORS

MAIZES CEPŠANAS IEKĀRTU OPERATORS

PĀRTIKAS PRODUKTU RAŽOŠANAS OPERATORS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

saiņošanas instrumenti, mehānismi un iekārtas tehniskas kļūdas, to novēršanas iespējas, kvalitātes nodrošināšana
vienveidīgs un sistemātisks* darbs precīzs un praktisks darbs
tehnikas tīrīšanas līdzekļi produktu marķējumi
mašīnu, iekārtu darbība dažādu produktu saiņošanas un pildīšanas process

*sistemātisks – darbs, kurā kādas darbības pastāvīgi atkārtojas noteiktā veidā

Man raksturīgas šādas īpašības:

precizitāte neatlaidība nosvērtība
saimnieciskums darbīgums vērīgums
izpildīgums piesardzība kārtīgums
veiklība disciplinētība sistemātiskums*
atbildīgums rūpība pacietība
praktiskums savaldība patstāvība

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

ilgstoši koncentrēt uzmanību konkrētai darbībai novērtēt padarītā darba vai produkta kvalitāti
praktiskus uzdevumus veikt ātri un precīzi risināt konfliktus, saglabājot nosvērtību
uzkopt un lietot tīrīšanas līdzekļus atbilstīgi instrukcijām novērtēt iekārtu un tehnikas darbības precizitāti
ātri reaģēt problemātiskās situācijās sadarboties komandā

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv