JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.HIDRO UN SILTUMIZOLĒTĀJS


Kods: 7124 01


Darba saturs:
Hidro un siltumizolētājs novērš siltuma zudumus un tvaika un ūdens noplūdes, veidojot un atjaunojot hidro un siltumizolācijas slāni dzīvojamās ēkās un dažādās tehniskās būvēs.
Vispirms hidro un siltumizolētājs vizuāli pārbauda apstrādājamo virsmu, novērtē tās tehnisko stāvokli un attīra no gružiem, putekļiem vai nosēdumiem. Ja viņš strādā ar īpaši izstrādātu projektu, tad darbus veic pēc projektētāja norādījumiem, ja projekta nav, tad pielieto materiālu ražotāju ieteiktās tehnoloģijas. Lai hidroizolācija būtu pēc iespējas labāka, to jāveido kā veselu sistēmu, nevis jāizolē atsevišķas detaļas telpā vai iekārtā, tāpēc visus darbus jāveic pēc noteiktajām tehnoloģijām.
Pēc virsmas novērtēšanas un attīrīšanas siltumizolētājs lokalizē bīstamākās vietas, kur var rasties noplūde vai kas var traucēt uzlikt izolācijas materiālu. Pēc tam hidro un siltumizolētājs sagatavo darbam nepieciešamos materiālus, ievērojot to īpašības un iestrādes instrukcijas. Ja izolācijas materiāls iepriekš nav sagatavots, tas jāpiegriež maksimāli atbilstīgs apstrādājamai konstrukcijai un iestrādes vietai.
Pēc tam hidro un siltumizolētājs gruntē, aizpilda un nosedz virsmu ar sagatavoto materiālu. Atkarībā no izolējamās konstrukcijas veida var lietot speciālas iekārtas izolācijas materiālu piestiprināšanai pie virsmas un tad pievienot ar pakojumu aizpildāmās tilpnes vai tvertnes vai lietot siltumizolācijas plātnes. Pēc darba hidro un siltumizolētājs vizuāli pārbauda gatavo izolāciju, kurai jābūt noslēgtai un drošai.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Hidro un siltumizolētājs ikdienā strādā ar dažādiem celtniecības instrumentiem – ķellēm, mērlentēm, urbjiem, javas kasti un līmi, špakteļlāpstiņām, hidrosmidzinātāju, otām. Izmanto arī individuālos aizsardzības līdzekļus – respiratorus, aizsargtērpus un cimdus. Izmanto arī dažādu aprīkojumu izolācijas materiālu griešanai, gāzes degļa iekārtas, kas pielīmē hidroizolāciju pie siltumizolācijas.


Darba apstākļi:
Darbs pārsvarā norit telpās, gan rūpnieciskās, gan biroja, gan arī laboratorijas tipa. Hidro un siltumizolētāja darbs galvenokārt norit būvlaukumā ēkas iekšpusē vai ārpusē. Var nākties strādāt bīstamos apstākļos, piemēram, augstceltnēs. Darbs saistīts ar netīru, putekļainu vidi, tāpēc jālieto individuālās aizsardzības līdzekļi.


Darba iespējas:
Hidro un siltumizolētājs var strādāt celtniecības projektos gan kā pašnodarbinātais, gan kā algots darbinieks būvniecības uzņēmumos.


Nepieciešamā izglītība:
Hidro un siltumizolētājam nepieciešama arodizglītība vai vidējā profesionālā izglītība būvniecības jomā. Mācību ilgums ir viens (pēc vidusskolas) līdz četri gadi (pēc pamatskolas). Ja iegūta vidējā vispārējā izglītība, tad nepieciešamās zināšanas un praksi iespējams iegūt kursos apmēram gada laikā.Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk strādāt ar dažādiem materiāliem un redzēt sava darba rezultātus? Vai interesējies par celtniecību un apdares darbiem, par tehniskiem risinājumiem būvniecībā? Hidro un siltumizolētājam labi jāorientējas izolācijas materiālu klāstā un jābūt ļoti precīzam un prasīgam pret darba kvalitāti, kā arī jāprot saprasties gan ar pasūtītājiem, gan ar kolēģiem. Tā kā hidro un siltumizolētāja darbs ir fiziski samērā grūts un bieži nākas strādāt ēku ārpusē, tad svarīgas īpašības ir arī fiziskā izturība, spēks un pacietība.
Ja esi skolnieks, tad apmeklē būvmateriālu izstādes, kurās iepazīstina ar jaunākajām tehnoloģijām un būvniecības materiāliem, tai skaitā hidro un siltumizolācijas jomā. Izpēti, kādus hidro un siltumizolācijas materiālus piedāvā būvniecības veikali, uzzini no pārdevēja par to īpašībām un pielietojumu. Ja kādi remonta vai būvniecības darbi tiek veikti tavā ģimenē vai paziņu lokā, lūdz iespēju palīdzēt un iegūsti pamata prasmes. Skolā rūpīgi mācies fiziku, matemātiku un esi čakls darbmācības stundās.
Ja esi būvdarbu vai būvniecības students, tad paralēli mācies arī celtniecības uzņēmumu piedāvātajos siltināšanas vai hidroizolācijas ieklāšanas tehnoloģiju kursos. Ja tieši šajā jomā vēlies specializēties, tad meklē gan prakses, gan darba iespējas kādā hidro un siltumizolētāju brigādē vai strādnieka vietu kādā celtniecības uzņēmumā.
Ja vēlies pārkvalificēties, tad nepieciešamās zināšanas vari iegūt īpašos profesionālās pilnveides kursos, kas ilgst vienu gadu. Papildus vari kādā celtniecības uzņēmumā pieteikties par mācekli un iegūt praktiskās iemaņas. Lasi par hidro un siltumizolēšanu būvniecības žurnālos vai internetā.
Ja vēlies specializēties vai padziļināt zināšanas savā profesijā, tad centies iegūt pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību būvniecībā, kā arī būvdarbu vadītāja kvalifikāciju, kas ļaus tev vadīt strādnieku brigādi un organizēt hidro vai siltumizolācijas darbus.


Interešu joma(s): Elektrotehnika, elektronika, telekomunikācijas un enerģētika


Radniecīgās profesijas:

CELTNIEKS

FLĪZĒTĀJS

APMETĒJS

GRĪDAS KLĀJĒJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

fizika un matemātika hidroizolācijas un siltumizolācijas materiāli, to īpašības un pielietojums
būvniecība un apdares darbi izolācijas darbu tehnoloģijas
fizisks un praktisks darbs siltumtehnika
būvniecības tehnika siltumtehnikas instrumenti

Man raksturīgas šādas īpašības:

precizitāte stabilitāte taupīgums
praktiskums strādīgums apzinīgums
patstāvība izturība rūpība
pielāgošanās spēja pacietība racionalitāte*
neatlaidība uzcītība kritiskums
saimnieciskums piesardzība apņēmība

*racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

strādāt ar celtniecības instrumentiem veikt mērījumus un aprēķinus
pielietot hidroizolācijas un siltumizolācijas tehnoloģijas strādāt fiziski smagos apstākļos
ievērot darba drošības noteikumus strādāt ātri un kvalitatīvi
strādāt gan patstāvīgi, gan komandā izvēlēties piemērotākās izolācijas metodes

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv