JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.ELEKTROSTACIJU OPERATORS1

1 PROFESIJU GRUPA „ELEKTROSTACIJU OPERATORI” 3131.

Darba saturs:
Elektrostaciju operators nodrošina stabilu un drošu elektrostacijas darbu bez avārijām. Viņš pārrauga visu elektrostacijas iekārtu darbību, kā arī izvēlas un pēc vajadzības maina to darbības režīmus.
Darbadienas sākumā elektrostaciju operators pieņem maiņu – apskata iekārtas, fiksē to stāvokli, pieņem arī drošības līdzekļus un pārbauda instrumentus, kā arī paraksta operatīvo žurnālu, tā apliecinot, ka iepriekšējā maiņa pabeigta pareizi. Pēc tam operators pēc grafika dodas apskatīt visas iekārtas un nosaka, kādā tehniskā stāvoklī katra atrodas. Tā kā lielākās elektrostacijās apsekojamo iekārtu skaits ir ļoti liels, tad elektrostacijas operatoram jāizvērtē, kuras iekārtas pārbaudīt pirmās.
Gadījumā, ja apskatē viņš konstatē kādu defektu, tad elektrostaciju operators ieraksta to žurnālā, ātri nosaka, kur ir defekts, un izlemj, kā rīkoties. Vajadzības gadījumā iekārtu sagatavo uzturēšanas, atjaunošanas vai avārijas remontam, apturot tās darbību un gaidot remontdienesta ierašanos, un atsevišķos gadījumos veicot vajadzīgos priekšdarbus, lai novērstu iespējamās avārijas.
Elektrostaciju operators kontrolē arī mēraparātus, iekārtas un mehānismus – gan seko līdzi automātisko datorizēto novērošanas aparātu rādījumiem, vērojot datoru monitoros rādījumus par dažādiem procesiem, kas norit elektrostacijā, gan arī turpat apseko iekārtas un mēraparātus, pārbaudot tos ar redzi, dzirdi, tausti (vai iekārta nav sakarsusi) un ožu (vai nav jūtama dūmu smaka).
Elektrostaciju operatoram, kurš strādā hidroelektrostacijā, jāpiedalās arī manevrēšanā jeb slūžu pacelšanā un aizvēršanā, novērojot un kontrolējot darba gaitu. Viņa pienākums ir arī iekārtu pārslēgšana, tādēļ operatoram jāpārzina visas instrukcijas un pieļaujamie parametri, lai varētu izvēlēties atbilstīgāko režīmu.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Elektrostaciju operators lieto dažādus individuālos drošības līdzekļus – cimdus, zābakus ar metāla purngaliem, ķiveri, vajadzības gadījumos arī aizsargbrilles vai austiņas. Viņš darbojas arī ar mehāniskajām atslēgām, skrūvgriežiem, stangām, knaiblēm, sprieguma un/vai gāzes indikatoriem, stacionārajiem mēraparātiem un datoriem.


Darba apstākļi:
Darbs notiek maiņās, un liela daļa darba laika operatoram jāpavada, stāvot kājās vai apstaigājot iekārtas. Darbs norit gan telpās, gan ārā. Darbavietā pastāv paaugstināts bīstamības risks, arī magnētiskais lauks, kas var ietekmēt veselību. Elektrostaciju operatoram darbs var būt vidē ar paaugstinātu trokšņu līmeni, kā arī paaugstinātā vai pazeminātā temperatūrā. Tāpat dažbrīd jāstrādā ar ķimikālijām.


Darba iespējas:
Elektrostaciju operators var strādāt elektrostacijās – gan vēja un hidroelektrostacijās, gan termoelektrostacijās, taču katrai konkrētajai darbavietai nepieciešams specializēties.


Nepieciešamā izglītība:
Lai strādātu par elektrostaciju operatoru, nepieciešama vismaz pirmā līmeņa profesionālā augstākā izglītība enerģētikā, bet vēlama augstākā izglītība enerģētikas un elektrotehnikas vai siltumenerģijas jomā. Šādu izglītību var iegūt trīs līdz četru gadu laikā. Jebkuram elektrostaciju operatoram darba vietā aptuveni divu gadu laikā papildus jāapgūst vajadzīgās prasmes un specifiskā informācija par konkrētajām iekārtām.Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi interesē elektrības ražošanas process un tehnika? Vai tev patīk sekot līdzi, lai vienmēr būtu kārtībā tas, par ko tev uzticēta atbildība? Varbūt tevi interesē fizika, termodinamika un elektrība un patīk remontēt tehniskas un elektriskas iekārtas?
Elektrostaciju operatoram jābūt augstai atbildības izjūtai un dziļai izpratnei par darba saturu un gaitu, jāapzinās, ka katrai kļūdai var būt ļoti nopietnas sekas, kas ietekmēs kopējo elektrostacijas darbu. Darbā labi jāizprot termodinamika, jāpārzina elektrība, kā arī jāprot strādāt ar datoru.
Tā kā daļai iekārtu vadība un paziņojumi ir svešvalodā, elektrostacijas operatoram nepieciešamas arī svešvalodu zināšanas.
Ja esi skolnieks, tad izmanto iespēju doties ekskursijās uz elektrostacijām, sevišķi atvērto durvju dienās, kā arī Ēnu dienās sekot līdzi elektrostaciju operatoram. Vairāk informācijas par profesiju atrodama arī Latvenergo žurnālā “Energovēstnesis”. Iepazīsties ar skolēniem domātām bilžu enciklopēdijām, kurās skaidroti elektrības ražošanas procesi un iekārtu darbība. Skolā ļoti cītīgi mācies fiziku, ķīmiju, informātiku un matemātiku. Noteikti pievērs uzmanību svešvalodām, jo elektrostaciju datorprogrammas un iekārtu instrukcijas mēdz būt dažādās valodās.
Ja esi students, tad meklē prakses iespējas kādā elektrostacijā. Lieliski, ja vari jau studiju laikā sākt specializēties kāda elektrostacijas veida apkalpošanā un apgūt tās darbību.
Ja vēlies pārkvalificēties, tad iespējams iegūt augstāko izglītību siltumenerģētikas vai elektrozinību jomā, iemācoties nepieciešamās pamatzinības. Tāpat interesējies par brīvajām darba vietām elektrostacijās un katras elektrostacijas piedāvātajām mācībām.
Ja vēlies specializēties vai padziļināt zināšanas savā profesijā, vari turpināt augstāko izglītību maģistra līmenī siltumenerģētikas vai elektrozinību jomā, kā arī mācīties kvalifikācijas celšanas kursos, kurus piedāvā elektrostacijas. Tāpat vari aktīvi piedalīties avārijas situāciju mācībās un iepazīties ar jaunāko tehniku kopā ar inženieriem programmētājiem.


Interešu joma(s): Elektrotehnika, elektronika, telekomunikācijas un enerģētika


Radniecīgās profesijas:

ELEKTROINŽENIERIS

ELEKTROSPRIEGUMA PĀRVADES TEHNIĶIS

GĀZES IEKĀRTU TEHNIĶIS

MAŠĪNBŪVES TEHNIĶIS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

elektrostaciju veidi un darbība problēmu, sarežģītu uzdevumu risināšana
fizika, termodinamika darbs ar datoru, informātika
sadarbība ar citiem speciālistiem praktisks un precīzs darbs
iekārtu darbību kontrole un remonts elektrības ražošanas process

Man raksturīgas šādas īpašības:

praktiskums patstāvība vērīgums
materiālisms* emocionālā stabilitāte izlēmība
pastāvība godīgums akurātums
saimnieciskums piesardzība strādīgums
spēja pielāgoties neatlaidība racionalitāte**
precizitāte disciplinētība atbildīgums

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

diagnosticēt tehniskas problēmas strādāt ar specializētām datorprogrammām
pārzināt iekārtas un aprīkojumu uzņemties atbildību un patstāvīgi pieņemt lēmumus
ievērot drošības noteikumus plānot darbus un noteikt prioritātes
iegūt un analizēt informāciju ātri rīkoties paaugstinātas bīstamības apstākļos

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv