JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.ELEKTROATSLĒDZNIEKS


Kods: 7412 01


Darba saturs:
Elektroatslēdznieks remontē, montē un regulē elektromehāniskās, elektriskās un elektroniskās iekārtas, elektromotorus, ģeneratorus, kontrolmēraparatūru, kā arī mājamatniecības iekārtas un citas elektroiekārtas rūpnīcās, transportā, aviācijā, uz kuģiem un citur, tāpēc šai darbā nepieciešamas elektriķa un atslēdznieka zināšanas un prasmes.
Elektroiekārtu ražošanā elektroatslēdznieks iekārtas montāžas procesā savieno detaļas, pievieno elektrības vadus un kabeļus atbilstīgi montāžas shēmām. Dara arī atslēdznieka darbus (vīlē, zāģē, urbj, griež vītnes, loka un cērt metālu, veidojot detaļas) un elektriķa darbus (lodē, līmē, kniedē). Samontēto iekārtu pēc tam noregulē, pārbauda darbībā un novērš pamanītos defektus, mainot detaļas vai to savienojumu.
Elektroiekārtu apkalpes un remonta jomā elektroatslēdznieks uzrauga iekārtu darbu, apkopj, pārbauda tās un, ja konstatē bojājumus, maina un labo detaļas vai elektrības kabeļus. Pirms remonta viņš iekārtu atvieno no elektrības, izjauc, atskrūvē vadus, nomaina bojātās detaļas, pēc tam iekārtu saliek un atkal pievieno elektrībai.
Darbus elektroatslēdzniekiem uzņēmuma vadība saplāno nedēļai, un visi pēc noteikta grafika un konkrētā objektā veicamie darbi ir atzīmēti aktā, ar kuru atslēdznieki tiek iepazīstināti. Parasti uz objektu, līdzi ņemot vajadzīgos instrumentus un materiālus, izbrauc brigāde ar vismaz diviem elektroatslēdzniekiem. Drošības apsvērumu dēļ vispirms viņi ierobežo darba vietu, lai nepiederošas personas nevarētu tai piekļūt. Sadalot uzdevumus savā starpā, atslēdznieki veic elektroiekārtas tehnisko apkopi un nepieciešamos mērījumus, mazgā, tīra iekārtu un vajadzības gadījumā remontē to. Kad viena objekta apkope ir pabeigta, dodas uz nākamo. Brigādē viens no elektroatslēdzniekiem atbild par darbu kvalitatīvu izpildi un raksta atskaites par padarītajiem darbiem. Nereti bez plānotajiem darbiem ir arī neplānoti remonti un avārijas situācijas, kur darbs jāveic steidzami.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Elektroatslēdznieki darbā lieto visu veidu skrūvgriežus, knaibles (plakanknaibles, assknaibles), vīles, āmuru, uzgriežņatslēgas, urbjus, leņķa slīpmašīnu un dažādas mērierīces (voltmetrus, dīcknaibles, mikroommetru, megaommetru, cilpas fāzes nulles mērītāju, zemējuma pretestības mērītāju) un citus instrumentus. Aizsardzībai lieto speciālu apģērbu, atsevišķos gadījumos pat tādu, kas nevar aizdegties, darba cimdus (roku mehāniskai aizsardzībai) vai dielektriskos cimdus (roku aizsardzībai pret strāvu), ķiveres ar sejas aizsargu, aizsargbrilles, zābakus ar cietiem purngaliem.


Darba apstākļi:
Elektroatslēdznieka darba apstākļi ir atkarīgi no darba vietas. Tas var būt uzņēmums, kurā ir saskare ar ķīmiskām vielām un var nākties strādāt to tuvumā. Ja tā ir montāžas firma, tad vasarā visu dienu neatkarīgi no laika apstākļiem darbu jāveic ārā, bet ziemā iekārtu un objektu apskates lielākoties veic telpās. Strādājot AS Augstsprieguma tīkli, var nākties saskarties ar paaugstinātu elektromagnētisko lauku, tāpēc ir noteikts laiks, cik ilgi objektā var uzturēties. Stājoties darbā, jānoskaidro, kādi ir darba apstākļi, un jāizvērtē, vai vēlaties un spējat tādos strādāt, piemēram, kāpt kabeļu, drenāžas akās vai elektrības stabos. Darba laiks arī ir atkarīgs no uzņēmuma, kurā strādā. Pārsvarā elektroatslēdzniekam ir normēts darba laiks, taču tas var būt arī organizēts maiņās, savukārt avārijas situācijās jāstrādā gan pa nakti, gan brīvdienās.


Darba iespējas:
Elektroatslēdznieks var strādāt rūpniecības, elektroenerģijas ražošanas, pārvades un sadales, kā arī elektrotransporta uzņēmumos (piemēram, Rīgas satiksme, Latvijas dzelzceļš).


Nepieciešamā izglītība:
Elektroatslēdzniekam nepieciešama profesionālā vidējā izglītība enerģētikā un elektrotehnikā. Mācību ilgums ir trīs līdz četri gadi (pēc pamatskolas).Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai esi kādreiz mēģinājis samontēt elektrisku shēmu, vai esi labojis elektroierīces? Vai mēdz darbus veikt uzmanīgi, rūpīgi un ar apdomu? Vai tev nesagādā grūtības lasīt un izprast tehniskas shēmas un diagrammas? Elektroatslēdznieka profesijā būtiska ir interese par elektromehāniskām iekārtām un vēlēšanās rast efektīvus risinājumus tehniskām problēmām, kā arī jābūt elektriķa un atslēdznieka prasmēm vienlaikus.
Elektroatslēdzniekam jābūt rūpīgam, uzmanīgam un jāievēro darba drošības noteikumi, lai neradītu bīstamas situācijas sev, apkārtējiem cilvēkiem un videi, tāpat svarīgas ir koncentrēšanās spējas, vērīgums un apdomība, bet ārkārtas situācijās – izturība un pacietība.
Ja esi skolnieks, Ēnu dienās dodies uz uzņēmumiem, kur strādā elektroatslēdznieki. Noskaidro, varbūt ir kāds radinieks vai paziņa, kurš dara šo darbu, un no viņa uzzini ko vairāk par šo profesiju. Regulāri nodarbojoties ar sportu, attīsti izturību un pacietību. Enciklopēdijās uzzini visu iespējamo par elektrību, tās ražošanu un elektroiekārtām, bet nepieciešamās prasmes apgūsti tehniskās jaunrades pulciņā. Skolā īpašu uzmanību pievērs matemātikai, fizikai, darbmācībai un svešvalodām.
Ja jau mācies enerģētiku un elektrotehniku, tad rūpīgi izvēlies prakses vietas – plašāku ieskatu profesijā iegūsi, ja praksi iziesi gan elektrotehnikas ražošanas uzņēmumā, gan elektroenerģijas ražošanas, pārvades un sadales uzņēmumā. Mācies un iegūsti autovadītāja apliecību, kas būs nepieciešama darbam elektroenerģijas ražošanas, pārvades un sadales vai elektrotransporta uzņēmumā.
Ja vēlies pārkvalificēties, tad nepieciešama elektriķa vai elektromontiera kvalifikācija. Ja ir vismaz trīs gadu darba pieredze nozarē un atslēdznieka darba prasmes, tad vari mācīties profesionālās tālākizglītības kursos enerģētikā un iegūt elektromontiera kvalifikāciju.
Ja vēlies specializēties vai padziļināt zināšanas savā profesijā, mācies par inženieri elektriķi augstskolā vai profesionālās tālākizglītības kursos un apgūsti datora lietošanas prasmes, jo tehnoloģijas attīstās un nākotnē tās būs nepieciešamas.


Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība)


Radniecīgās profesijas:

INSTRUMENTATSLĒDZNIEKS

BŪVELEKTRIĶIS

ELEKTRIĶIS

MONTĀŽAS DARBU ATSLĒDZNIEKS

AUTOELEKTRIĶIS

REMONTATSLĒDZNIEKS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

enerģētika elektroenerģijas ražošana, pārvade un sadale
elektroiekārtu uzbūve, darbības principi un pielietojums elektriskie mērījumi
tehniskie zīmējumi, shēmas un rasējumi praktisks un tehnisks darbs
matemātika, fizika, darbmācība sarežģīti uzdevumi

Man raksturīgas šādas īpašības:

godīgums patstāvība izturība
materiālisms* pielāgošanās spēja vērīgums
praktiskums neatlaidība analītiskums
saimnieciskums rūpīgums racionalitāte**
piesardzība apdomība drosme
disciplinētība veiklība uzņēmība

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

sadarboties komandā vadīt automašīnu
vīlēt, zāģēt, urbt, griezt vītni, cirst lasīt un izprast tehnisko dokumentāciju, arī angļu valodā
lodēt, līmēt, kniedēt un metināt mērīt strāvu, spriegumu, pretestību un jaudu
skicēt un rasēt elektriskās pievienojuma, montāžas un principshēmas stingri ievērot darba drošības noteikumus un uzraudzīt, lai tos ievēro citi

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv