Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.
ĀDAS MEISTARS
Kods: 7432 08

Darba saturs:
Ādas meistars pēc mākslinieka izstrādātas vai paša izdomātas skices izgatavo no ādas dažādus priekšmetus, rotājumus, apģērbus, apavus un aksesuārus (piemēram, jostas, somas, makus, grāmatzīmes, grāmatvākus), reizumis arī mākslas priekšmetus (piemēram, gleznas, dekorācijas, instalācijas).
Izgatavojot ādas izstrādājumus, ādas meistars nereti izmanto klišejas (speciālus metāla sakausējumus), ar kuru palīdzību ādā var iespiest dažādus zīmējumus. Ādas meistars sagatavo klišejas skici un nosūta to kādai zīmogu fabrikai, kur tiek izgatavota klišeja. Biezi vien ādas meistars savā darbā ādu kombinē ar citiem materiāliem, piemēram, koku, stiklu, metālu, tā radot oriģinālus un radošus izstrādājumus.
Ādas meistara darba pienākumi ir atkarīgi no tā, kur viņš strādā. Ādas meistars, kurš strādā individuāli, nodarbojas ne tikai ar pašu izstrādājumu radīšanu, bet arī ar izejmateriālu sagādi un ādas izstrādājumu modelēšanu, skiču un kompozīciju veidošanu. Viņš arī aprēķina nepieciešamo materiāla daudzumu un izmaksas un nosaka gatavā izstrādājuma cenu.
Ādas meistars, kurš strādā kādā rūpnieciskās ražošanas uzņēmumā, izgatavo izstrādājumus, ko pasūtījis uzņēmuma klients, un strādā kopā ar citiem ādas apstrādes speciālistiem. Pirms sākt izstrādājuma rūpniecisku ražošanu, ādas meistars sagatavo visus nepieciešamos aprēķinus (nepieciešamo materiālo bāzi), izgatavo izstrādājuma rasējumus un šablonus. Pēc tam ādas meistars vada un uzrauga izstrādājuma parauga izgatavošanu. Viņš seko līdzi piegriezēju, iespiedēju, krāsotāju un šuvēju darbam un dod norādes, kādam šim paraugam darba beigās jāizskatās. Kad uzņēmuma vadība izgatavoto paraugu apstiprinājusi, ādas meistars šo jauno izstrādājumu laiž rūpnieciskā ražošanā (sāk ražot vairumā).
Ādas meistars – interešu pulciņa vadītājs māca citiem interesentiem, kādas ir ādas apstrādes tehnikas, kompozīcijas, kā un ko ar ādu var izdarīt.
Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Ādas meistars darbā izmanto dažādas iespiedpreses (tipogrāfijas preses), ar kurām izcērt dažādas ādas izstrādājuma detaļas. Tāpat ādas meistars lieto āmuru, īlenu, dažādas šķēres, klišejas un „kauliņu” (instrumentu, kas paredzēts dažādu dekoratīvu elementu veidošanai). Skiču sagatavošanai un aprēķinu veikšanai ādas meistars izmanto dažādu veidu biroja tehniku, piemēram, datoru, printeri un kopēšanas aparātu.
Darba apstākļi:
Ādas meistari rūpniecībā strādā cehos vai ādas apstrādes darbnīcās. Viņi strādā astoņu stundu darba dienu saskaņā ar iepriekš sastādītu grafiku. Individuāli strādājošie ādas meistari strādā savās privātajās darbnīcās, un viņu darba laiks nav noteikts – tas atkarīgs no veicamo darbu apjoma. Ādas meistara darbs saistīts ar dažādu ķīmisko līdzekļu (krāsu, līmju) un ādas putekļu ietekmi uz organismu.
Darba iespējas:
Ādas meistars var strādāt dizaina aģentūru, studiju darbnīcās, rūpnīcās un kā pašnodarbinātais, kā arī skolās un interešu izglītības iestādēs.
Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība ādas apstrādē. Mācību ilgums 4 gadi. Lai strādātu izglītības iestādē, nepieciešama augstākā izglītība pedagoģijā.
Iespējamais atalgojums:
100 līdz 2000 LVL.
Algas apmērs atkarīgs no ādas meistara darba vietas, pieredzes un profesionalitātes.
Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk dažādi ādas aksesuāri, dizaina priekšmeti? Vai tev patīk darboties ar ādu? Vai kādreiz esi pamēģinājis pats izgatavot sev ādas grāmatvākus vai kādu citu priekšmetu?
Tā kā ādas meistara darbs pārsvarā ir roku darbs, šajā profesijā būtiskas ir tādas īpašības kā pacietība, akurātums un roku veiklība. Svarīga ir arī radoša domāšana un spēja saskatīt un veidot dažādas lietu, krāsu kompozīcijas, šīs prasmes var attīstīt, piemēram, zīmējot, gleznojot, veidojot, noformējot dāvanas. Lai izjustu, kāda ir darbošanās ar ādu, kādas ir ādas kā materiāla īpašības un kā tās izmantot darba gaitā, jau tagad vari mēģināt izgatavot kādu priekšmetu vai dekoru no šī materiāla. Ādas īpašības vari izzināt, veicot dažādus eksperimentus ar kādu vecu, nederīgu ādas izstrādājumu, piemēram, – paskaties, kas notiek ar ādu, ja to izmērcē un noliek uz silta radiatora, un kas, ja rūpīgi nosusina un žāvē istabas temperatūrā. Jo labāk pārzināsi ādas īpašības, jo kvalitatīvāk un radošāk ar to varēsi strādāt.
Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā vizuālā māksla, tehniskā grafika un matemātika.
Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība)
Radniecīgās profesijas:
KURPNIEKS
ĀDAS AMATNIEKS
ĀDAS APDARES MĀKSLINIEKS
ĀDAS IZSTRĀDĀJUMU DIZAINERS
ĀDAS IZSTRĀDĀJUMU MODELĒTĀJS
ĀDAS, PERGAMENTA IZSTRĀDĀJUMU RESTAURATORS
ĀDAS PRIEKŠMETU IZGATAVOTĀJS
ĀDAS TEHNOLOGS
KAŽOKĀDU DRĒBNIEKS
INTERJERISTI UN DIZAINERI
MĀKSLINIEKI-VIZUĀLI PLASTISKĀS MĀKSLAS