JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.TAPSĒTĀJS


Kods: 7437 01


Darba saturs:
Tapsētāji izgatavo, kā arī remontē un atjauno mēbeļu (krēslu, atpūtas dīvānu) mīkstās daļas. Viņi pieņem pasūtījumus no klientiem un saskaņā ar viņu vēlmēm sagatavo mēbeļu atsperojumu, mīkstinājumu virs atsperēm un apvelk to ar audumu. Ja tapsētāji strādā kā pašnodarbinātie, viņi veic arī grāmatvedības uzskaiti.

Stila mēbeļu tapsētāji tapsē senās vēsturisko stilu mēbeles, ko viņi saņem no mēbeļu restauratoriem. Viņi strādā tikai individuālās darbnīcās, jo katrs darbs ir atšķirīgs un ražotnes izveidošana nav iespējama. Stila mēbeļu tapsētāji tiekas ar pasūtītāju, izzina viņa vēlmes, apskata tapsējamo mēbeli, kā arī vienojas ar klientu par krāsām, materiāla veidu un vēlamo dizainu. Viņi izstrādā nepieciešamo materiālu un darbu tāmi (finansiālos aprēķinus), vienojas par pasūtījuma izpildes termiņu un nodod mēbeli restaurācijā. Ja arī audums, ar ko mēbele apvilkta, ir vēsturisks, arī to nodod restaurācijā. Stila mēbeļu tapsētāji piemeklē un saskaņo ar klientu un restauratoru izmantojamos materiālus, kā arī tos iegādājas. Stila mēbeļu tapsēšanā tiek izmantoti tikai dabīgi materiāli – jūraszāle, džuta (maisaudums), vate un atsperes.

Stila mēbeļu tapsētāju darbs sākas ar vecā tapsējuma noņemšanu. Īpaši vērtīgām mēbelēm viņi izveido restaurācijas pasi, kurā norāda konstatētos bojājumus, to novēršanas veidus un izmantotos materiālus. Tad mēbele tiek atdota restauratoriem. Pēc restaurācijas tai tiek uzvilktas speciālas auduma siksnas no džuta – nestaipīga dabīga materiāla – un grunts, kas ir atbalsts atsperēm. Tad stila mēbeļu tapsētāji mēbeles mīkstajā daļā piešuj atsperes un sašņorē tā, lai tās atrastos savās vietās un pareizajos augstumos. Uzsitot džutas audumu virs atsperēm, uz tā tiek veidots pakojums no jūraszāles. Tad džuta un pakojums tiek kārtīgi sašūts, lai tas kalpotu ilgi. Virs daļēji gatavā sēdekļa stila mēbeļu tapsētāji liek piķieri (vairākas izlīdzinošās mīkstinājuma kārtas), tad to apvelk ar starpdrēbi, virsējo audumu un pielīmē tam dekoratīvu lentīti.

Mēbeļu tapsētāji pārsvarā tapsē jaunas, tikko izgatavotas mēbeles, kuras saņem no galdniekiem. Pamatā viņi izmanto mūsdienīgus materiālus – atsperu blokus, porolonu un sintaponu. Rāmim tiek uzvilktas siksnas, piestiprināts atsperu bloks, tad to pārvelk ar maisaudumu, pielīmē porolonu, sintaponu un apvelk ar audumu. Mēbeļu tapsētāji arī remontē lietotas mēbeles. Sākumā tiek saremontētas salūzušās koka detaļas un pēc tam – nomainītas vai saremontētas mīkstās daļas.

Transportlīdzekļu tapsētāji tapsē automašīnu salonus (sēdekļus, griestus un paneļus).


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Tapsētāji darbā izmanto dažādus rokas instrumentus, piemēram, pneimatisko skavu pistoli, āmuru, šķēres. Daudzi instrumenti nav nopērkami, tādēļ tapsētāji tos izgatavo pašrocīgi, piemēram, španeri (instrumentu siksnu uzvilkšanai), adatas, dubultšpices. Strādājot ar grāmatvedības uzskaitēm, tapsētāji lieto datoru un attiecīgas grāmatvedības dokumentu veidlapas.


Darba apstākļi:
Stila mēbeļu tapsētāji strādā individuālajās darbnīcās, astoņu stundu darba dienu, bet darba laiks var būt ilgāks, ja ir daudz pasūtījumu. Darbnīcās parasti ir daudz putekļu no vecajiem tapsējuma materiāliem, un tie var izraisīt alerģiskas reakcijas. Mēbeļu un transportlīdzekļu tapsētāji pārsvarā strādā mēbeļu vai auto ražošanas kombinātos, tapsēšanas cehos. Viņi strādā astoņu stundu darba dienu.


Darba iespējas:
Tapsētāji var strādāt privātuzņēmumos, mēbeļu ražošanas kombinātos vai auto ražošanas uzņēmumos un kā pašnodarbinātie.


Nepieciešamā izglītība:
Vēlama arodizglītība vai profesionālā vidējā izglītība būvniecībā, mācību ilgums 3-4 gadi. Par mēbeļu tapsētāju var kļūt, darba iemaņas apgūstot mēbeļu ražošanas kombinātos. Stila mēbeļu tapsētāja profesiju var apgūt tikai pie kvalificētiem meistariem, kļūstot par mācekli.


Iespējamais atalgojums:
300 līdz 1300 LVL.
Darba specifikas dēļ vislabāk atalgots ir stila mēbeļu tapsētāja darbs, kurā algas apmērs atkarīgs no stila mēbeļu tapsētāja meistarības. Alga stila mēbeļu tapsētāja profesijā ir 400 – 1300 latu, savukārt mēbeļu un transportlīdzekļu tapsētāja profesijā – 300 – 600 latu.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk stundām ilgi veikt kādu praktisku darbu ar rokām un pēc tam priecāties par padarītā darba rezultātu? Vai tevi interesē, kādas mēbeles ir izmantojuši tavi senči un kādas ir mūsdienu stila tendences?

Tapsētāja darbā būtiska nozīme ir roku prasmīgumam, ko var trenēt veicot dažādus remontdarbus, mēģinot izgatavot kādu saimniecībā lietojamu mēbeli vai, piemēram, rotaļlietu kā dāvanu radu bērniem. Praktiskas iemaņas var gūt, jau šobrīd pamēģinot restaurēt kādu vecu mēbeli, it īpaši uzmanību pievēršot tās mīksto detaļu nomaiņai. Šādi darbojoties, var izpētīt oriģinālā mēbeles tapsējuma izgatavošanas principus, tad vai nu censties tos atkārtot, izmantot kādu modernāku tapsēšanas metodi (informāciju var atrast atbilstošā literatūrā vai internetā) vai pat izgudrot no jauna pašam. Būtiska ir arī precizitāte un pacietība, ko veicinās gan iepriekšminētās nodarbes, gan, piemēram, auto, lidmašīnu modeļu izgatavošana, pužļu likšana.

Tikpat svarīgs ir radošums, laba krāsu un stila izjūta, ko var attīstīt rasējot, zīmējot un gleznojot. Noderēs arī zināšanas vēsturiskajos mēbeļu stilos, ko var izzināt, apmeklējot vēsturiskas celtnes, izstādes, karaļnamus, lasot vēsturiskas grāmatas un meklējot informāciju mājaslapās.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā mākslas vēsture, kultūras vēsture, vizuālā māksla un mājsaimniecība.


Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība)


Radniecīgās profesijas:

MĒBEĻU GALDNIEKS

RESTAURATORS

INTERJERA DIZAINERS

MĒBEĻU PROJEKTĒTĀJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

mīksto mēbeļu izgatavošana un atjaunošana praktisks darbs
senlaicīgu mēbeļu, sadzīves priekšmetu restaurācija tapsēšanas darbu tehnoloģija
jaunākās tendences mēbeļu dizainā stila mēbeļu izgatavošana
moderno materiālu izmantošana mēbeļu būvniecībā kokapstrāde, galdnieka darba tehnoloģija

Man raksturīgas šādas īpašības:

praktiskums rūpīgums saimnieciskums
radošums veiklība pielāgošanās spēja
precizitāte darbīgums zinātkāre
prasmīgums disciplinētība atbildīgums
izturība uzmanīgums sabiedriskums
neatlaidība pacietība materiālisms*

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

sastrādāties ar cilvēkiem veikt mīksto mēbeļu remontu
konstruktīvi risināt konfliktus tapsēt mēbeles
veikt galdnieka darbus strādāt ar mēbeļu remontā pielietojamiem instrumentiem
aprēķināt materiālu un darba izmaksas zīmēt skices

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv