JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.CIPARU PROGRAMMAS VADĪBAS DARBGALDU IESTATĪTĀJS


Kods: 7223 14


Darba saturs:
Ciparu programmas vadības (CPV) darbgaldu iestatītājs saskaņā ar izstrādāto tehnoloģiju iestata (noregulē) CPV darbgaldus – ar speciālām datorprogrammām vadāmus darbgaldus, piemēram, lāzergriešanas, virpošanas, frēzēšanas veikšanai. Viņš ievada, maina vai koriģē darbgaldā nepieciešamo apstrādes programmu, izvieto, noregulē vajadzīgos griezējinstrumentus un veic detaļu kontrolizgatavošanu. Bieži vien CPV darbgaldu iestatītājs veic arī CPV darbgaldu operatora pienākumus – regulē darbgaldus, palīgierīces, instrumentus un mērinstrumentus, maina iekārtas detaļas un izgatavo produkciju.

Uzsākot darbu, CPV darbgaldu iestatītājs ievada attiecīgo detaļas izgatavošanas programmu, piemeklē detaļas izgatavošanai atbilstošus papildinstrumentus (piemēram, frēzēšanas urbjus, griežņus, frēzes) un ievieto darbgaldā sagatavi, no kuras tiks izgatavota (izfrēzēta, izvirpota vai ar lāzerstaru izgriezta) nepieciešamā detaļa. Mainot izgatavojamās detaļas veidu, viņš nomaina kādu darbgalda daļu, piemēram, frēzēšanas darbgaldu nomaina pret urbšanas darbgaldu un turpina darbu.

Pirms jaunu detaļu masveida izgatavošanas CPV darbgaldu iestatītājs izgatavo kontroldetaļu. Kad tas izdarīts, viņš pārbauda tās kvalitāti – novērtē, vai detaļa izdevusies, kā plānots, nepieciešamības gadījumā atkārto darbgalda vai mehānisma regulēšanu un/vai piemērotāku instrumentu piemeklēšanu. Šīs darbības viņš atkārto līdz brīdim, kamēr sasniegts vēlamais rezultāts. Kad kontroldetaļa atbilst visām kvalitātes prasībām, CPV darbgaldu iestatītājs uzsāk tās masveida izgatavošanu vai, ja viņš strādā lielā uzņēmumā, dod darba uzdevumu CPV darbgaldu operatoram darba turpināšanai, sniedzot visas nepieciešamās instrukcijas, paskaidrojumus un precīzus norādījumus vai ieteikumus detaļas izgatavošanas tehnoloģijai. Šādā gadījumā viņš pats pievērš lielāku uzmanību sarežģītāku darbību izpildes specifikai.

Lai nodrošinātu darbgaldu ilgu kalpošanas laiku, CPV darbgaldu iestatītājs regulāri tos ik dienas apkopj. Viņš, piemēram, tīra darbgaldu, ieeļļo nepieciešamās detaļas, uzpilda emulsijas. Ja gadījumā viņš apkopes laikā konstatē, ka kāda detaļa ir nodilusi, viņš to nomaina.

CPV darbgaldu iestatītājs cieši sadarbojas ar ražošanas tehnologiem, apkopes mehāniķiem un mehatroniķiem. Viņš ziņo atbildīgajiem darbiniekiem par iekārtu problēmām, ja tādas radušās, vai inovāciju (jauninājumu) iespējām iekārtu un darbgaldu darbībā.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
CPV darbgaldu iestatītājs darbā lieto dažādas tehnoloģiskās iekārtas un instrumentus, piemēram, griežņus, griezējplāksnes. Viņš izmanto arī tehnisko un tehnoloģisko dokumentāciju, apstrādes programmas un mērinstrumentus (bīdmērus, mikrometrus), dažādus mehāniskos instrumentus (atslēgas), tehniskās apkopes un tehnoloģiskos līdzekļus (eļļas, smērvielas, emulsijas).


Darba apstākļi:
CPV darbgaldu iestatītāja darbs norit ražošanas cehā (iecirknī). Viņš strādā astoņu stundu darba dienu.


Darba iespējas:
CPV darbgaldu iestatītājs var strādāt dažādos ražošanas uzņēmumos (piemēram, mašīnbūves un metālapstrādes uzņēmumos).


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība CPV darbgaldu iestatītāja specialitātē. Mācību ilgums 4 gadi.


Iespējamais atalgojums:
250 līdz 450 LVL.
Algas apmērs atkarīgs no strādājošā izglītības un darba pieredzes.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi interesē dažādi mehānismi, to darbība? Vai tev patīk darīt darbu, kurā uzreiz saskatāms galarezultāts? Vai tev patīk strādāt ar dažādiem darbarīkiem un instrumentiem, piemēram, remontēt velosipēdu? Vai tev sagādā gandarījumu veikt sarežģītu uzdevumu, kas sākotnēji šķiet nepaveicams?

Būtiskas īpašības CPV darbgaldu iestatītāja profesijā ir precizitāte, akurātums, kā arī tehniska domāšana un loģika. Šīs iemaņas un īpašības var trenēt zīmējot, nodarbojoties ar tehnisko grafiku, risinot matemātikas un fizikas uzdevumus un spēlējot dažādas prāta spēles. Apmeklējot konstruktoru vai tehniskās jaunrades pulciņus, var trenēties salikt dažādus mehānismus un iemācīties tos remontēt.

Šajā profesijā svarīgo fizisko izturību veicinās visdažādākās sporta nodarbības un aktīvs dzīvesveids arī ikdienā.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā fizika, matemātika, informātika, ķīmija, loģika, tehniskā grafika un sports.


Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība)


Radniecīgās profesijas:

METROLOGS

KONSTRUKTORS

METĀLU MAŠĪNAPSTRĀDĀTĀJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

fizika, matemātika, informātika rasēšana, tehniskā grafika
programmējamo darbgaldu (CPV) vadīšana, iestatīšana, programmēšana tabulas, tehnoloģiskā ražošanas dokumentācija, tehniskā literatūra
automatizēta detaļu izgatavošana darba plānošana, apstrādes algoritma izstrāde
metālapstrādes materiālu veidi, īpašības tehniskie mērījumi

Man raksturīgas šādas īpašības:

praktiskums precizitāte apzinīgums
materiālisms* akurātums racionalitāte***
apķērība darbīgums neatlaidība
saimnieciskums prasīgums stabilitāte
vērīgums kritiskums savaldība
izlēmība komplicētība** prasmīgums

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

** komplicētība – spēja uztvert pasauli daudzveidīgāk un sarežģītāk

***racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

precīzi un akurāti pildīt uzdevumu, veltīt uzmanību detaļām lasīt un izstrādāt tehniskos rasējumus, sastādīt detaļu skices, kinemātiskās shēmas
kritiski izvērtēt alternatīvo risinājumu stiprās un vājās puses organizēt un vadīt cilvēku darbu
kompleksi risināt problēmu, ņemot vērā vairākus faktorus izvēlēties pareizo darba režīmu, asināt un iestatīt instrumentus
strādāt ar kontroles un mērinstrumentiem iestatīt darbgalda vadības programmu

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv