JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.METĀLU MAŠĪNAPSTRĀDĀTĀJS


Kods: 7223 11


Darba saturs:
Metālu mašīnapstrādātājs uz metālu mašīnapstrādes darbgaldiem izgatavo dažādas detaļas (piemēram, griež zobratus, virpo, frēzē vārpstas, apstrādā un slīpē asis). Atkarībā no tā, kāda detaļa ir jāizgatavo, metālu mašīnapstrādātājs izvēlas piemērotāko mašīnapstrādes veidu, piemēram, zobratu zobu griešanu, ēvelēšanu, slīpēšanu, virpošanu, urbšanu, honēšanu (slīpēšanai līdzīga darbība) vai tēšana.

Metālu mašīnapstrādātājs savu darbu veic, vadoties pēc speciālām tehnoloģiskajām kartēm (norādījumu kopuma, kas nosaka, kāda detaļa jāizgatavo, pēc kādiem parametriem un no kādiem materiāliem). Pirms darba uzsākšanas viņš sagatavo darbgaldu darbam, uzliek griezējinstrumentus, mērinstrumentus, pārbauda, vai darbgalds ir darba kārtībā – griezējinstrumenti ir noasināti, nepieciešamās detaļas ieeļļotas. Kad darbgalds ir sagatavots, metālu mašīnapstrādātājs tajā ieliek atbilstošu sagatavi (piemēram, frēzējot kādu detaļu, viņš to ievieto īpašā patronā) un tad apstrādā atbilstoši noteiktajai tehnoloģijai. Metālu mašīnapstrādātājs gan izgatavošanas procesa laikā, gan pēc tam mēra izgatavojamo detaļu, lai kontrolētu, vai tā tiek izgatavota atbilstoši prasībām.

Pēc tam, kad nepieciešamās detaļas ir izgatavotas, metālu mašīnapstrādātājs tās iepako atbilstoši to transportēšanas vai pārvietošanas prasībām.

Pēc darba pabeigšanas metālu mašīnapstrādātājs sakārto darbgaldu un sagatavo to turpmākai lietošanai.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Metālu mašīnapstrādātājs darbā lieto dažādas tehnoloģiskās iekārtas un instrumentus, tehnoloģisko dokumentāciju, mērinstrumentus (piemēram, mikrometru, bīdmēru, leņķmērus), mehāniskos instrumentus (piemēram, uzgriežņu atslēgas, skrūvgriežus), tehniskās apkopes un tehnoloģiskos līdzekļus (piemēram, eļļas, smērvielas, emulsijas).


Darba apstākļi:
Metālu mašīnapstrādātājs pārsvarā strādā ražošanas cehā (iecirknī). Metālu mašīnapstrādātājs strādā astoņu stundu darba dienu vai arī maiņās pēc iepriekš saskaņota darba grafika.


Darba iespējas:
Metālu mašīnapstrādātājs var strādāt dažādos mašīnbūves un metālapstrādes ražošanas uzņēmumos, servisa uzņēmumos, valsts iestādēs vai lielās laboratorijās.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama arodizglītība metālapstrādē. Mācību ilgums 3 gadi.


Iespējamais atalgojums:
150 līdz 300 LVL.
Algas apmērs atkarīgs no strādājošā darba pieredzes un profesionalitātes.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi aizrauj dažādas tehniskas nodarbes? Vai tev ir vēlme kaut ko pašam radīt un sava darba rezultātu redzēt uzreiz pēc darba beigšanas? Vai pievērs uzmanību gan padarītā darba kvalitātei kopumā, gan labi nostrādātām detaļām?

Metālu mašīnapstrādātāja profesijā būtiska ir tehniskā domāšana. Dalība dažādos pulciņos un interešu grupās, kas saistīti ar tehniku vai automehānismiem, piemēram, kartingā, kvadriciklu braukšanā, motosportā, sniegs labas praktiskās iemaņas, tehniskās zināšanas un priekšstatu par šīs sfēras specifiku. Praktiskas iemaņas, spēju koncentrēties precīzai darba izpildei var attīstīt arī, piedaloties automašīnu remontdarbos, savukārt rasēšana palīdzēs izkopt iemaņas orientēties tehniskajos zīmējumos un shēmās. Mājsaimniecības stundās var mēģināt izvirpot kādu detaļu vai priekšmetu, kuru izmantot saimniecībā – arī tas palīdzēs gūt priekšstatu par šo profesiju.

Metālu mašīnapstrādātāja darbā būtiska ir fiziskā izturība, ko veicinās sporta nodarbības un ikdienišķas fiziskas aktivitātes.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā fizika, matemātika, tehniskā grafika, vizuālā māksla, mājsaimniecība.


Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība)


Radniecīgās profesijas:

CIPARU PROGRAMMAS VADĪBAS DARBGALDU IESTATĪTĀJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

matemātika, fizika, tehniskā grafika frēzēšanas un virpošanas iekārtas, uzbūve, darbības principi
vidēji sarežģītu detaļu izgatavošana instrumentu veidi un pielietojums
mehānisks darbs ar metālapstrādes darbgaldiem kvalitātes kontrole, kontroles un mērinstrumenti
metālapstrādes paņēmieni un tehnoloģija metālu īpašības, tipi un veidi

Man raksturīgas šādas īpašības:

materiālisms* praktiskums saimnieciskums
piesardzība izturība vērīgums
darbīgums precizitāte neatlaidība
stabilitāte pacietība apķērība
analītiskums kritiskums sistemātiskums***
racionalitāte** akurātums prasmīgums

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

** racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

*** sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

pildīt uzdevumu precīzi un akurāti, veltot uzmanību detaļām strādāt ar kontroles un mērinstrumentiem
programmēt metālapstrādes darbgaldus sagatavot darbam metālapstrādes darbgaldu
kritiski izvērtēt alternatīvo risinājumu stiprās un vājās puses izgatavot detaļas ar metālapstrādes darbgaldiem
lasīt rasējumus un sastādīt detaļu skices (kinemātiskas shēmas) ilgstoši strādāt paaugstinātā trokšņa un vibrācijas apstākļos

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv