JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.APMETĒJS


Kods: 7133 01


Darba saturs:
Apmetējs apstrādā ēku ārsienas un iekštelpu sienas un griestus ar apmetuma materiāliem, veidojot ugunsizturīgas un skaņu aizturošas virsmas, virsmu apstrādei izmantojot izturīgu ģipša vai cementa apmetumu vai epoksīdsveķu materiālus. Apmetējs veido durvju un logu ailas, kā arī dekoratīvus apmetuma elementus.

Apmetējs sagatavo virsmu apmetuma uzklāšanai, īpaši kvalitatīvi pirms dekoratīvā apmetuma uzklāšanas, – noņem veco apmetumu vai gruntē betona paneļus. Viņš piestiprina virsmai skaņas vai siltumizolācijas plāksnes, klāj apmetuma kārtu. Iekštelpu virsmām apmetējs parasti uzklāj divas apmetuma kārtas: pirmā kārta veido pamatu (tā saukto grunti), otrā kārta (tiek saukta arī par balto kārtu) ir ģipša apmetums.

Apmetējs galvenokārt izmanto rūpnieciski sagatavotus sausos maisījumus – precīzās devās sajauktas apmetuma sastāvdaļas, piemēram, iekštelpām – ģipša maisījumus, ārtelpām – cementa un smilšu maisījumus, minerālajam jeb dekoratīvajam apmetumam maisījumā ir granīta, marmora vai kādu citu minerālu graudiņi, šo dekoratīvo apmetumu apmetējs klāj tikai vienā kārtā.

Apmetējs strādā ar speciālām elektriskām apmetuma mašīnām, kas ir pievienotas pie ūdensvada: speciālā tvertnē ieber sauso maisījumu; nospiežot attiecīgas pogas, tiek pievadīts nepieciešamais ūdens daudzums un tiek sajaukts apmetuma maisījums. Sagatavoto apmetuma masu apmetējs izsmidzina uz sienas vai griestiem, pēc tam izlīdzina ar viļņveida kustībām, izmantojot speciālas lāpstiņas.

Kamēr pēdējā apmetuma kārta vēl nav nožuvusi, ar suku vai lāpstiņu apmetējs veido reljefu zīmējumu. Sarežģītu dekoratīvu darbu veikšanai apmetējam nepieciešamas mākslinieciskas iemaņas. Saskaņā ar arhitektu izstrādāto dekoratīvā dizaina projektu apmetējs sagatavo nepieciešamo apmetuma masu, ielej īpaši sagatavotās veidnēs un ļauj sacietēt, pēc tam nostiprina dekoratīvo elementu tam paredzētajā vietā.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Apmetējs darbā lieto, piemēram, speciālas apmetuma izstrādes mašīnas, apmetuma lāpstiņas, sukas. Viņš izmanto sastatnes un kāpnes. Lai pasargātu acis un ādu no apmetuma materiālu putekļu, ķīmisko vielu kairinājuma, apmetējs lieto individuālos aizsarglīdzekļus, piemēram, sejas maskas, aizsargbrilles un cimdus.


Darba apstākļi:
Apmetējs strādā gan iekštelpās, gan ārā. Viņš strādā astoņu stundu darba dienu. Lielos objektos, kad jāuzklāj lielas platības, darbs var būt maiņās, jo apmetuma uzklāšanas procesam jābūt nepārtrauktam. Darbs nereti noris augstumā, tāpat dažādos laika apstākļos, kā arī ilgstoši sasprindzinot vienu muskuļu grupu, piemēram, vairākas stundas pēc kārtas strādājot ar paceltām rokām.


Darba iespējas:
Apmetējs var strādāt būvuzņēmumos vai arī kā pašnodarbināta persona.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama arodizglītība celtniecībā. Mācību ilgums - 3 gadi. Nepieciešamās iemaņas iespējams apgūt, arī, strādājot par mācekli.


Iespējamais atalgojums:
400 līdz 460 LVL.
Atalgojuma apmērs atkarīgs no konkrētā uzņēmuma, speciālista darba pieredzes, kā arī no tā, vai apmetējs strādā kā darba ņēmējs vai ir pašnodarbinātais.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai augstu vērtē labas amata prasmes un vai tev patīk sava darba rezultātu redzēt uzreiz pēc darba beigšanas? Vai pievērs uzmanību gan padarītā darba kvalitātei kopumā, gan labi nostrādātām detaļām? Vai tev ir attīstīta līdzsvara izjūta un vai esi fiziski izturīgs? Vai tev veicas darbi, kur nepieciešama precizitāte?


Lai strādātu ar darba veikšanai paredzētajiem mehānismiem, apmetējam būtiska ir tehniskā domāšana. Tāpat viņam vajadzīga telpiskuma izjūta un mākslinieciskas dotības, veidojot dekoratīvos apmetuma elementus, šīs iemaņas trenēs zīmēšana, veidošana un rasēšana. Ja ir iespēja piedalīties kādu remontdarbu veikšanā, tas veicinātu gan praktisko iemaņu veidošanos, gan arī pieredzi par būvniecības darbu specifiku. Specializētos izdevumos var atrast daudz lietderīgas informācijas gan par jaunumiem un iespējām būvniecības tehnoloģijās, gan gūt pirmo ieskatu par plašo būvmateriālu klāstu, jo, pateicoties dažādām mūsdienu tehnoloģiskajām iespējām, apmetēja, kā arī citu būvniecības profesiju darbs ir kļuvis ļoti radošs. Vērīgums ikdienā, pievēršot uzmanību dažādiem ēku apdares veidiem, var lieti noderēt, nākotnē pašam veicot šos darbus.

Apmetēja profesijā būtiska ir arī fiziska izturība. Te lieti noderēs sporta nodarbības. Tās vajadzīgas arī ķermeņa fiziskai norūdīšanai, turklāt būtu ieteicami sporta veidi līdzsvara izjūtas attīstīšanai, pierašanai pie augstuma, piemēram, klinšu kāpšana.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā fizika, ķīmija, tehniskā grafika, mājsaimniecība un sports.


Interešu joma(s): Būvniecība


Radniecīgās profesijas:

FLĪZĒTĀJS

APDARES DARBU TEHNIĶIS

KRĀSOTĀJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

fizika, ķīmija, tehniskā grafika praktisks darbs ar redzamu rezultātu
apdares materiāli un to pielietojums apdares darbu mašīnas, instrumenti un aprīkojums
dekoratīvo tekstūru veidošana apmešanas darbu tehnoloģija
sporta nodarbības, fiziskās aktivitātes apmetēja darba instrumenti

Man raksturīgas šādas īpašības:

saimnieciskums izpildīgums lietišķums
piesardzība centība praktiskums
stabilitāte spēja pielāgoties drosme
lietpratīgums vērīgums materiālisms*
veiklība patstāvība prasmīgums
neatlaidība izturība uzmanīgums

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

daudz laika pavadīt stāvus izvērtēt detaļu atšķirību attālumā un tuvumā
špaktelēt, slīpēt, gruntēt labi koordinēt sava ķermeņa kustības
saglabāt līdzsvaru uz trepēm, augstumā kopt darba instrumentus
atšķirt krāsu, toņu nianses kritiski izvērtēt risinājuma stiprās un vājās puses, loģiski pamatot viedokli

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv