JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.SKĀRDNIEKS


Kods: 7129 05


Darba saturs:
Skārdnieki izgatavo palodzes, jumtu sateknes, jumtu kores, karnīzes, lāseņus, durvju ailes, logu apmales, ventilācijas izvadus, skursteņu cepures, skursteņu pieslēguma elementus, krāšņu aizbīdņus, renes, noteku un ventilācijas caurules un citus elementus. Skārdnieks no skārda izgatavo pasūtītās detaļas, izmērot, atzīmējot, griežot, lokot un gofrējot skārda loksnes.

Skārdnieks pieņem pasūtījumus no klientiem un izgatavo klienta pasūtīto detaļu, balstoties uz rasējumu vai klienta precīzu stāstījumu. Skārdnieks aprēķina izgatavojamo detaļu izmērus; ja rasējumā trūkst kādas detaļas, to papildina, tad piemeklē klienta izvēlētajam izstrādājumam atbilstošu skārda veidu. Pēc rasējuma parametru aprēķināšanas skārdnieks iezīmē uz skārda loksnes detaļu kontūras un atzīmē locījuma līnijas; saskaņā ar tām skārdnieks novieto loksni uz mehāniskās lokāmās mašīnas, kur tā tiek salocīta. Detaļu izgriež uz skārda griežamā galda. Pirms griešanas skārdnieks pārliecinās, vai izvēlēts pareizais skārda veids un vai izmēri ir pareizi.

Skārdnieki-meistari specializējas nestandarta detaļu izgatavošanā. Pie nestandarta detaļām pieder, piemēram, palodzes ar izgriezumiem, skursteņu elementi, stabu cepurītes. Lai tos izgatavotu, ražošanas meistari lieto speciālu lokāmo mašīnu ar izņemamām segmentu matricām. Skārdnieki-meistari bieži tiekas ar pasūtītāju, lai noskaidrotu un atbilstoši realizētu tā vēlmes.

Ražošanas skārdnieki nodarbojas ar standarta vai lielapjoma pasūtījumu izgatavošanu. Lielākos uzņēmumos skārdnieka funkcijas veic vairāki cilvēki – viens no viņiem (atzīmētājs) nodarbojas ar detaļu atzīmēšanu, bet pie mehāniskās lokāmās mašīnas strādā divi vai trīs cilvēki. Ja uzņēmumā ir kompjuterizēta lokāmā mašīna, atzīmēšana netiek veikta, jo locījumu parametri tiek ieprogrammēti. Tādā gadījumā skārdnieki tikai sagriež sagataves un seko līdzi automatizētajam griešanas procesam; lai veiktu šo automatizēto procesu, personāls pabeidz īpašus instrukcijas kursus. Pēc griešanas skārdnieki savāc atgriezumus un nogādā tos uz speciāliem savākšanas konteineriem.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Skārdnieki darbā lieto specializētas un standarta skārda lokāmās iekārtas, mehāniskās grieznes, skārdnieka šķēres, kalkulatoru izmēru aprēķināšanai, bīdmēru, ruleti mērīšanai, dažādus kancelejas piederumus; lielākās darbnīcās – individuālo zīmogu.


Darba apstākļi:
Darba vide ir atkarīga no specializācijas. Ražošanas skārdnieki galvenokārt strādā iekštelpās – darbnīcās vai angāros, kurās var būt putekļi un skaņas piesārņojums. Skārdnieki-meistari mēdz doties uz objektu, kas var atrasties gan iekštelpās (kā caurules un krāsns elementi), gan ārā (kā skursteņi, palodzes). Mērot vai uzstādot detaļas, iespējama fiziska slodze – stiepšanās, stāvēšana uz kāpnēm, ilgstoša pieliekšanās vai atrašanās tupus. Pastāv risks sagriezties ar skārda atgriezumiem vai savainoties griežot, bet jaunākie griežamie galdi ir aprīkoti ar drošības tehnoloģijām, kas novērš iespēju savainoties. Visbiežāk skārdnieki strādā astoņu stundu darba dienu, dažkārt darbs, it īpaši ražošanas skārdniekiem, var būt maiņās pēc iepriekš saskaņota darba grafika un neregulārās nedēļas dienās (piemēram, divas dienas jāstrādā, divas ir brīvas).


Darba iespējas:
Skārdnieki var strādāt privātuzņēmumos, celtniecības firmās un būvfirmās, dažādās ražotnēs, kā arī pildīt individuālus pasūtījumus vai, ja konkrētais skārdnieks ir saņēmis amata meistara apliecību, mācīt citus skārdniekus izglītības iestādēs vai darbnīcās. Individuālu pasūtījumu veikšanai nepieciešama amatnieka karte, ko izsniedz skārdniekiem ar vismaz 5 gadu darba pieredzi, un individuālā komersanta reģistrācijas apliecība.


Nepieciešamā izglītība:
Skārdnieka profesiju var apgūt arodizglītības iestādēs. Mācību ilgums ir 2 – 3 gadi. Profesiju var mācīties arī pie skārdnieka amata meistariem, papildus apmeklējot skārdnieku profesionālās apmācības kursus. Mācību ilgums ir aptuveni 2 – 3 mēneši.


Iespējamais atalgojums:
220 līdz 740 LVL.
Ražošanā strādājošie skārdnieki saņem vairāk nekā montāžas skārdnieki vai individuālie komersanti, tāpat algas apmērs atkarīgs no skārdnieka darba pieredzes un profesionalitātes.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk nodarboties ar dažādām celtniecības lietām?

Ja tev patīk meistarot dažādas lietas un saista skārdnieka profesija, veicini sevī skārdniekam tik būtisko telpisko un tēlaino domāšanu, piemēram, pamēģini uzzīmēt dažādu sadzīves priekšmetu šķērsgriezumus, darbojies ar tehniskajiem konstruktoriem, kā arī trenē precizitāti, acumēru, attīsti loģisko domāšanu.

No mācību priekšmetiem pievērs uzmanību mājsaimniecībai, tehniskajai grafikai un matemātikai.Radniecīgās profesijas:

CELTNIEKS

JUMIĶIS

KALĒJS

METINĀTĀJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

matemātika, fizika, ķīmija lietus notekūdeņu un ventilācijas sistēmas
tehniskā grafika, dizaina tehnika, metodes un principi elektrisko aparātu un iekārtu uzbūve un darbības principi
skārdnieka darbu tehnoloģija jumtu konstrukciju veidi un izbūve
locīti telpiskie veidojumi no plakanas loksnes skārdniecības izstrādājumi, metāla apdare

Man raksturīgas šādas īpašības:

pielāgošanās spēja stabilitāte lietpratība
centība patstāvība enerģiskums
disciplinētība sistemātiskums** precizitāte
praktiskums saimnieciskums piesardzība
materiālisms* rūpība racionalitāte***
apķērība neatlaidība taupīgums

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

***racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saglabāt līdzsvaru stresa situācijās izgatavot skārdniecības izstrādājumus
izprast rasējumus, sastādīt tehnoloģiskās kartes izmantot drošības un aizsarglīdzekļus
pildīt uzdevumu precīzi un akurāti veikt atslēdznieka pamatdarbus
kritiski izvērtēt risinājuma stiprās un vājās puses salīdzināt potenciālās rīcības ieguvumus un izmaksas

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv