JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.FLĪZĒTĀJS


Kods: 7122 03


Darba saturs:
Flīzētājs ar dažādu materiālu, piemēram, keramikas, akmens, stikla, flīzēm noklāj būvniecības objekta noteiktas daļas, piemēram, ēku fasādes, kāpņu pakāpienus, sienas, grīdas, baseinus.

Uzsākot darbu, flīzētājs iepazīstas ar darba rasējumiem jeb skicēm un noskaidro, kādas interjerista ieceres jāīsteno, piemēram, vai jāveido dekoratīvi zīmējumi, kādi būs raksti un krāsas. Viņš izvērtē klājamās virsmas tehnisko stāvokli, aprēķina izlietojamo materiālu daudzumu un ekonomiskāko klājuma veidu. Flīzētājs pārbauda flīžu materiāla kvalitāti, atlasot darbam derīgās flīzes, ja nepieciešams, sagriež tās vajadzīgos izmēros, saskaņojot ar virsmas laukuma un flīzējamā raksta prasībām, kā arī ievērojot flīzējamās sienas konfigurāciju (apveidu), piemēram, stūrus, arī cauruļvadus, vannas, izlietnes.

Flīzētājs sagatavo virsmu flīzēšanai, to gruntējot. Atkarībā no flīzējamās virsmas viņš izmanto dažādas gruntis. Tās ir atkarīgas no virsmas materiāla, piemēram, betona virsmu gruntē ar betona kontaktmateriālu, ģipša sienas – ar speciālu ģipša kontaktmateriālu. Ja flīzē virsmas, kas lietošanas laikā būs saskarē ar ūdeni, piemēram, baseinu vai pagrabtelpas, flīzētājs uzklāj hidroizolāciju.

Flīzētājs no sausā maisījuma iejauc katrai telpai piemērotu līmjavu, piemēram, iekštelpām, mitrām telpām vai klāšanai ārā. Pie sagatavotās virsmas viņš flīzes pielīmē, nostiprinot ar gumijas āmura piesitieniem, kad flīžu līme ir izžuvusi, spraugas starp flīzēm aizdrīvē ar flīžu šuvju materiālu un nolīdzina ar sūkli. Stūros, arī veidojot lielām grīdas platībām termošuves, flīzētājs šuvēs izmanto silikonus. Lai šuves veidotu vienmērīgā platumā, viņš starp flīzēm ievieto flīžu krustiņus, kurus izņem, kad noflīzēta nākamā rinda. Darba gaitā flīzētājs kontrolē, lai flīžu rindas būtu taisnas gan horizontāli, gan vertikāli vai, piemēram, lokveidā, ja tā paredzēts projektā.

Ja flīzētājs strādā kā pašnodarbināta persona, tad viņš papildus laiku veltī jaunu klientu meklējumiem, darbam ar dokumentiem, veicamo darbu plānošanai, telpas dizaina izstrādei.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Flīzētājs darbā izmanto dažādus rokas instrumentus, piemēram, knaibles, flīžu griežamo ierīci, urbjmašīnu, mikseri maisījuma sagatavošanai, mērlenti, līmeņrādi, metāla leņķi, robotu špakteļlāpstiņu, gumijas āmurīti, flīžu krustiņus, kā arī lampu darbavietas apgaismošanai.


Darba apstākļi:
Flīzētājs strādā iekštelpās, lielākoties apkurinātās, jo viņš būvniecības objektā darbojas kā viens no pēdējiem speciālistiem. Objektos ārā flīzētājs strādā, ja gaisa temperatūra nav zemāka par +5˚C. Flīzētājs strādā astoņu stundu darba dienu. Dažkārt darbs jāveic vakaros vai brīvdienās, atkarībā no vienošanās ar pasūtītāju, jo, piemēram, virtuves sienas flīzē pēc mēbeļu iebūvēšanas, vannasistabu – pēc santehnikas uzstādīšanas. Flīzētājam ir saskare ar dažādām ķīmiskām vielām – iespējama alerģiska reakcija.


Darba iespējas:
Flīzētājs var strādāt būvniecības uzņēmumos vai arī kā pašnodarbināta persona visdažādākajos būvobjektos.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama arodizglītība flīzētāja profesijā. Mācību ilgums - 3 gadi. Strādājot par mācekli pie pieredzējuša flīzētāja, var iegūt papildus praktiskas iemaņas, kas noder flīzētāja profesijā.


Iespējamais atalgojums:
500 līdz 650 LVL.
Atalgojums ir atkarīgs no flīzējuma sarežģītības pakāpes, piemēram, sienu konfigurācijas vai flīzējuma raksta.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev pietiek pacietības, piemēram, likt kopā mozaīkas gabaliņus? Vai darba sākumā spēj iztēloties galarezultātu?

Flīzētājam būtiska ir ne tikai pacietība un precizitāte, bet arī tehniskā domāšana un laba stila izjūta. Ja tavās vai draugu mājās noris remontdarbi, iesaisties tajos, kā arī, piedāvā savu palīdzību flīzēšanas darbos kādam pieredzējušam meistaram!

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā matemātika (ģeometrija), tehniskā grafika, zīmēšana un sports.


Interešu joma(s): Būvniecība


Radniecīgās profesijas:

APMETĒJS

STIKLINIEKS

KRĀSOTĀJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

tehniskā grafika, vizuālā māksla apdares darbu rokas mehāniskie instrumenti, aprīkojums
dizaina principi, tehnika un metodes apdares darbi
autonoms, precīzs, sistemātisks* darbs flīzēšanas darbu tehnoloģija
būvniecība, remontdarbi flīžu veidi, flīzēšanas materiāli un līmes

*sistemātisks – darbs, kurā kādas darbības pastāvīgi atkārtojas noteiktā veidā

Man raksturīgas šādas īpašības:

sistemātiskums* saimnieciskums stabilitāte
lietišķums darbīgums kritiskums
izpildīgums akurātums disciplinētība
centība taupīgums materiālisms***
racionalitāte** praktiskums radošums
veiklība neatlaidība piesardzība

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

***materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

radoši domāt, rast nestandarta idejas, pielietot stila izjūtu akurāti un precīzi pildīt uzdevumu, pievēršot uzmanību darba niansēm
kritiski izvērtēt alternatīvo risinājumu stiprās un vājās puses diskutēt, panākt vienošanos, kompromisu
flīzēt pēc skicēm, rasējumiem pildīt saistības, ievērot laika ierobežojumus
pagatavot līmjavu, griezt keramisku plāksni novērtēt un uzņemties atbildību par darba kvalitāti

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv