JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.TIRGUS PĀRDEVĒJS


Kods: 5230 03


Darba saturs:
Tirgus pārdevējs pārdod preces tirgū. Viņš var pārdot pārtikas preces, apģērbus, apavus, sadzīves preces, ziedus.

Tirgus pārdevējs var pats būt pārdodamo preču īpašnieks vai ražotājs vai strādāt pie kāda, kurš viņam maksā algu par preču pārdošanu. Tirgus pārdevējs apkalpo pircējus, izrādot un piedāvājot preci, informējot par tās īpašībām, pielietojumu, kvalitāti un cenu. Viņš palīdz pircējiem izvēlēties viņiem piemērotāko preci, iesaiņo to, saņem no pircēja naudu par pirkumu, izdod atlikumu un pirkuma čeku.

Tirgus pārdevējs regulāri sakopj savu darba vietu, rūpējas par to, lai uz letes vai stendā būtu izliktas visas piedāvātās preces un pietiekamā daudzumā, kā arī seko līdzi, kuru preču klāsts būtu jāpapildina. Katru rītu tirgus pārdevējs saņem preces no tirdzniecības vietas īpašnieka vai preču piegādātāja un pārbauda, vai tās atbilst pavadzīmēs minētajām. Tirgus pārdevējs arī seko līdzi, lai visām precēm būtu norādīta cena. Ja tirgus pārdevējs pats ir tirdzniecības vietas īpašnieks, pirms preču izlikšanas viņš apzina citu tirgotāju piedāvājumu, konkurentu daudzumu un konkrētās preces cenu tirgū, atbilstoši tam nosakot savas produkcijas cenu.

Pēc darba dienas beigām tirgus pārdevējs saskaita dienas gaitā iekasēto naudu, ieraksta visus ieņēmumus un izdevumus kases grāmatās un ietirgoto naudu nodod tirdzniecības vietas īpašniekam vai tā pārstāvim.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Tirgus pārdevējs darbā lieto svarus, kases aparātu, dažādus instrumentus, piemēram, nažus, karotes un lāpstiņas pārtikas preču sagriešanai un iesvēršanai, arī iesaiņojamo materiālu.


Darba apstākļi:
Tirgus pārdevējs strādā norobežotā tirdzniecības vietā – kioskā, nojumē, paviljonā vai pie letes kopējā tirgus laukumā zem klajas debess. Vidēji tirgus pārdevējs strādā 8 – 10 darba stundas dienā. Darba diena parasti sākas ļoti agri, turklāt tirgus pārdevēja darbs ir fiziski smags, jo jāpārvieto preces un jāstrādā, stāvot kājās.


Darba iespējas:
Tirgus pārdevējs var strādāt tirdzniecības vietās speciāli izveidotos tirgus laukumos, kā arī, izbraucot uz dažādām apdzīvotām vietām un atsevišķiem pasākumiem, kuros paredzēta tirdzniecība. Tirgus pārdevējs var pārdot savas preces vai strādāt pie kāda valsts vai privāta uzņēmuma īpašniekiem.


Nepieciešamā izglītība:
Īpašu kvalifikācijas prasību tirgus pārdevējam nav, tomēr, jo augstāka būs izglītības pakāpe, jo lielākas būs iespējas izaugsmei. Vajadzīgās iemaņas apgūstamas darba gaitā. Strādājot ar kases aparātu, nepieciešamas kases aparāta lietošanas iemaņas, kā arī šo māku apliecinošs sertifikāts.


Iespējamais atalgojums:
90 līdz 200 LVL.
Pārdodot paša izaudzētus vai ražotus produktus, atalgojuma apmērs būs atkarīgs no pārdošanas peļņas.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai esi sabiedrisks, vai spēj saprasties ar dažādiem cilvēkiem un izprast viņu vēlmes? Vai tev padodas arī matemātiski aprēķini, un vai tu neapjūc, saskaroties ar čekiem, kvītīm un dokumentiem?

Pamēģini vasaras brīvlaikā pastrādāt tirgū – tā būs iespēja pārliecināties, vai tev patīk tirgus gaisotne un padodas darbs ar pircējiem. Tirgus pārdevēja profesijā būtiski ir ieinteresēt pircēju preces iegādē, tāpēc komunikācijas iemaņas pārdošanas prasmē ļoti noderēs. Lai veiksmīgāk spētu tirgot savu produkciju, tirgus pārdevējam svarīga ir arī māka analizēt konkurentu piedāvājumu un izdarītos secinājumus spēt realizēt praktiskā darbībā.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā matemātika un psiholoģija.


Interešu joma(s): Tirgzinības


Radniecīgās profesijas:

MAZUMTIRDZNIECĪBAS PĀRDEVĒJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

tirdzniecība ienākumu un izdevumu uzskaite un analīze
tirdzniecības izstādes, gadatirgi u.tml. izpārdošanas akcijas, pastāvīgo klientu priekšrocības, atlaižu kuponi
darbs ar cilvēkiem reklāmas ietekme uz pircējiem
pārliecināšanas tehnikas preču cenas

Man raksturīgas šādas īpašības:

uzņēmība laipnība precizitāte
neatlaidība savaldība izturība
sabiedriskums disciplinētība praktiskums
izpalīdzība optimisms lietišķums
atraktivitāte enerģiskums stabilitāte
materiālisms* racionalitāte** draudzīgums

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**racionalitāte - spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

apkalpot pircējus veikt sistematizētu materiālu un preču uzskaiti
kontrolēt savas emocijas un risināt konfliktus ātri orientēties lielā preču klāstā
saistoši stāstīt par precēm būt elastīgam pārdošanas procesā
izvietot preces plauktos strādāt ar kases aparātu

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv