JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.KOKAPSTRĀDES OPERATORS


Kods: 8141 03


Darba saturs:
Kokapstrādes operators nosaka kokapstrādē izmantojamo iekārtu parametrus, vada šīs iekārtas un rūpējas par to apkopi.

Saskaņā ar skicēm, pasūtījuma veidlapām vai paraugiem kokapstrādes operators atbilstoši noregulē kokapstrādes mašīnu. Kokapstrādes operators arī izvēlas un iekārtās uzstāda vai nomaina frēzes nažus, zāģus, urbjus vai griezējgalviņas, noregulē galda augstumu, nosaka rotējošo elementu rotēšanas ātrumu. Viņš pārzina iekārtā notiekošos procesus, prot mainīt tos, ja nepieciešams, un seko procesu pareizai norisei. Kokapstrādes operators parasti novieto uz mašīnas pa vienam dēlim un seko, lai tas tiktu apstrādāts bez sarežģījumiem, lai darbība neapstātos un materiāls neiestrēgtu iekārtā. Dēļus otrā mašīnas galā noņem, sašķiro un sakrauj pakās divi operatora palīgi. Tā kā darbs ir bīstams, kokapstrādes operatora uzdevums ir pārbaudīt mašīnu zemējumu, kā arī kokmateriālu kvalitāti – vai tie nav sasaluši, ar naglām vai bojājumiem. Kokapstrādes operators ir atbildīgs arī par materiāla kvalitāti un atbilstību standartam pēc apstrādes.

Kokapstrādes operatori darbojas ar dažādām iekārtām: frēzēm, zāģiem, slīpmašīnām, ēvelēm, urbjiem, kaltiem. Vienā kokapstrādes uzņēmumā var darboties vairāki dažādu iekārtu operatori, kas secīgi apstrādā materiālu.

Piemēram, garināšanas operators sagarina apstrādājamos dēļus pēc norādītajiem parametriem ar garenzāģi vai rokas garinātāju. Atkarībā no darba specifikas viņa pienākums ir izzāģēt bojājumus, puvušās vietas koksnē (piemēram, viņa uzdevums var būt no pamata dēļa izgriezt bezzaru materiālu).

Frēzēšanas darbagaldu operators strādā pie automatizēta darbagalda, kur viņš izšķirotajiem un sagarinātajiem dēļiem izfrēzē robiņus, lai tos vēlāk varētu ar līmi saaudzēt garumā. Frēzēšanas darbagaldu operatoram jāseko arī līmes uzklāšanai, ja frēzei ir pievienota līmes uzklāšanas mašīna. Parasti šo funkciju pilda līmēšanas operators.

Līmēšanas operators ar līmi apsmērētiem ruļļiem cauri laiž ēvelētus dēļus, kas automātiski nonāk presē, kur tie zem spiediena tiek salīmēti. Līmēšanas operatora uzdevums ir sekot, lai līme tiktu uzziesta vienmērīgi un pietiekamā daudzumā un lai tā tiktu atjaukta ar cietinātāju pareizās proporcijās, maksimāli samazinot līmēšanas laiku un izmaksas.

Četrpusīgās ēvelēšanas darbagalda jeb garenfrēzmašīnas operators izgatavo apšuvuma vai grīdas dēļus, noēvelējot dēļus no visām četrām pusēm. Šādas sarežģītas mašīnas vadīšanai nepieciešama pieredze. Četrpusīgās ēvelēšanas darbagalda operatoram pirms darba uzsākšanas ir jāizēvelē paraugi, lai pārliecinātos, ka iekārta ir pareizi uzstādīta.

Automatizētas garumā audzēšanas preses operatora uzdevums ir paņemt frēzētos dēļus un novietot tos uz transportiera lentes, kur tālāk tos saaudzē pati mašīna.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Kokapstrādes operators darbā lieto lentzāģus, frēzmašīnas, garenzāģus, ēvelēšanas darbagaldus, kaltus, urbjus, kāšus, ķekšus, uzgriežņu atslēgas un skrūvgriežus iekārtu regulēšanai, bīdmēru precīzai iekārtu noregulēšanai, sintētisku birsti līmes uzklāšanai.


Darba apstākļi:
Kokapstrādes operatori strādā kokapstrādes cehos – iekštelpās, kur ir ievērojams troksnis, tāpēc kokapstrādes operatori lieto speciālus ausu ieliktņus, austiņas vai citus palīglīdzekļus dzirdes saudzēšanai. Tā kā darbs saistīts ar elektroiekārtām, jābūt piesardzīgam to lietošanā. Lai pasargātu acis no atlecošajām skaidām un tamlīdzīgiem gružiem, viņi lieto aizsargbrilles. Telpā ir daudz putekļu un skaidu, kas var izraisīt astmatisku vai alerģisku reakciju jutīgiem cilvēkiem. Liela daļa darba jāveic, stāvot kājās. Kokapstrādes operatori strādā noteiktu darba laiku, parasti astoņu stundu darba dienu. Darbs var būt arī maiņās.


Darba iespējas:
Kokapstrādes operatori strādā vietējos vai ārvalstīm piederošos kokapstrādes un mēbeļu ražošanas uzņēmumos, galdniecībās, zāģētavās.


Nepieciešamā izglītība:
Kokapstrādes operatoram nepieciešama arodizglītība kokapstrādē vai metālapstrādē. Mācību ilgums ir 2 – 3 gadi.


Iespējamais atalgojums:
200 līdz 300 LVL.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi interesē tehnika? Vai tev patīk izgatavot ko jaunu? Vai tu spēj būt vērīgs un precīzs?

Kokapstrādes operatora darbā nepieciešama tehniskā domāšana, precizitāte, kā arī labs acumērs. Kokapstrādes operators strādā ar koka priekšmetu (arī mēbeļu) izgatavošanu to sākotnējā stadijā, tāpēc no viņa darba kvalitātes ir atkarīgs galarezultāts. Vai tu esi prasīgs pret sevi un rūpīgs darbā? Ja vēlies kļūt par kokapstrādes operatoru, ļoti noderēs, piemēram, koka priekšmetu izgatavošana mājsaimniecības stundās.

Zināšanas matemātikā un fizikā tev lieti noderēs, ja izvēlēsies kokapstrādes operatora amatu.


Interešu joma(s): Kokapstrāde


Radniecīgās profesijas:

KOKAPSTRĀDES TEHNOLOGS

GALDNIEKS

KOKAPSTRĀDES DARBGALDU IESTATĪTĀJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

kokapstrādes mašīnu veidi un pielietojums kokapstrādes mašīnu iestatīšana un regulēšana
koksnes mehāniska apstrāde matemātika, fizika
kokapstrādes tehnoloģija kokmateriālu veidi un kvalitāte
tehniskie mērījumi mašīnu tehniskā apskate

Man raksturīgas šādas īpašības:

praktiskums izpildīgums izturība
materiālisms* piesardzība neatlaidība
stabilitāte precizitāte analītiskums
patstāvība vērīgums kritiskums
darbīgums apzinīgums racionalitāte**
veiklība rūpīgums sistemātiskums***

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

** racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

*** sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

regulēt kokapstrādes mašīnas orientēties koku sugās, koksnes materiālos
stingri ievērot drošības tehniku un noteikumus strādāt ar galdniecības rokas instrumentiem un rokas elektroinstrumentiem
zāģēt, ēvelēt, frēzēt, urbt, slīpēt ilgstoši strādāt stāvus, troksnī, putekļos
kopt, tīrīt instrumentus un darbavietu mērīt, kontrolēt darba procesu

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv