JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.TĒRPU DEMONSTRĒTĀJI UN CITI MODEĻI


Kods: 5210


Darba saturs:
Tērpu demonstrētāji un citi modeļi izrāda un reklamē tērpus, preces, pakalpojumus, izmantojot savu izskatu un spēju iejusties modes skates, reklāmas vēstījumā.

Tērpu demonstrētāji, sadarbojoties ar modes dizaineriem, stilistiem, horeogrāfiem un režisoriem, uz mēles (modes skatēm pielāgotas skatuves) demonstrē tērpus vai aksesuārus, savu gaitu (defilē), kustības un sejas izteiksmi piemērojot modes mākslinieka un režisora kopējai idejai. Tērpu demonstrētāji, izmantojot dažādus profesionālus paņēmienus, izceļ demonstrējamā tērpa kopskatu un tā detaļas.

Fotogrāfiju modeļi piedalās fotosesijās vai filmēšanās, kuru rezultāts ir reklāmas attēli. Fotosesijā vai filmēšanā modeļiem jāprot izskatīties atbilstoši pasūtītāja iecerēm un, sadarbojoties ar pārējo radošo komandu, jārada kvalitatīvs reklāmas attēls, kas atspoguļo reklamējamās preces būtību un pozitīvās īpašības.

Modeļi piedalās arī dažādos izklaides un reklāmas pasākumos, ar savu izskatu, manierēm un darbībām palīdzot radīt pasākuma vai vietas tēlu un gaisotni.

Mākslas modeļi, kas gan nav pastāvīga profesija, pozē māksliniekiem (gleznotājiem, tēlniekiem) mākslas darba radīšanas laikā.

Tērpu demonstrētāji un citi modeļi pārzina gan savas profesijas iemaņas, gan arī stilista, friziera, modes mākslinieka darbu, lai veiksmīgi sadarbotos ar pārējiem modes skatē vai reklāmā iesaistītajiem darbiniekiem un kopīgi radītu labu rezultātu. Tērpu demonstrētājam un modelim nepieciešama spēja iejusties dažādos tēlos, pārliecinoši rādīt tos publikas priekšā vai fotosesijā.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Tērpu demonstrētāja un modeļa galvenais darbarīks ir viņa ķermenis. Tāpēc tas jāuztur labā formā – modelim jādomā par savu veselību, uzturu un ķermeņa formu. Tērpu demonstrētājs un modelis valkā demonstrējamos tērpus un aksesuārus, reklāmu un prezentāciju laikā izmanto dažādus priekšmetus saskaņā ar pasūtītāja iecerēm. Dažkārt modelis izmanto stilista darbarīkus grima uzklāšanai un frizūras ieveidošanai, ja pasūtītājs nenodrošina stilista pakalpojumus.


Darba apstākļi:
Modeļa un tērpu demonstrētāja darba vide atkarīga no konkrētā pasūtījuma. Modelis var strādāt modes skatēs uz mēles (demonstrējot tērpus), piemēram, lielveikalos, var fotografēties studijā vai dabiskos apstākļos. Modeļi nereti piedalās izklaides un reklāmas pasākumos, kas norisinās gan iekštelpās, gan ārā. Modeļa un tērpu demonstrētāja darbs tiek veikts pēc grafika, nereti ir saspringts un noslogots. Darbs prasa komunikācijas spējas ar pasūtītāju un citiem darbā iesaistītajiem speciālistiem – modes dizaineriem, fotogrāfiem, stilistiem un frizieriem. Nereti darba sesijas ir ļoti garas, tāpēc modeļa darbā nepieciešama izturība.


Darba iespējas:
Modeļi un tērpu demonstrētāji parasti strādā kādā aģentūrā, kas nodrošina pasūtījumus, sadarbojoties ar klientiem un atlasot viņiem nepieciešamos modeļus. Modeļi un tērpu demonstrētāji tiek nodarbināti modes skatēs, reklāmu veidošanā; pēdējā laikā ir populāra modeļu piedalīšanās dažādās prezentācijās un reklāmas pasākumos.


Nepieciešamā izglītība:
Tērpu demonstrētāja un citu modeļu iemaņas var apgūt dažādās modeļu skolās. Vēloties sasniegt augstu profesionālismu, par modeli un tērpu demonstrētāju parasti sāk mācīties jau mazotnē (sākot no 10–14 gadiem). 14–15 gadu vecumā modeles jau ir apguvušas profesionālās iemaņas, bet 18–20 gadu vecumā darba izredzes ir praktiski tikai jau pieredzējušajām modelēm. Vīrieši modeļi aktīvi strādā ilgāk - no 16 gadu vecuma līdz pat pusmūžam. Modeļa darbā svarīgs ir gan modeļa izskats un atbilstība modes industrijas standartiem, gan modeļu skolā apgūtās profesionālās iemaņas. Aģentūras un pasūtītāji parasti vērtē modeļa portfolio (līdzšinējo darba pieredzi) un darba kvalitāti, nevis skolu, kurā apgūta profesija.


Iespējamais atalgojums:
100 līdz 2000 LVL.
Atalgojuma lielums atkarīgs no tā, vai jāpiedalās modes skatē vai reklāmas pasākumā. Modelim piedāvātie darbi un to samaksa atkarīga no līdzšinējās darba pieredzes (portfolio), profesionalitātes un atbilstības pasūtītāja iecerēm.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk mode, vai interesējies par modes biznesa aizkulisēm? Vai tev patīk iejusties dažādos tēlos, un vai tu jūties brīvi dažādas situācijās? Vai tu esi izturīgs, pacietīgs un ar augstu paškontroli?

Ja vēlies būt tērpu demonstrētājs vai modelis, apmeklē kādu no modeļu skolām un apgūsti tajā piedāvātos kursus. Lai varētu aktīvi sekot notiekošajam modes un reklāmas biznesa pasaulē, mācies svešvalodas, kā arī trenē komunikācijas prasmes, jo modelim būtiski mācēt atstāt cilvēkiem par sevi pozitīvu un atraktīvu koptēlu.

Mācies plānot savu laiku, lai vari savienot modeles darbu ar citiem pienākumiem, kā arī labāk izmantot laiku mainīga darba grafika gadījumā.

Īpašu uzmanību pievērs svešvalodām un sportam, jo nepieciešama fiziska izturība, kā arī psiholoģijai un veselības mācībai.


Interešu joma(s): Māksla un kultūra


Radniecīgās profesijas:

MĀKSLAS MODELIS

MODES MODELIS

REKLĀMAS MODELIS

TĒRPU DEMONSTRĒŠANAS MODELIS

TĒRPU DEMONSTRĒTĀJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

modes un stila pasaule cilvēku uzmanības piesaiste izskatam un stājai
vietējā un pasaules mēroga modes biznesa aktualitātes ar modes pasauli saistīti pasākumi, šovi, izstādes
jaunākās modes tendences portfolio izveidošana
slavenu modeļu dzīve, viņu veiksmes stāsti pārtapšana dažādos tēlos atkarībā no reklamējamās preces vai režisora ieskatiem

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

ātri pārslēgties no savām emocijām uz tēla/situācijas emocionālo stāvokli konstruktīvi risināt konfliktus
iejusties tēlā un atveidot to pēc režisora/fotogrāfa prasībām neatkarīgi no apkārtējo reakcijas justies droši un atraisīties publikas un kameru priekšā
paust tēlam atbilstīgas izjūtas vārdos, kustībā, mīmikā, balss intonācijā sastrādāties ar cilvēkiem
saistīt un noturēt publikas uzmanību saprasties, uzturēt sarunu par jebkuru tēmu

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv