JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.ZOBU TEHNIĶIS


Kods: 3225 05


Darba saturs:
Zobu tehniķis laboratorijā izgatavo un labo zobu kronīšus, protēzes, tiltiņus, zobu plates un citas dentālas (zobiem paredzētas) ierīces. Vadoties pēc zobārsta sagatavotās receptes un norādījumiem, gatavajiem protēžu modeļiem vai nospiedumiem, ko zobārsts protēzists noņēmis no klienta zobiem, zobu tehniķis izgatavo oriģinālu protēzi, kronīti vai tiltiņu. Zobu tehniķis arī labo bojātas dentālās ierīces.

Vispirms zobu tehniķis novērtē pasūtījuma izpildei nepieciešamo laiku, tad izvēlas izgatavojamo dentālo produktu materiālu, izskatu un formu un aprēķina pasūtījuma izmaksas. Izgatavojot protēzi, zobu tehniķi izmanto visdažādākās tehniskās metodes, piemēram, taisa protēzi pēc ģipša atlējuma vai arī izmanto sarežģītāku metodi – vairākos slāņos pārklāj porcelāna pastu vai vasku protēzes pamata struktūrai, noņem pārpalikušo materiālu un nopulē protēzes virsmu. Tad zobu tehniķis aizpilda protēzes virsmā radušos iedobumus vai skrāpējumus ar akrila sveķiem. Visbeidzot viņš pārbauda radīto protēzi, lai pārliecinātos, vai tā atbilst specifikācijai un ir savienojama ar citām dentālām ierīcēm, zoba pamatni vai citiem zobiem.

Labojot bojātas protēzes, zobu tehniķis atjauno trūkstošos zobus, protēzes apdari vai protēzes stieples daļas, aizvieto, izgatavo un lodē metāla stieples, atbalsta skavas, stieņus vai stīpas, kas ir protēzes vai dentālās ierīces sastāvā. Pēc vajadzības zobu tehniķis kausē metālu, jauc ģipsi, porcelānu vai akrila pastu, tad ielej apstrādājamo materiālu veidnēs vai pārklāj to pār pamata rāmi, lai izveidotu nepieciešamo dentālo iekārtu.

Parasti zobu tehniķi specializējas vienā no piecām dentālajām specialitātēm – pilnu protēžu, daļēju protēžu, kronīšu un tiltiņu, zobu keramikas vai ortodontijas (zobu taisnošanas) ierīču izgatavošanā un labošanā.

Kronīšu un tiltiņu zobu tehniķi izgatavo kronīšus un tiltiņus, implantus un citus zobu atjaunojošus elementus no porcelāna, zelta vai speciālas keramikas.

Zobu tehniķi ortodonti pēc zobārsta receptes izgatavo ortodontiskas ierīces, lai pārvietotu, iztaisnotu zobus vai citādi palīdzētu zobiem atgūt pareizo novietojumu. Darbs visbiežāk ir saistīts ar gados jauniem pacientiem.

Ir arī zobu tehniķi, kas specializējas konkrēti izņemamo vai neizņemamo protēžu izgatavošanā. Sejas un žokļa ortopēdijā specializējušies zobu tehniķi palīdz cilvēkiem ar sejas vai žokļu defektiem, kas radušies traumu, slimību dēļ vai ir iedzimti. Zobu tehniķis izgatavo dažādas šinas, kapes un izlīdzinātājprotēzes, un citus koriģējošos aparātus.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Zobu tehniķis darbā lieto dažādus materiālus un metālu sakausējumus, piemēram, zeltu, metāla stieples, vasku, porcelānu, akrila pastu, ģipsi, speciālu keramiku, silikonu, gelēnu. Zobu tehniķis izmanto visdažādākās iekārtas – keramikas krāsni materiāla kausēšanai, kā arī aprīkojumu materiāla lodēšanai, liešanai un formēšanai, presējamās iekārtas, tvaicēšanas iekārtas, pulēšanas iekārtas (piemēram, smilšu strūklu), gaisa atsūcējus. Vēl darbā tiek izmantotas virpas, sterilizēšanas aprīkojums, zobārsta krēsli, kā arī standarta drošības aprīkojums – aizsargbrilles un gari cimdi.


Darba apstākļi:
Zobu tehniķa darbs norisinās laboratorijā – sterilā vidē ar labu ventilāciju un apgaismojumu. Strādājot pie krāsnīm, var kļūt karsti. Darbs prasa ilgstošu uzmanību un koncentrēšanos. Tā kā zobu tehniķis strādā ar dārgiem materiāliem, viņš ir materiāli atbildīgs par to adekvātu un prasmīgu izmantošanu. Zobu tehniķi strādā astoņu stundu darba dienu, taču atsevišķos gadījumos darba laiks var būt atkarīgs no pasūtījumu daudzuma. Darba laikā zobu tehniķi ģērbjas halātā ar cepurīti un lieto aizsargbrilles, kad nepieciešams.


Darba iespējas:
Zobu tehniķis var strādāt zobārstniecību laboratorijās un privātās zobu tehniskajās laboratorijās.


Nepieciešamā izglītība:
Zobu tehniķim nepieciešama 1. līmeņa profesionālā augstākā izglītība zobārstniecībā. Mācību ilgums ir 2,5 gadi. Lai strādātu patstāvīgi (t.i., ne kā asistents), nepieciešams iegūt zobu tehniķa sertifikātu.


Iespējamais atalgojums:
100 līdz 1000 LVL.
Atalgojums ir tik dažāds tāpēc, ka ir atkarīgs no pasūtījumu skaita un specifikas (materiāla, izgatavošanas laika). Zobu tehniķis saņem konkrētu naudas summu par katru atsevišķu darbu.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi interesē medicīna? Vai jūti vēlmi palīdzēt cilvēkiem? Vai tevi aizrauj modelēšana, darbi, kas prasa precizitāti un rūpību? Vai esi kādreiz nodarbojies ar sīku lietiņu izgatavošanu?

Zobu tehniķa profesijā vissvarīgākais ir pacietība un precizitāte, vērība pret detaļām. Šīs īpašības vari attīstīt, izgatavojot, piemēram, auto vai lidmodeļus, pilsētu modeļus, darinot rotaslietas.

No mācību priekšmetiem tev īpaši noderēs zināšanas ķīmijā, fizikā un vizuālajā mākslā.


Interešu joma(s): Veselības aprūpe un rehabilitācija


Radniecīgās profesijas:

ZOBĀRSTS

BIONIĶIS PROTĒZISTS

ZOBU HIGIĒNISTS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

fizika, bioloģija kārtība un precizitāte lielās un mazās lietās
eksperimenti un pētnieciskie darbi dabaszinātnēs rūpes par savu veselību, laikus apmeklējot ārstus
cilvēku veselības un izskata uzlabošana medicīnas palīgierīces cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanai
praktiska palīdzība cilvēkiem uzdevumi roku veiklībai, praktiskā darba iemaņas

Man raksturīgas šādas īpašības:

pielāgošanās spēja piesardzība precizitāte
praktiskums kritiskums pacietība
izturība zinātkāre disciplinētība
atturība sistemātiskums * kārtīgums
stabilitāte racionalitāte ** centība
neatlaidība apzinīgums izpildīgums

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

koncentrēties atbildīga, augstas precizitātes uzdevuma veikšanai veikt zobu sakodiena korekciju
izgatavot dažādas zobu protēzes un citas zobiem paredzētās iekārtas (kronīši, tiltiņi u.c.) lietot dažādas laboratorijas iekārtas
aprēķināt zobu protēžu izgatavošanas izmaksas veikt sev uzticētos uzdevumus laikā, izpildīt visas saistības
palīdzēt cilvēkiem atgūt veselus zobus regulāri saglabāt savu darbavietu kārtīgu un tīru

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv