JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.KRAVAS AUTOMOBIĻU AR PIEKABĒM UN AUTOVILCIENU VADĪTĀJS


Kods: 8324


Darba saturs:
Kravas automobiļu vadītājs pārvadā kravas ar kravas automobili, paškrāvēju automobili vai īpašiem dažādām kravām, piemēram, degvielai, paredzētiem automobiļiem, vai arī vada specializētu automobili, kas paradzēts kādu konkrētu darbību veikšanai, piemēram, ielu laistīšanai.

Kravas automobiļa vadītājs veic noteiktu maršrutu un atbild par kravas sekmīgu nogādāšanu galapunktā. Viņš rūpējas par automašīnas tehnisko stāvokli un aizpilda maršruta karti, kurā atzīmē automobiļa kustības grafiku diennaktī, laiku un ātrumu.

Kravas automobiļa vadītājs seko kravas pavaddokumentu noformēšanai, kravas uzkraušanai un nostiprināšanai (arī tonnāžai), jo viņš atbild par pilnvērtīgu kravas nodošanu pasūtītājam. Viņš arī seko degvielas uzpildei un patēriņam.

Ja krava jānogādā ārvalstīs, kravas automobiļa vadītājs atbild, lai, izbraucot no valsts, kravai būtu visa likumdošanā noteiktā dokumentācija. Dodoties reisā uz ārvalstīm, kravas automobiļa vadītājam bez profesionālajām autovadītāja iemaņām un tehniskajām zināšanām jāorientējas arī muitas un konkrētās valsts likumos, vīzu noformēšanā, kā arī nepieciešamas svešvalodas zināšanas sarunvalodas līmenī.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Kravas automobiļa vadītājs vada kravas automobili vai vilcēju ar piekabēm jeb puspiekabi. Viņš izmanto instrumentu komplektu automobiļa nelielu tehnisku bojājumu novēršanai ceļā, piemēram, riepas nomaiņai. Kravas automobiļa vadītājam, pārvadājot kravu, līdzi reisā vienmēr ir likumdošanā noteiktā kravas pavaddokumentācija.


Darba apstākļi:
Kravas automobiļa vadītājam ir sēdošs darbs. Viņš strādā pēc grafika – likumdošanā noteikts, ka trīs dienas nedēļā drīkst vadīt automobili astoņas stundas diennaktī, bet divas reizes – pa deviņām stundām diennaktī, divas dienas pienākas atpūta. Lai kravu pēc iespējas ātrāk nogādātu gala punktā, uz tālsatiksmes vilcējautomobiļiem vienā maiņā strādā divi autovadītāji. Kravas automobiļa vadītājam darbs jāveic arī sliktos laika apstākļos, piemēram, miglas vai apledojuma laikā, kas rada papildus sasprindzinājumu. Kravas automobiļa vadītāja darbs ir monotons, tas prasa pastāvīgu uzmanības sasprindzinājumu un ātru reakciju negaidītās situācijās. Kravas automobiļa vadītāja darbā pastripināti tiek noslogota redze un dzirde, būtiska ir krāsu izšķiršanas spēja, kā arī labas orientēšanās prasmes.


Darba iespējas:
Kravas automobiļa vadītājs var strādāt autopārvadājumu uzņēmumos vai komunālo pakalpojumu sniegšanas uzņēmumos.


Nepieciešamā izglītība:
Kravas automobiļa vadītāja profesiju var apgūt autovadītāju kursos. Lai vadītu kravas automobili ar piekabi, puspiekabi vai autovilcienu, jānokārto C (kravas automobiļu līdz 7500 kg vadīšanai) un E (vieglo, kravas automobiļu un autobusu ar piekabi līdz 12 000 kg vadīšanai) kategorijas autovadītāja eksāmenus.


Iespējamais atalgojums:
220 līdz 600 LVL.
Atalgojums ir atkarīgs no mēnesī veikto reisu skaita, kravas veida un pārvadāšanas attāluma.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev piemīt tehniskā domāšana un patīk vadīt auto? Kādas ir tavas orientēšanās spējas? Vai tevi aizrauj dažādu mehānismu izjaukšana un samontēšana? Vai vēlies apskatīt tālas zemes, pildot darba pienākumus?

Kravas automobiļa vadītājam būtiskas labas koncentrēšanās spējas, atbildības izjūta, līdzsvarots raksturs. Monotonais darbs var nogurdināt un samazināt vadītāja uzmanības noturību, tādēļ, lai trenētu fizisko izturību, kā arī izvairītos no automobiļu vadītājiem raksturīgās arodslimības – muguras spāpēm, jāapgūst fiziskie vingrinājumi, kas stiprina muguras un plecu muskulatūru, palīdz atbrīvoties.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā matemātika, fizika, svešvalodas un sports.


Interešu joma(s): Transports, loģistika


Radniecīgās profesijas:

VIEGLO AUTOMAŠĪNU, TAKSOMETRU, MAZIETILPĪGO KRAVAS AUTOMOBIĻU UN MIKROAUTOBUSU VADĪTĀJS

AUTOBUSU, TROLEJBUSU UN TRAMVAJU VADĪTĀJI

AUTOKRĀVĒJA VADĪTĀJS

BAĻĶVEDĒJA VADĪTĀJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

kravu pārvadājumi praktisks darbs
kravu pārvadāšanas auto vadīšana kravas auto tehnikas veidi, darbības principi, ekspluatācijas noteikumi
darbs ar pārbraucieniem, atrašanos ceļā matemātika, fizika
jaunumi auto tirgū auto, motosacīkstes

Man raksturīgas šādas īpašības:

stabilitāte pacietība pārliecinātība
saimnieciskums materiālisms* neatlaidība
izturība darbīgums rūpība
godīgums disciplinētība izlēmība
praktiskums piesardzība uzņēmība
pielāgošanās spēja kārtīgums drosme

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar cilvēkiem veikt iecerētos darbus noteiktā laikā
konstruktīvi risināt konfliktus kārtot lietišķo dokumentāciju
saglabāt mieru stresa situācijās, risināt problēmas patstāvīgi veikt automašīnu tehnisko apkopi un sīkus remontdarbus
orientēties ceļu kartēs vadīt kravas automašīnu

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv