JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.PĀRTIKAS UN TIEM RADNIECĪGU PRODUKTU PĀRSTRĀDES OPERATORI


Kods: 827


Darba saturs:
Pārtikas un tiem radniecīgu produktu pārstrādes operators strādā ar pārtikas produktu ražotnēs esošajām iekārtām un instrumentiem. Viņš prot iekārtu salikt, sagatavot to darbam un strādāt ar to. Pārtikas un tiem radniecīgu produktu pārstrādes operators labi pārzina darba drošības noteikumus, strādājot ar iekārtu, un prot uzturēt kārtībā darba vietu, kur atrodas iekārta.

Pildīšanas, šķirošanas un fasēšanas iekārtas lieto katrā pārtikas rūpniecības nozarē. Pildīšanas operators uzrauga, lai viņa pārraudzībā esošā iekārta iepildītu tetrapakā, polietilēna vai stikla pudelē vajadzīgo produktu noteiktā daudzumā. Viņš raugās, lai stikla pudelē, polietilēna pudelē vai tetrapakā precīzi un laikus iepildītu produktu vajadzīgajā tilpumā, līmenī un svarā. Viņš seko, lai pildīšanas tvertnē vienmēr būtu pildāmais produkts. Pildīšanas operators seko spiediena izmaiņām, jo pildīšana var notikt pastāvot atmosfēras spiedienam vai arī vakuumā, kā arī pie paaugstināta spiediena. Viņš uzmana produkta temperatūru, jo produktu var izliet karstā veidā vai aukstā veidā. Pildīšanas iekārta, kas pilda produktu pudelēs, parasti ir saistīta ar aizvākošanas iekārtu, tāpēc pildīšanas operators kontrolē arī aizvākošanu.

Šķirošanas operators šķiro apstrādāšanai vai fasēšanai paredzētos pārtikas produktus, lai tie atbilstu ražošanas tehnoloģijā noteiktajām prasībām, piemēram, pēc to kvalitātes vai izmēra.

Fasēšanas operators uzmana fasēšanas procesu – lai prece pareizi tiktu ielikta fasējumā, lai kādā no fasējumiem neizpaliktu tajā ievietojamais produkts, lai netiktu safasēta brāķēta prece, kā arī noņem no iekārtas preci, gadījumā, ja fasējums izrādījies bojāts.

Pārtikas un tiem radniecīgu produktu pārstrādes operators, darbam sākoties, iekārtu ieslēdz un, darbam beidzoties, iekārtu izslēdz, apkopj un mazgā.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Pārtikas un tiem radniecīgu produktu pārstrādes operatori darbā strādā ar dažādām iekārtām, kas nepieciešamas tehnoloģiskā procesa nodrošināšanai: iekārtas, kas ražo miltus, izspiež un veido mīklu maizes, cepumu un makaronu izgatavošanai; iekārtas, kas ražo sulu, eļļu un iekārtas, kas termiski apstrādā, konservē vai saldē augļus un dārzeņus; iekārtas, kas sadala gaļu un zivis gabalos; iekārtas, kuras lieto gaļas un zivju konservēšanai; iekārtas, kas pasterizē pienu un krējumu un ražo iebiezināto pienu, sviestu, sieru un citus piena produktus; iekārtas, kas nepieciešamas cukura izgatavošanai; iekārtas, kas nepieciešamas limonādes, alus un vīna izgatavošanai.


Darba apstākļi:
Pārtikas un tiem radniecīgu produktu pārstrādes operatora darbs norit noteiktā pārtikas produktu ražošanas posmā un saskaņā ar noteiktu darba grafiku, visbiežāk maiņās. Darba apstākļi pie iekārtas ir ļoti atšķirīgi: var būt silts, karsts, vēss un pat ļoti auksts.


Darba iespējas:
Pārtikas un tiem radniecīgu produktu pārstrādes operators var strādāt visu veidu pārtikas ražošanas uzņēmumos.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība pārtikas produktu tehnoloģijā. Mācību ilgums - 3 gadi pēc pamatizglītības iegūšanas.


Iespējamais atalgojums:
250 līdz 300 LVL.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk darboties ar dažādiem mehānismiem, saprast un uzlabot to darbību? Vai patīk vērot, kā mašīna precīzi sadala lielu gabalu mazos? Vai, piemēram, dzīvojot laukos, tev izraisa interesi vecāsmātes darbošanās ar piena mašīnu, tas, kā pienu sadala krējumā un liesā pienā, vai kā vecaistēvs, uzmeistarojis kūpinātavu, žāvē gaļu vai zivis? Vai, piedaloties ēdiena gatavošanas darbos, esi tas, kurš labprāt piesakās samalt gaļu, sarīvēt sieru, sagriezt burkānus? Tas viss, tikai lielākā mērogā, tiek realizēts pārtikas un tiem radniecīgu produktu pārstrādes operatora profesijā.

Pārtikas un tiem radniecīgu produktu pārstrādes operatora profesijā būtiska precizitāte un atbildības sajūta, ko vari trenēt, veicot iepriekšminētos, kā arī dažādus citus saimniecībā noderīgus darbus.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem priekšmetiem kā mājsaimniecība, matemātika un fizika.


Interešu joma(s): Ēdināšana, pārtikas rūpniecība


Radniecīgās profesijas:

GAĻAS UN ZIVJU APSTRĀDES IEKĀRTU OPERATORS

PIENA PRODUKTU RAŽOŠANAS IEKĀRTU OPERATORS

GRAUDU, GARŠVIELU UN TEHNISKO KULTŪRU APSTRĀDES IEKĀRTU OPERATORS

MAIZES, BALTMAIZES UN ŠOKOLĀDES IZSTRĀDĀJUMU RAŽOŠANAS IEKĀRTU OPERATORS

AUGĻU, DĀRZEŅU UN RIEKSTU PĀRSTRĀDES IEKĀRTU OPERATORS

CUKURA RAŽOŠANAS UN RAFINĒŠANAS IEKĀRTU OPERATORS

TĒJAS, KAFIJAS UN KAKAO GATAVOŠANAS IEKĀRTU OPERATORS

ALUS, VĪNA UN CITU DZĒRIENU RAŽOŠANAS IEKĀRTU OPERATORS

TABAKAS PRODUKCIJAS RAŽOŠANAS IEKĀRTU OPERATORS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

ēst gatavošanas prasmju pilnveidošana praktisks darbs
virtuves kombainu dažādās funkcijas darbs pārtikas produktu ražotnē
mehāniskas iekārtas un palīgierīces noteiktu pārtikas produktu gatavošanai prasmju pilnveidošana produktu apstrādē
ēdināšanas nozares jaunumi bioloģija, ķīmija

Man raksturīgas šādas īpašības:

praktiskums veiklība disciplinētība
precizitāte izturība piesardzība
neatlaidība darbīgums saimnieciskums
kārtīgums pacietība taupīgums
materiālisms* rūpīgums stabilitāte
lietišķums enerģiskums atbildīgums

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

pārstrādāt dažādus pārtikas produktus darbā ievērot precizitāti
strādāt komandā regulāri pārbaudīt savā pārraudzībā esošos darbus
loģiski pamatot savu izvēli mobilizēt sevi intensīva, fiziski smaga darba veikšanai
uzturēt savu darba vietu tīru un kārtīgu strādāt ar mehāniskām ierīcēm pārtikas produktu pārstrādē

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv