JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.TRIKOTĀŽAS IZSTRĀDĀJUMU RAŽOŠANAS TEHNIĶIS


Kods: 3119 22


Darba saturs:
Trikotāžas izstrādājumu ražošanas tehniķis pārzina trikotāžas izstrādājumu izgatavošanu, plāno ražošanas procesu un vada to, kā arī rūpējas, lai saražotā produkcija ir labā kvalitātē.

Trikotāžas izstrādājumu ražošanas tehniķis pārzina tekstilmateriālu galvenās fizikāli – mehāniskās īpašības (piemēram, dzijas stiprību, dzijas mitrumu) un nosaka galvenos adīto izstrādājumu raksturojošos parametrus (piemēram, to, kāds būs izstrādājuma izmērs, blīvums), kā arī adīšanas procesa tehnoloģiskos parametrus. Viņš apgūst jaunus dziju un pinumu veidus adīšanā, izzina un lieto darba paņēmienus, kas ļauj labāk un ātrāk izgatavot izstrādājumu. Trikotāžas izstrādājumu ražošanas tehniķis seko līdzi, lai saražotā produkcija atbilstu kvalitātes standartiem. Viņš nosaka adītās drānas un izstrādājumu detaļu defektus un iespēju robežās novērš tos, kā arī prognozē tehnoloģisko iekārtu darbības defektus un organizē to novēršanu.

Trikotāžas izstrādājumu ražošanas tehniķis arī aizpilda ar ražošanas procesu saistīto dokumentāciju, plāno darbu vienai darba maiņai, vada sev pakļautos darbiniekus.

Trikotāžas izstrādājumu ražošanas tehniķa pienākumi var atšķirties atkarībā no tā, kādā uzņēmuma cehā viņš strādā.

Trikotāžas izstrādājumu ražošanas tehniķis dzijas un pavedienu sagatavošanas cehā piemēro katram konkrētajam izstrādājumam atbilstošu dziju, pārbauda tās kvalitāti.

Trikotāžas izstrādājumu ražošanas tehniķis piegriešanas cehā vada izstrādājuma detaļu piegriešanas procesu – uzrauga detaļu izklājuma veikšanu, piegriešanu, numurēšanu, komplektēšanu.

Trikotāžas izstrādājumu ražošanas tehniķis šūšanas cehā izvēlas izstrādājuma ražošanai nepieciešamās iekārtas (šujmašīnas, palīgierīces, gludināmās iekārtas) un sadala veicamos darbus ceha darbiniekiem – atbilstoši viņu kvalifikācijai. Viņš arī uzrauga darbu veikšanu, to, vai tiek ievērota darba disciplīna un darba drošības noteikumi.

Trikotāžas izstrādājumu ražošanas tehniķis var izveidot arī pats savu uzņēmumu. Šādā gadījumā viņš pats arī noformē darba, pirkšanas, nomas un materiālās atbildības līgumus, veic vienkāršākās grāmatvedības un finanšu dokumentu operācijas un uzskaiti, kā arī veic nodokļu maksājumus.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Trikotāžas izstrādājumu ražošanas tehniķis darbā lieto dažādu veidu adīšanas, šūšanas un piegriešanas iekārtas, preses, palīgierīces. Darbu plānošanas un dokumentu noformēšanas procesā viņš izmanto arī biroja tehniku, piemēram, datoru.


Darba apstākļi:
Darbs pārsvarā norisinās dažādās ražošanas telpās – cehos, darbnīcās, trikotāžas salonos. Trikotāžas izstrādājumu ražošanas tehniķis strādā astoņu stundu darba dienu, un darbs var būt organizēts maiņās. Darba telpās iespējams troksnis, vibrācija, nekondicionēts mikroklimats un putekļi gaisā, kas var radīt veselības traucējumus.


Darba iespējas:
Trikotāžas izstrādājumu ražošanas tehniķis var strādāt trikotāžas sērijveida ražošanas uzņēmumos, individuālos ražošanas uzņēmumos (saloni, ateljē, darbnīcas). Viņš var strādāt arī trikotāžas apģērbu un audumu vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības uzņēmumos (bāzes, veikali) un kā pašnodarbinātais trikotāžas ražošanas, tirdzniecības, izplatīšanas jomās.


Nepieciešamā izglītība:
Trikotāžas izstrādājumu ražošanas tehniķa profesija apgūstama profesionālās vidējās izglītības programmā. Mācību ilgums 2 gadi pēc vidējās izglītības vai 4 gadi pēc pamatizglītības iegūšanas.


Iespējamais atalgojums:
160 līdz 600 LVL.
Atalgojums atkarīgs no uzņēmuma veida, darba pieredzes un profesionalitātes.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tu interesējies par modi, trikotāžu un apģērbu? Vai tev patīk adīt, šūt, veidot vai papildināt dažādus tērpus, zīmēt apģērbu modeļus? Vai tevi interesē raidījumi par stilu, modi? Vai proti strādāt komandā, un vai tev piemīt organizatora un vadītāja spējas?

Izvēloties trikotāžas izstrādājumu ražošanas tehniķa profesiju, svarīgas ir tādas īpašības kā precizitāte, spēja koncentrēties, pacietība, spēja iesākto paveikt līdz galam. Centies izkopt šīs īpašības!

Svarīga ir arī prasme strādāt ar cilvēkiem, būt līderim. Darbs prasa arī spējas apmācīt citus, saprotami izskaidrot dažādus procesus. Mēģini attīstīt šīs iemaņas un prasmes, iesaistoties dažādu pasākumu organizēšanā vai projektu īstenošanā!

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā mājsaimniecība, biznesa ekonomiskie pamati, tehniskā grafika un vizuālā māksla.


Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība)


Radniecīgās profesijas:

TEHNOLOGS

ŠŪŠANAS TEHNOLOGS

TEHNOLOGA PALĪGS

RAŽOŠANAS TEHNIĶIS

ADĪŠANAS TEHNOLOGS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

apģērbu ražošana trikotāžas audumu kvalitātes standarti
trikotāžas izstrādājumu ražošanas tehnoloģija trikotāžas izstrādājumu ražošanas iekārtas
trikotāžas audumi, adījumi modes kolekcijās trikotāžas izstrādājumu konstruēšana un šūšana
trikotāžas izstrādājumu modelēšana organizatorisks darbs

Man raksturīgas šādas īpašības:

mērķtiecība izlēmība racionalitāte*
enerģiskums uzstājība saimnieciskums
neatlaidība praktiskums taupīgums
atbildīgums izturība pacietība
uzņēmība elastība precizitāte
vērīgums tiešums disciplinētība

*racionalitāte - spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar cilvēkiem pamanīt un novērst kļūdas apģērba ražošanā
konstruktīvi risināt konfliktus regulāri pārbaudīt ražošanas iekārtu darbību
koordinēt un pārraudzīt cilvēku darbu šūt un adīt
pārzināt trikotāžas izstrādājumu izgatavošanas tehnoloģiju kārtot lietišķo dokumentāciju

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv