JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.STIKLINIEKS


Kods: 7135 01


Darba saturs:
Stiklinieks atlasa, sagriež, slīpē, pulē un nostiprina paredzētajā vietā visdažādākos stiklus, kā arī citus materiālus, kuri tiek izmantoti stikla vietā. Stiklinieks piegriež un ierāmē spoguļus, mēbeļu stiklus, piemēram, galda virsmas; ierāmē gleznas, iestiklo dušas kabīnes, uzstāda stikla durvis, nostiprina metāla kausējumus, ko izmanto stikla ietvariem; izgatavo pakešu logus, kā arī nomaina saplīsušos stiklus automašīnām.

Griežot stiklu ar rokas instrumentiem, stiklinieks to novieto uz stikla griežamā galda, nomēra un izdara atzīmes griešanas vietās. Lai griezuma līnija būtu līdzenāka, stiklinieks uzklāj plānu īpašas eļļas kārtiņu paredzētās griezuma līnijas garumā vai arī iegremdē griezējinstrumenta asmeni eļļā. Tad uzmanīgi, ar ļoti precīzu spiedienu viņš veic stikla sadalīšanu nepieciešamajās sastāvdaļās. Strādājot ar ļoti liela izmēra stikliem, stiklinieks (vai parasti vairāki stiklinieki) stiklu piestiprina speciāliem piesūcekņiem un ar tehnikas palīdzību to pārvieto uz vietu, kur paredzēta stikla apstrāde vai iestiprināšana.

Iestiklojot logus, stiklinieks loga stiklus nostiprina ar gumijas blīvēm, vispirms tās iestrādājot visapkārt loga ailei, tad ievieto tur stiklu un nostiprina stūrus un malas. Ja logu stiklu fiksēšanai tiek izmantotas metāla skavas un stiprinājumi, stiklinieks tos nostiprina loga ailēs. Loga iestiprināšanai izmantojot ķiti, stiklinieks vispirms ar to kārtīgi pārklāj loga ailes iekšējās malas, pēc tam ievieto tur stiklu, piespiež to, saskrūvē vai pienaglo ārējo ietvara daļu, kas notur stiklu paredzētajā vietā. Tad viņš ar ķiti noblīvē arī spraugas starp rāmi un stiklu, izlīdzina lieko ķiti un nošpaktelē loga rāmjus. Iestiklojot mākslas darbus vai iestiprinot mēbeļu stiklus, stiklinieks veic līdzīgas darbības - atbilstoši konkrētā izstrādājuma izgatavošanas metodikai. Veicot pasūtījuma izpildi, pēc darba beigšanas viņš noformē atbilstošo dokumentāciju, piefiksē pasūtījumu, izmaksas, noformē maksājuma kvītis.

Daži stiklinieki specializējas arī mozaīku un vitrāžu izgatavošanā. Lai izveidotu rūti no krāsaina stikla, viņš izstrādā izgatavojamās mozaīkas vai vitrāžas skici, tad izgatavo šablonu, kuru izmanto, lai precīzi atzīmētu un izgrieztu atsevišķos stikla gabaliņus, kurus pēcāk savstarpēji savieno ar svina vai misiņa stieplēm. Mozaīkas vai vitrāžas stiklinieks var veidot gan pēc saviem, gan mākslinieka zīmējumiem.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Stiklinieks darbā lieto gan rokas stikla griešanas instrumentus, gan elektroinstrumentus, piemēram, vinčas, zāģus, urbjmašīnas, frēzes, slīpripas. Stiklinieks izmanto ķites, eļļas, vasku, saistvielu masu, skrūves, gumijas blīves, metāla skavas, metāla vai koka līstes. Stiklu pārnēsāšanai vai rūts ievietošanai rāmī stiklinieks lieto rokturus ar piesūcekņiem. Lielu un smagu stikla gabalu pacelšanai viņš izmanto celtni vai liftu ar īpašām nostiprināšanas ierīcēm.


Darba apstākļi:
Stiklinieks strādā gan iekštelpās, gan ārā, iestrādes veicot speciāli iekārtotās darbnīcās. Viņš strādā astoņu stundu darba dienu. Nereti stiklinieki strādā lielā augstumā uz sastatnēm, savukārt, lai izvairītos no stikla putekļiem, lieto respiratorus vai speciālas sejas maskas, roku pasargāšanai no savainošanas – aizsargcimdus.


Darba iespējas:
Stiklinieks var strādāt būvniecības un restaurācijas uzņēmumos, stikla pakešu logu ražotnēs, spoguļu rūpnīcā, kā arī remonta pakalpojumu uzņēmumos.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama arodizglītība būvdarbos. Mācību ilgums - 3 gadi. Nepieciešamās iemaņas iespējams apgūt, arī strādājot par mācekli.


Iespējamais atalgojums:
200 līdz 500 LVL.
Atalgojuma apmērs atkarīgs no speciālista profesionalitātes, darba pieredzes un darba specifikas, piemēram, izgatavojot vitrāžas, samaksa par darbu būs ievērojami lielāka.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai augstu vērtē labas amata prasmes, un vai tev patīk sava darba rezultātu redzēt uzreiz pēc darba beigšanas? Vai zini, ka pieredzējuši stiklinieki pēc dzirdes spēj noteikt, vai stikls ir pārgriezts? Vai esi mēģinājis iestiklot loga rūti vai gleznu?

Stikliniekam nepieciešams gan fizisks spēks, gan spēja ļoti precīzi kontrolēt lietotā spēka daudzumu. Fiziskās spējas var attīstīt sportojot, kā arī esot aktīvam arī ikdienas gaitās, piemēram, ja iespējams, visur dodoties kājām.

Stikliniekam kā prasmīgam amatniekam nepieciešamas veiklas rokas un zināšanas par rokas un elektroinstrumentiem. Šīs iemaņas var attīstīt, izmantojot jebkuru iespēju piedalīties remontdarbos vai kādu priekšmetu izgatavošanā. Jebkāda remonta vai materiālu apstrādes darbos gūtās iemaņas lieti noderēs gan veiklības, gan precizitātes, gan darba iemaņu veicināšanai. Spēju lasīt tehniskos zīmējumus veicinās rasēšana, savukārt mākslinieciskās dotības, ja vēlies darboties kā vitrāžu izgatavotājs, veicinās piedalīšanās mākslas pulciņos, zīmēšana, gleznošana, kā arī stikla, keramikas un porcelāna apgleznošana.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā tehniskā grafika, fizika, ķīmija, mājsaimniecība un sports.Radniecīgās profesijas:

FLĪZĒTĀJS

SKĀRDNIEKS

RESTAURATORS

BŪVIZSTRĀDĀJUMU GALDNIEKS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

tehniskā grafika, fizika stikla mehāniskās apstrādes metodes
pakešu logi, to ražošana stikla veidi, īpašības un pielietojums
stikla ierāmēšanas un iestiprināšanas paņēmieni stikla apstrādes instrumenti un iestiklošanas materiāli
fiziskas aktivitātes neparasti profilētu spoguļu izgatavošana

Man raksturīgas šādas īpašības:

lietišķums racionalitāte** apzinīgums
materiālisms* patstāvība akurātums
uzmanīgums lietpratība izpildīgums
piesardzība rūpīgums enerģiskums
saimnieciskums stabilitāte drosme
precizitāte vērīgums radošums

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

izmantot stikla griešanas instrumentus ilgstoši strādāt stāvus
veikt lineārus mērījumus slīpēt, pulēt, nostiprināt paredzētajā vietā dažādus stiklus
koordinēt abu roku kustības pamanīt sīkas detaļas
izprast tehnisko rasējumu izvērtēt alternatīvo risinājumu stiprās un vājās puses

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv