JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.SANITĀRTEHNISKO IEKĀRTU MONTĒTĀJS


Kods: 7136 04


Darba saturs:
Sanitārtehnisko iekārtu montētājs montē ēku iekšējos ūdens, kanalizācijas un apkures cauruļvadus un armatūru (dažāda resnuma metāla stiegras), apkopj un remontē tos. Viņš uzstāda sildķermeņus vai sanitārtehniskās ierīces, kā arī mērierīces – ūdens skaitītājus.

Būvobjektā sanitārtehnisko iekārtu montētājs, lasot cauruļvadu un armatūras rasējumus, aprēķina izgatavojamo cauruļvadu garumu, savienotājgabalu un armatūras daudzumu. Viņš nosaka cauruļvadu un armatūras kvalitāti un ar metālzāģi vai cauruļgriezēju sagarina caurules atbilstoši darba uzdevumam. Tad atkarībā no caurules materiāla viņš sagatavo tās montāžai. Kad cauruļvadi ir samontēti, sanitārtehnisko iekārtu montētājs savienojuma vietās tos sastiprina – noblīvē, salodē, aizdrīvē vai sametina. Pēc cauruļvadu montāžas atkarībā no sistēmas veida (apkure, kanalizācija vai ūdensapgāde) sanitārtehnisko iekārtu montētājs uzstāda sildķermeņus vai santehniskās ierīces (piemēram, vannas, krānus, izlietnes, tualetes podus), montē, piemēram, tīrīšanas lūkas, kā arī zem spiediena pārbauda uzstādīto ūdensapgādes un apkures sistēmu kvalitāti, bet kanalizācijas sistēmu pārbauda, piepildot to ar ūdeni.

Ja sanitārtehnisko iekārtu montētājs strādā ūdensvada, kanalizācijas vai apkures sistēmu remonta uzņēmumā, viņš profilaktiski pārbauda krānus, piemēram, vai tie nepil, un, ja nepieciešams, nomaina blīves un blīvslēgus ventiļos un aizbīdņos. Sanitārtehnisko iekārtu montētājs atgaiso apkures sistēmas, novērš kanalizācijas sistēmu aizsērējumus. Pēc remonta viņš pārbauda veiktā darba kvalitāti – pārbauda armatūru zem spiediena, cauruļvadus pēc bojājuma novēršanas apskata vizuāli.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Sanitārtehnisko iekārtu montētājs darbā lieto rokas vai elektriskos instrumentus, piemēram, metālzāģi, cauruļgriezēju, cauruļu grieznes, cauruļatslēgas, stellatslēgas, lodēšanas un metināšanas iekārtas ar piederumiem, blīvslēgus un blīves, bultskrūves un uzgriežņus, kā arī materiālus, piemēram, blīvējamo materiālu. Dažādu materiālu cauruļu sagatavošanai sanitārtehnisko iekārtu montētājs izmanto fāzu noņēmēju, vīli, vītņgriezi, klupes, vītņurbi, cauruļu liecēju, cauruļu paplašinātāju, celtniecības fēnu un attaukotāju. Vara caurules viņš apstrādā ar fāzu noņēmēju, cauruļu paplašinātāju, kalibratoru, atslēdznieka cirtni un āmuru. Sanitārtehnisko sistēmu pārbaudei sanitārtehnisko iekārtu montētājs izmanto hidraulisko spiedi, kanalizācijas aizsērējumu novēršanai - troses, stieples, lokanas plastmasas vai gumijas šļūtenes.


Darba apstākļi:
Sanitārtehnisko iekārtu montētājs strādā telpās, reizumis arī ar sliktu apgaismojumu (piemēram, pagrabos, bēniņos). Montējot iekārtas vai novēršot to defektus, sanitārtehnisko iekārtu montētājs mēdz strādāt neērtās pozās (piemēram, salīcis, guļus vai tupus), nereti mitrā, netīrā un putekļainā vidē. Sanitārtehnisko iekārtu montētājs strādā astoņu stundu darba dienu, avārijas brigādēs ir maiņu darbs – jāstrādā arī vakaros vai brīvdienās.


Darba iespējas:
Sanitārtehnisko iekārtu montētājs var strādāt būvniecības, remonta un restaurācijas uzņēmumos, valsts vai pašvaldību ūdensapgādes un kanalizācijas apgādes uzņēmumos, siltumapgādes uzņēmumos. Sanitārtehnisko iekārtu montētājs var strādāt arī kā pašnodarbināta persona.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama arodizglītība, ko var apgūt 3 gadu laikā. Sanitārtehnisko iekārtu montētāja profesionālās zināšanas var iegūt un papildināt arī specializētos kursos vai pie amata meistara.


Iespējamais atalgojums:
400 līdz 700 LVL.
Atalgojuma apmērs atkarīgs no darba pieredzes, profesionalitātes un izpildes kvalitātes, kā arī no darba apjoma.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai augstu vērtē labas amata prasmes un vai tev patīk sava darba rezultātu redzēt uzreiz pēc darba beigšanas? Vai tu veicamos uzdevumus izpildi secīgi un līdz galam? Vai tu spēj patstāvīgi pieņemt lēmumus, ja mainās sākotnējie apstākļi uzdevuma veikšanai?

Sanitārtehnisko iekārtu montētāja darbā svarīgas prasmīgas rokas, precizitāte un rūpība, veicot mērījumus, apstrādājot detaļas un savienojumus, tāpēc centies īpašu uzmanību pievērst uzdoto darbu precīzai izpildei. Iemaņas darbā ar dažādiem instrumentiem, kā arī praktiskās zināšanas var attīstīt, jau tagad ikdienā veicot sīkus remontdarbus, piemēram, salabojot pilošu krānu, iztīrot aizsērējušas ūdens caurules, nomainot vai salabojot durvju slēdzeni. Arī dalība dažādos ar tehniku saistītos pulciņos, piemēram, motosporta, modeļu konstruēšanas interešu grupā, veicinās tehnisku darbu izpildes prasmes. Savukārt, lasot attiecīga rakstura preses izdevumus un apmeklējot mājas lapas internetā, var izzināt jaunākos tehnoloģiju sasniegumus un gūt interesantas teorētiskas atziņas.

Šajā profesijā būtisko fizisko izturību veicinās sporta nodarbības un ikdienišķas fiziskas aktivitātes, piemēram, sabiedriskā transporta vietā izvēloties galamērķī nokļūt, ejot kājām.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā fizika, tehniskā grafika, informātika un sports.


Interešu joma(s): Būvniecība


Radniecīgās profesijas:

APSILDES, VENTILĀCIJAS UN SALDĒŠANAS /MEHĀNIKAS INŽENIERIS

CAURUĻVADU MONTĒTĀJS

ĒKU IEKŠĒJO SAKARU MONTĀŽAS UN APKALPOŠANAS SPECIĀLISTS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

fizika, tehniskā grafika sildītāju, santehnikas ierīču uzstādīšana
metināšana santehnikas remonts, apkope
ūdens, kanalizācijas un apkures cauruļvadu montēšanas process fiksēšanas, blīvēšanas, lodēšanas u.c. darbi
sanitārtehnisko darbu tehnoloģija montāžas materiāli un metodes

Man raksturīgas šādas īpašības:

materiālisms* darbīgums neatlaidība
apķērība godīgums vērīgums
stabilitāte patstāvība analītiskums
saimnieciskums rūpīgums kritiskums
praktiskums akurātība piesardzība
racionalitāte** savaldība izpildīgums

* materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

pievērst uzmanību detaļām, nepieļaut paviršību akurāti un precīzi pildīt uzdevumu
ātri reaģēt, rast nestandarta risinājumus izprast plānus, shēmas, rasējumus
veikt cauruļvadu un armatūras montāžu izvērtēt problēmas alternatīvo risinājumu stiprās un vājās puses
pazīt un izvēlēties dažādas caurules un armatūru atgaisot, novērst aizsērējumu, mainīt blīves

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv