JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.AUTOMEHĀNIĶIS (AUTOMAŠĪNAS FORSĒTĀJS, UZLABOTĀJS, PILNVEIDOTĀJS (AUTOTUNING))


Kods: 7231 03


Darba saturs:
Automehāniķis jeb autoservisa speciālists pārbauda automašīnas, nosaka to defektus un remontē. Viņš izpilda arī automašīnas regulāros apskates un uzturēšanas darbus.

Saņemot kārtējā tehniskā apskatē vai remontā automašīnu, automehāniķis uzklausa automašīnas īpašnieku par tehniskiem traucējumiem vai bojājumiem. Lielā autoservisā automašīnas īpašnieks informāciju par tehniskajām problēmām izstāsta apkalpojošā dienesta darbiniekam, kurš tālāk informāciju nodot automehāniķim.

Lai atklātu bojājumu cēloni, automehāniķis vispirms pārbauda sistēmu un detaļu darbību, tad izlemj, kuras sistēmas un detaļas nevar izraisīt šādu bojājumu. Piemēram, ja nedarbojas gaisa kondicionēšanas iekārta, automehāniķis pārbauda, vai iemesls ir tik vienkāršs, kā nepietiekams dzesēšanas šķidruma līmenis, vai arī bojāta ir elektroenerģijas apgādes sistēma, kas izraisa īssavienojumu gaisa kondicionēšanas iekārtā. Lai pārbaudītu automašīnas mehānismus un noteiktu bojājumu cēloni, kā vienu no diagnosticēšanas paņēmieniem viņš izmanto pārbaudes braucienu. Pārbaužu rezultāti parāda, vai attiecīgā detaļa ir saglabājama un remontējama, vai arī tā jānomaina.

Veicot automašīnas kārtējo tehnisko apskati un pārbaudot visus galvenos mehānismus, automehāniķis izmanto kontrolsarakstu. Šādā autoražotāja izveidotā sarakstā ir noteikts detaļu vai mehānisma nomaiņas laiks (īpaši svarīgi to ievērot automašīnu garantijas termiņā), piemēram, pēc noteikta nobrauktu kilometru daudzuma jānomaina kāda konkrēta detaļa pat tad, ja tā ir darba kārtībā.

Automašīnas tehniskās apskates laikā automehāniķis pirmām kārtām pārbauda motoru, piemēram, eļļošanas, dzesēšanas, aizdedzes un izplūdes sistēmas darbību. Tāpat viņš pārbauda sajūga, pārnesumu kārbu darbību, riteņu ģeometriju, stūres iekārtu un bremžu sistēmu darbību, elektroiekārtas, piemēram, apgaismojuma, drošības, komforta sistēmas, un veic to tehniskās apkopes darbus. Automehāniķis vizuāli novērtē virsbūves un apdares elementus, arī salona stāvokli. Dažos gadījumos automehāniķis remontē vai nomaina bojāto detaļu, pirms tā izraisa traucējumus citu automašīnas mehānismu darbībā.

Automehāniķis salīdzina datorizētās diagnostikas iekārtas rādījumus ar ražotāja apstiprinātajiem standartiem pārbaudāmajam mehānismam. Novirzes, kas lielākas par pieļaujamo normu, ļauj automehāniķim secināt, kurām sastāvdaļām ir nepieciešams pievērst papildus uzmanību.

Lielos automobiļu remonta uzņēmumos automehāniķis parasti specializējas kādu noteiktu remontdarbu veikšanā, piemēram, aizdedzes, bremžu, dzesēšanas un gaisa kondicionēšanas sistēmas remontdarbi, riepu balansēšana, stūres mehānisma tehniskā apkope.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Automehāniķis darbā lieto dažādus mehāniskos, elektriskos un pneimatiskos instrumentus, piemēram, pneimatiskās uzgriežņu atslēgas, virpas, slīpmašīnas, metināšanas iekārtu, pacēlājus, kā arī dažādus rokas instrumentus, piemēram, skrūvgriežus un knaibles. Gandrīz visos automobiļu remonta uzņēmumos ir elektronisks diagnostikas aprīkojums un datorizētas iekārtas. Remonta darbnīcas datorizētais aprīkojums nodrošina pieeju automašīnu ražotāja datu bāzei, kur iespējams iegūt jaunāko tehnisko informāciju un citus datus.


Darba apstākļi:
Automehāniķis strādā automobiļu tehniskās apskates un remonta telpās. Automehāniķis strādā astoņu stundu darba dienu, pēc iepriekš saskaņota grafika, darbs var būt rīta vai vakara maiņā, vai arī brīvdienā, atkarībā no uzņēmuma darba laika. Lai gan dažas tehniskas problēmas var atrisināt, koriģējot datus automašīnas datorsistēmā, pārsvarā automehāniķis strādā ar eļļainām detaļām. Viņa darbs saistīts ar smagumu pārvietošanu un strādāšanu salīkušam vai tupus. Telpās bieži ir troksnis, putekļi un caurvējš.


Darba iespējas:
Automehāniķis var strādāt valsts vai privātuzņēmumos, piemēram, automobiļu tehniskās apkopes un remonta uzņēmumos, automobiļu diagnostikas centros vai automobiļu tehniskās apskates punktos. Automehāniķis var strādāt arī kā pašnodarbināta persona.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība autotransportā. Mācību ilgums - 4 gadi pēc pamatizglītības iegūšanas. Profesionālās zināšanas automehāniķis papildina autoražotāju vai autopārdevēju organizētos kursos, kurus beidzot, tiek izsniegts sertifikāts, kas apliecina automehāniķa profesionālās kvalifikācijas līmeni.


Iespējamais atalgojums:
180 līdz 500 LVL.
Atalgojums atkarīgs no uzņēmuma lieluma, automehāniķa pienākumu specifikas, kvalifikācijas un darba pieredzes, piemēram, to būtiski ietekmē apstāklis, ja automehāniķa vadībā strādā citi darbinieki.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev interesē dažādu mehānismu un iekārtu uzbūve? Vai tev patīk strādāt ar darbarīkiem, piemēram, remontēt velosipēdu? Vai tevī izraisa interesi jaunumi autobūvniecībā? Vai tev sagādā gandarījumu veikt sarežģītu uzdevumu, kas sākotnēji šķiet nepaveicams?

Automehāniķa profesijā nepieciešamo analītisko domāšanu vari vingrināt, risinot matemātikas un fizikas uzdevumus, dažādas prāta spēles. Komunikācijas spējas un iemaņas darbam komandā vari pilnveidot, kopā ar skolasbiedriem aktīvi piedaloties dažādos skolas un sabiedriskos pasākumos. Tā kā automobiļu ražošanas nozare (un līdz ar to automobiļu diagnostika un remonts) nepārtraukti attīstās, automehāniķim ir būtiska vēlme pilnveidot savas prasmes un apgūt jaunumus.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā fizika, matemātika, informātika, ķīmija un sports.


Interešu joma(s): Transports, loģistika Pakalpojumu sfēra,


Radniecīgās profesijas:

KUĢU MOTORU MEHĀNIĶIS

CELTNIECĪBAS UN CEĻU BŪVES MAŠĪNU ATSLĒDZNIEKS

ELEKTROMEHĀNISKO IEKĀRTU MEHĀNIĶIS

ELEKTRONISKO IEKĀRTU MEHĀNIĶIS

RADIO UN TELEVĪZIJAS IEKĀRTU MEHĀNIĶIS

TRANSPORTA LĪDZEKĻU VADĪTĀJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

automašīnu uzbūve, darbības principi automašīnu vadīšana
praktisks darbs tehnisks darbs
matemātika, fizika auto, motosports
automašīnu remonts, pilnveidošana jaunumi auto būvniecībā

Man raksturīgas šādas īpašības:

praktiskums neatlaidība disciplinētība
racionalitāte* uzņēmība kārtīgums
lietišķums izlēmība precizitāte
saimnieciskums materiālisms** pacietība
izturība enerģiskums centība
patstāvība pašapziņa stabilitāte

*racionalitāte - spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

**materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar cilvēkiem palielināt automašīnas jaudu
konstruktīvi risināt konfliktus novērtēt automašīnu tehnisko stāvokli
orientēties automašīnu marku, automodeļu specifiskajās īpatnībās veikt autoelektronikas diagnostiku ar datoru
veikt automašīnas tehnisko apkopi, remontdarbus lasīt rasējumus, elektriskās shēmas un kinemātiskās shēmas

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv