JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.FRIZIERIS


Kods: 5141 02


Darba saturs:
Frizieris novērtē klienta matu stāvokli, iesaka viņam matu griezumu vai krāsu, uzklausa klienta vēlmes un, tās ņemot vērā, sakārto viņa matus. Viņš arī piestiprina šinjonus vai parūkas, pēc jaunākajām tehnoloģijām pieaudzē matus un, ja salonā pieejama atbilstoša apraratūra, veic matu diagnostiku, kā arī potenciālā matu sakārtojuma modelēšanu datorā. Frizieris veido klientu uzacu formu, krāso uzacis un skropstas, skuj un apgriež ūsas un bārdu.

Izzinot klienta vēlmes, frizieris pārrunā gaidāmo rezultātu, lai pārliecinātos, vai pareizi sapratis vēlamo rezultātu. Kā arī iesaka savu redzējumu par piemērotāko matu sakārtojumu, iedrošina klientu kādiem interesantiem un jauniem matu kopšanas un sakārtošanas veidiem. Pirms frizūras veidošanas frizieris mazgā un ar speciāliem līdzekļiem spēcina matus, veic galvas masāžu. Tad viņš ar dažādu griešanas, filēšanas, skūšanas paņēmienu palīdzību izveido matu griezumu, cenšoties uzsvērt klienta individuālo stilu. Pēc klienta vēlmes frizieris, piemēram, liek ilgviļņus, balina vai krāso klienta matus dažādos toņos. Izmantojot dažādas matu veidošanas tehnikas, veido frizūras, piemēram, lieto dažādas lokšķēres, uztin uz ruļļiem, taisa „dredus”, pin bizītes, sasprauž ar sprādzēm un matadatām, ieveido ar dažādām želejām, vasku, apstrādā tos ar matu laku.

Frizieris konsultē klientus un atbild uz viņu jautājumiem, kas saistīti ar matu kopšanu, veidošanu un ārstēšanu.
Frizieri, kas specializējušies televīzijas, teātra, baleta un operas ētera cilvēku un mākslinieku matu sakārtošanā, pirms frizūras veidošanas tiekas ar izrādes kostīmu mākslinieku, stilistu, režisoru un pašu mākslinieku vai ētera cilvēku, lai vienotos kādu matu sakārtojumu veidot, cik noturīgam tam jābūt, kā arī pārspriež, cik precīzi iespējams realizēt mākslinieka ieceri.

Līdztekus darbam ar klientiem frizieris rūpējas par darba vietas un darbarīku tīrību. Viņš plāno tikšanos ar klientiem un atzīmē darba kalendārā ziņas par pastāvīgo klientu matu krāsas un ilgviļņu maiņu.

Frizieris, kurš ir privātsalona īpašnieks, uzņemas arī vadītāja funkcijas: pieņem darbā darbiniekus, pārrauga to darbu, kā arī noformē dokumentus un pasūta nepieciešamos materiālus darbam. Frizieris arī pārdod matu kopšanas un veidošanas līdzekļus.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Frizieris darbā izmanto tādus darbarīkus kā, piemēram, šķēres, ķemmes, sukas, sprādzes, ruļļus, lokšķēres, fēnus, matu diagnostikas aparatūru. Viņš lieto arī matu kopšanas un veidošanas kosmētiku, piemēram, šampūnus, balzamus, maskas, losjonus, želejas, vaskus, lakas, matu krāsas, balinātājus, krāsas, fiksatorus, krāsas noņēmējus, ķīmisko ilgviļņu šķīdumus. Frizētavā friziera rīcībā ir īpaši krēsli – matu mazgāšanai, matu apgriešanai, kā arī īpašs ergonomisks darba krēsls viņam pašam; apmetnis klienta apģērba pasargāšanai, speciālas jostas ērtākai instrumentu novietošanai. Salonos, kuros pieejama atbilstoša tehnika – arī speciālas datorprogrammas potenciālā matu sakārtojuma apskatei.


Darba apstākļi:
Frizieris strādā frizētavas, skaistumkopšanas salona vai cita uzņēmuma frizēšanas pakalpojumu veikšanai piemērotās telpās, astoņu stundu darba dienu, dažkārt maiņās pēc iepriekš saskaņota grafika. Darbs ar ķimikālijām var izraisīt alerģiskas reakcijas.


Darba iespējas:
Frizieris var strādāt frizētavās, skaistumkopšanas salonos, televīzijā un teātros, arī kā pašnodarbināta persona.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama arodizglītība friziera pakalpojumu jomā. Mācību ilgums 9 mēneši - 3 gadi, atkarībā no tā, vai profesijas apguve sākta pēc pamata vai vidējās izglītības iegūšanas. Nokārtojot speciālus eksāmenus, frizieris var iegūt zeļļa kvalifikāciju, nākamā pakāpe – meistars.


Iespējamais atalgojums:
150 līdz 600 LVL.
Atalgojums atkarīgs no friziera meistarības līmeņa un darba apjoma.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi interesē friziera darbs? Vai esi pievērsis uzmanību dažādu laikmetu frizūru atšķirībām? Vai, lasot daiļliteratūru, iztēlojies, kāds varoņiem ir matu sakārtojums? Vai esi radošs?

Friziera darbā būtiski ir attīstīt roku un pirkstu veiklību, formas izjūtu, artistiskumu, kā arī krāsu izjūtu. To vari trenēt zīmējot, interesējoties par krāsu mācību, modelēšanu. Friziera dotības iespējams pārbaudīt, palīdzot tuviniekiem un draugiem sakārtot matus.

Frizierim nepieciešamas labas komunikācijas prasmes, jo klienta noskaņojums pēc frizētavas apmeklējuma ir atkarīgs arī no apkalpošanas kultūras, tātad frizierim jābūt patīkamam un interesantam sarunu biedram, bet vienlaikus – profesionālam un pārliecinātam. Šīs īpašības vari pilnveidot, vispusīgi attīstot savu personību, piemēram, lasot daiļliteratūru, interesējoties par kultūras norisēm, kā arī par jaunākajiem notikumiem pasaulē.

Biznesa prasmes un organizatora spējas ir nozīmīgas tiem frizieriem, kas plāno atvērt savus privātos salonus. Vari pārbaudīt, cik uzņēmīgs esi, noorganizējot skolā kādu pasākumu.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā vizuālā māksla, mākslas vēsture, veselības mācība, psiholoģija un ķīmija.


Interešu joma(s): Pakalpojumu sfēra


Radniecīgās profesijas:

SKAISTUMKOPŠANAS SPECIĀLISTS (KOSMETOLOĢIJA – MANIKĪRS, PEDIKĪRS)

GRIMĒTĀJS

VIZUĀLĀ TĒLA STILISTS

PARŪKU MEISTARS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

skaistumkopšanas industrija dažādas tehnoloģijas matu ķīmiskajā apstrādē
jaunākās modes tendences radošs darbs
sava stila, vizuālā tēla izkopšana darbs, kas iepriecina cilvēkus
frizūru veidošana cilvēkiem, eksperimentējot ar tēlu frizieru mākslas pasākumi, izstādes, konkursi, meistarklases, to atspoguļojums masu medijos

Man raksturīgas šādas īpašības:

radošums neatkarība pacietība
emocionalitāte uzņēmīgums neatlaidība
izteiksmīgums enerģiskums taktiskums
bagāta iztēle izturība disciplinētība
izpalīdzīgums ekstraversija * laipnība
optimisms vērīgums materiālisms**

*ekstraversija apzīmē uz ārējo pasauli vērstu personības tipu, kuram raksturīga atklātība, sabiedriskums, laba saskarsme, spēja ātri iejusties jaunās situācijās un kuram patīk veidot plašu paziņu loku

**materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

zīmēt skices rūpēties par cilvēku psiholoģisko komfortu
modelēt frizūras ar speciālu datorprogrammu palīdzību lietot friziera darbā noderīgu tehnisko aprīkojumu un palīglīdzekļus
krāsot un balināt matus piesaistīt klientus
veidot dažādas sarežģītības frizūras ikdienai un svētku pasākumiem iedvesmot un iedrošināt cilvēkus stila pārmaiņām

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv