JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.TIRDZNIECĪBAS PĀRSTĀVIS (DĪLERIS)


Kods: 3415 08


Darba saturs:
Tirdzniecības pārstāvji – dīleri pārdod organizācijas vai uzņēmuma, kuru viņš pārstāv, ražotās preces rūpnīcām, vairumtirgotājiem vai mazumtirgotājiem.

Tirdzniecības pārstāvji – dīleri uztur kontaktus ar saviem esošajiem klientiem – viņu piedāvātās produkcijas pircējiem, – ,informē viņus par jaunumiem pieejamo preču klāstā un sazinās arī ar potenciālajiem klientiem, piedāvājot savu preci vai pakalpojumu, demonstrējot preču paraugus vai pakalpojuma izmantošanas galarezultātu. Šādā veidā tirdzniecības pārstāvji arī veido pozitīvu attieksmi pret savas organizācijas vai uzņēmuma piedāvātajiem produktiem, un tas atvieglo viņu darbu nākotnē. Tirdzniecības pārstāvji piedalās tirdzniecības prezentācijās, izstādēs, tirgos, viņi sagatavo un ievieto reklāmas žurnālos un katalogos.

Tirdzniecības pārstāvji – dīleri pēta un analizē preču raksturlielumus (piemēram, preču īpašības, pielietojumu), kā arī statistikas datus, kas atspoguļo preču pieprasījumu tirgū un uzņēmuma konkurentu darbību. Tirdzniecības pārstāvji – dīleri pārzina preču klāstu un seko līdzi preču uzkrājumiem noliktavās, tāpat arī analizē to apgrozījumu (pirkšanas un pārdošanas gaitu). Iegūto informāciju viņi izmanto darbā ar saviem klientiem, izvēloties piemērotāko preču piedāvāšanas stratēģiju.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Tirdzniecības pārstāvji – dīleri darbā lieto datoru un dažādu biroja tehniku, piemēram, printeri, skeneri, kopēšanas aparātu. Lai varētu pēc iespējas ātrāk un ērtāk nokļūt pie klientiem, viņi lieto automašīnu.


Darba apstākļi:
Tirdzniecības pārstāvju – dīleru darbs lielākoties risinās telpās pie klienta. Daudz laika viņi pavada pārbraucienos, dodoties pie potenciālajiem klientiem. Apkopojot un analizējot datus, veicot darba pārskatus un noformējot dokumentāciju, tirdzniecības pārstāvji – dīleri strādā biroja tipa telpās. Tirdzniecības pārstāvju – dīleru darbs pārsvarā notiek izbraukumos, tāpēc viņi paši plāno savu darba laiku. Vidēji tās ir astoņas darba stundas dienā.


Darba iespējas:
Tirdzniecības pārstāvis – dīleris var strādāt privātuzņēmumos, kas nodarbojas ar dažādu preču ražošanu vai tirdzniecību.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā vai 1. līmeņa profesionālā augstākā izglītība tirdzniecībā vai komerczinībās. Mācību ilgums profesionālās vidējās izglītības iestādēs 4 gadi, 1. līmeņa profesionālo augstāko izglītību var iegūt 2 – 3 gadu laikā.


Iespējamais atalgojums:
150 līdz 900 LVL.
Darba alga ir atkarīga no dīlera darba pieredzes, uzņēmuma, kurā viņš strādā, kā arī no pārdoto preču apjoma.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai esi komunikabls, iecietīgs un tev patīk kontaktēties ar cilvēkiem? Vai proti pārliecināt? Vai, strādājot ar skaitļiem, māki saskatīt, kādus reālās dzīves procesus tie atspoguļo?

Tirdzniecības pārstāvja – dīlera profesijā būtiskas ir organizatora spējas un māka patstāvīgi pieņemt lēmumus, kā arī spēja risināt problēmas un sastrādāties ar citiem kolēģiem, tāpēc jau tagad mēģini sevī izkopt šīs īpašības un iemaņas. Šajā profesijā noteikti noderēs labas valsts valodas un svešvalodu zināšanas, kā arī matemātiska domāšana. Padomā arī par pārdošanas mākas apgūšanu! Tajā vari patrenēties, brīvajā laikā vai vasarās piestrādājot kādā tirdzniecības uzņēmumā un apkalpojot pircējus.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā biznesa ekonomiskie pamati, latviešu valoda, svešvalodas, matemātika un psiholoģija.


Interešu joma(s): Tirgzinības


Radniecīgās profesijas:

ELEKTRONISKĀS KOMERCIJAS SPECIĀLISTS

PĀRDOŠANAS SPECIĀLISTS -MERČENDAIZERS

TIRGZINĪBAS UN TIRDZNIECĪBAS SPECIĀLISTS

MAZUMTIRDZNIECĪBAS KOMERCDARBINIEKS

TIRGZINĪBAS/TIRGVEDĪBAS VADĪTĀJS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

uzņēmējdarbība, ekonomika tirdzniecība
preču pārdošanas stratēģijas preču cenas tirdzniecības vietās
preču tirgus izpēte reklāmas ietekme uz cilvēka psiholoģiju, iepirkšanās paradumiem
specializētās tirdzniecības izstādes, gadatirgi, šovi reklāma un mārketings

Man raksturīgas šādas īpašības:

uzņēmība neatkarība neatlaidība
izlēmība ekstraversija ** disciplinētība
enerģiskums pacietība pārliecinātība
iniciatīva sistemātiskums *** patstāvība
stabilitāte sabiedriskums uzcītība
materiālisms* lietišķums apķērība

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**ekstraversija apzīmē uz ārējo pasauli vērstu personības tipu, kuram raksturīga atklātība, sabiedriskums, laba saskarsme, spēja ātri iejusties jaunās situācijās un kuram patīk veidot jaunus kontaktus

***sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

sadarboties ar cilvēkiem ieinteresēt un pārliecināt cilvēkus
koordinēt un pārraudzīt cilvēku darbu pārzināt preču cenu veidošanas mehānismu
konstruktīvi risināt konfliktus organizēt reklāmas akcijas, prezentācijas
kārtot lietišķo dokumentāciju, uzskaiti speciālās datorprogrammās strādāt paaugstināta stresa apstākļos

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv