JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.DĀRZNIEKS


Kods: 6113 01


Darba saturs:
Dārznieks ir speciālists dažādu augu stādīšanā un kopšanā, kā arī ražas novākšanā un uzglabāšanā. Dārznieki var specializēties noteiktās nozarēs: daiļdārzniecībā, ainavu un parku dārzniecībā, puķkopībā, dārzeņkopībā, ārstniecības augu un sēņu audzēšanā, kokaudzēšanā, augļkopībā, sēklkopībā.

Dārznieks izvēlas stādīšanas vietu (piemēram, dobi dārzā vai speciālus stādīšanas konteinerus siltumnīcā), sagatavo piemērotu augsni (piemēram, smilšainu, mālainu, skābu), iestāda augu atbilstošā dziļumā un aplaista to. Viņš aprūpē augu visu tā augšanas laiku – uzirdina augsni, lai saknēm piekļūtu gaiss, bagātina augsni ar mēslojumu, ravē nezāles, iznīcina kaitēkļus. Dārznieks arī krusto augus, lai iegūtu jaunas šķirnes, pavairo stādus (iesēj sēklas, pēc tam augus piķē – mazos stādiņus izstāda retāk vai arī pavairo augu ar spraudeņiem), vāc nogatavojušās sēklas, ieziemo daudzgadīgos augus (piemēram, noliec tos un apsedz ar skujām).
piedalās parku vai ēku apkārtnes ainavas ierīkošanā, stāda un kopj kokus, krūmus, puķes, apcērp dzīvžogu un košumkrūmus, ierīko un kopj zālienu – zāli sēj, laista un pļauj.

Augļkopēji, dārzeņu audzētāji strādā dārzos, apstrādā augsni un bagātina to ar mēslojumu, izgriež nokaltušos un slimos zarus, apstrādā dārzus ar ķimikālijām, laista, augus potē (pavairo augus, uzpotējot meženim jeb bezšķirnes stādam šķirnes auga potzaru), novāc ražu un prasmīgi to uzglabā.

Puķkopji pavairo puķu stādus, uzziedina puķes, sagatavo tās pārdošanai, apstrādā augsni, iznīcina kaitēkļus.

Lai sekotu jaunākajām augu kopšanas tendencēm, apzinātu augu jaunās šķirnes un uzzinātu par to audzēšanas īpatnībām, kā arī uzzinātu par modernu dārzniecības instrumentu un materiālu lietošanu, dārznieki lasa speciālo literatūru, seko medijos sniegtajai informācijai un apmeklē specializētas dārzkopības izstādes.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Dārznieks darbā lieto dažādus dārza instrumentus un piederumus, piemēram, ķerru, spaini, lāpstu, dārza dakšas, grābekli, dažādus kapļus, piķējamo lāpstiņu, agroplēvi, lejkannu, laistāmo iekārtu, smidzināmo iekārtu, saliekamās kāpnes, nazi, dažādas grieznes – zaru apgriešanai, ziedu nogriešanai, krūmu apcirpšanai.


Darba apstākļi:
Dārznieka darba vide atkarīga no viņa specializācijas un darba vietas. Lielākā daļa dārznieku strādā ārā dažādos laika apstākļos. Siltumnīcā savukārt jārēķinās ar paaugstinātu gaisa mitrumu. Ja dārznieks apkopj telpaugus, tad darba vieta parasti ir biroja tipa telpas. Dārznieks strādā astoņu stundu darba dienu. Sēšanas un stādīšanas periodā (no marta līdz jūnijam), kā arī vasarā un rudenī, kad jāapkopj stādījumi, dārznieka darba diena var būt garāka. Botāniskajā dārzā dārznieka darba slodze ir vienmērīga visu gadu. Dārznieks darbā daudz kustas, bieži strādā tupus vai saliecies. Viņam nākas gan celt, gan pārvietot smagumus. Dārzniekam darbā iespējamas alerģiskas reakcijas (no augiem vai augu apstrādes ķimikālijām).


Darba iespējas:
Dārznieks var strādāt individuālajās saimniecībās, siltumnīcās, botāniskajos dārzos, dārzkopības izmēģinājumu stacijās, apzaļumošanas uzņēmumos vai arī uzņēmumos (piemēram, pašvaldības dārzu un parku apsaimniekošanas uzņēmumā) kopt apstādījumus vai rūpēties par telpaugiem. Dārznieks var strādāt arī kā pašnodarbināta persona – tad daļa darba laika jāvelta klientu meklēšanai, palīgu vai mācekļu piesaistei, kā arī grāmatvedības dokumentu kārtošanai.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība dārzkopībā. Mācību ilgums - 4 gadi pēc pamatizglītības iegūšanas.


Iespējamais atalgojums:
200 līdz 500 LVL.
Atalgojums atkarīgs no uzņēmuma veida, no pienākumu specifikas, kā arī no dārznieka darba pieredzes.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk aprūpēt augus? Vai tevi iedvesmo fakts, ka no saujas mazu sēkliņu pats varētu iekopt skaistu puķu dobi? Vai tev ir svarīgi, lai vide, kurā atrodies, būtu skaisti iekārtota?

Novērtē, vai esi pacietīgs, jo dārznieks sava darba rezultātu dažkārt redz tikai pēc vairākiem mēnešiem vai pat gadiem.

Vai tev patīk strādāt ārā, brīvā dabā? Vai esi fiziski izturīgs?

Ja vēlies, lai dārzkopība būtu tavs privātbizness, trenē savas organizatora prasmes, spēju uzņemties atbildību un visu iesākto aizvadīt līdz pozitīvam rezultātam. Uzņemies veikt dažādus pienākumus skolas un ārpusskolas dzīvē, pats tos saplāno, īsteno un iesaisti tajos arī citus. Tas palīdzēs apgūt iemaņas plānot darbu izpildes secību, attīstīt novērošanas un analīzes spējas.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā bioloģija un dabaszinības.


Interešu joma(s): Lauksaimniecība, zivsaimniecība


Radniecīgās profesijas:

AINAVU TEHNIĶIS

STĀDAUDZĒŠANAS TEHNIĶIS

PUĶKOPĪBAS TEHNIĶIS

DĀRZKOPĪBAS TEHNIĶIS

LABĪBAS UN SAKŅAUGU AUDZĒTĀJI

KOKU UN KRŪMU AUDZĒTĀJI

LAUKSAIMNIEKS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

parku un dārzu apzaļumošana, daiļdārzniecība dārznieka instrumenti un darba rīki
ekoloģija dārza mēbeles, dekoratīvie elementi
bioloģija, dabas zinības augu potēšana, formēšana, selekcija
puķes, dekoratīvie augi, sēklkopība dārzniecības izstādes

Man raksturīgas šādas īpašības:

atbildīgums godīgums precizitāte
saimnieciskums centīgums rūpīgums
praktiskums materiālisms* neatlaidība
līdzsvarotība piesardzība veiklība
izlēmība izturība pacietība
taupīgums vērīgums disciplinētība

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

izvērtēt situāciju un pieņemt lēmumu pavadīt daudz laika kustībā, tupus, stāvus
rast kompromisu diskusijās lietot dažādu dārzniecības aprīkojumu
stādīt, kultivēt, audzēt sēt, laistīt, pļaut, kopt apstādījumus
vākt ražu, sēklas, ārstnieciskos augus ravēt, cīnīties ar kaitēkļiem

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv