JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.LAUKSAIMNIECĪBAS /MEHĀNIKAS INŽENIERIS


Kods: 2145 17


Darba saturs:
Lauksaimniecības mehānikas inženieris organizē darbus, kas saistīti ar tehnikas (iekārtu, rīku) un spēkratu (traktoru, automobiļu un citu pašgājējmašīnu) bojājumu diagnosticēšanu jeb noteikšanu, tehniskajām apkopēm un remontdarbiem.
Lauksaimniecības mehānikas inženieris strādā ar dažādiem spēkratiem (piemēram, traktoriem, automobiļiem un citām pašgājējmašīnām) un dažāda veida laukkopības darbu tehniku (piemēram, augsnes apstrādes mašīnām, mēslojuma izkliedes mašīnām, sēšanas un stādīšanas mašīnām, augu aizsardzības, laistīšanas mašīnām un iekārtām, zālaugu sagatavošanas mašīnām un iekārtām, traktoru un automobiļu piekabēm, lopkopības fermu iekārtām), lai atklātu bojājumu cēloni, viņš pārbauda sistēmu un detaļu darbību, nosaka tehnikas un spēkratu salūšanas vai nepilnvērtīgas darbošanās iemeslus un iespējamos bojājumus. Pēc problemātiskā bojājuma konstatēšanas viņi analizē un nosaka to, vai un kā tehnika būs izmantojama turpmāk, ja to ir iespējams labot, organizē un/vai veic traktortehnikas, autotransporta, laukkopības darbu tehnikas remontdarbus, piemēram, metina, regulē, nomaina bojātās detaļas, ieeļļo mehānismus. Dažos gadījumos viņš remontē vai nomaina bojāto detaļu, pirms tā izraisa traucējumus citu tehnikas mehānismu darbībā, kā arī organizē un realizē regulārās tehniskās apkopes. Lai varētu sekot konkrētās tehnikas ekspluatācijas gaitai, pēc darbu veikšanas lauksaimniecības mehānikas inženieris atbilstošā dokumentācijā piefiksē visas veiktās manipulācijas.
Lauksaimniecības mehānikas inženieris uztur kārtībā ne tikai tehniku, bet arī darba vietas, iekārtas un instrumentus. Viņš pārbauda iekārtu, rīku un instrumentu nolietojumu un darbības spējas. Tāpat viņš arī uzskaita rezerves daļas, ekspluatācijas (izmantošanas) materiālus, instrumentus un citas palīgierīces. Nepieciešamības gadījumā lauksaimniecības mehānikas inženieri pasūta jaunus materiālus, instrumentus un rezerves daļas.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Lauksaimniecības mehānikas inženieris darbā lieto dažāda veida diagnostikas iekārtas un instrumentus, atslēdznieku rokas instrumentus, metālgriešanas darbgaldu, metināšanas aparātu, dažādas eļļas un citas ķīmiskas vielas.


Darba apstākļi:
Lauksaimniecības mehānikas inženieru darbs parasti tiek veikts remontdarbnīcās. Šīs profesijas pārstāvji strādā astoņu stundu darba dienu. Darba telpās bieži vien iespējams caurvējš un krasas temperatūras maiņas. Veicot darba pienākumus, iespējama tieša saskare ar izplūdes gāzēm, degvielas tvaikiem, degvielu un eļļām, ķīmiskajām augu aizsardzības vielām, minerālmēsliem.


Darba iespējas:
Lauksaimniecības mehānikas inženieri var strādāt tehniskā servisa uzņēmumos, tehniskā servisa apkopju cehos, privātuzņēmumos un lauku saimniecībās.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama profesionālā vidējā izglītība (mācību ilgums 4 gadi) vai augstākā izglītība lauksaimniecības inženierzinību vai lauksaimniecības mehanizācijas specialitātē, ko arī var apgūt 4 gadu laikā.


Iespējamais atalgojums:
140 līdz 250 LVL.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev ir interese par dažāda veida tehniku – automašīnām, traktoriem? Vai tev patīk pašam kaut ko labot, konstruēt vai radīt no jauna? Vai tev sagādā prieku velosipēda vai mopēda labošana?
Dalība dažādos pulciņos, interešu grupās, kas saistīti ar tehniku vai automehānismiem, piemēram, kartinga, kvadraciklu braukšanā, motosportā, sniegs labas praktiskās iemaņas, tehniskās zināšanas un priekšstatu par šīs sfēras specifiku! Praktiskas iemaņas, spēju koncentrēties precīzai darba izpildei var veicināt, arī iespējas gadījumā piedaloties automašīnu remontdarbos, savukārt rasēšana palīdzēs izkopt iemaņas orientēties tehniskajos zīmējumos un shēmās.
Šajā profesijā būtisko fizisko izturību veicinās sporta nodarbības un ikdienišķas fiziskas aktivitātes.
Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā mājsaimniecība, fizika, ķīmija, tehniskā grafika un sports.


Interešu joma(s): Lauksaimniecība, zivsaimniecība


Radniecīgās profesijas:

AUTOSERVISA SPECIĀLISTS

AUTOMEHĀNIĶIS (AUTOMAŠĪNAS FORSĒTĀJS, UZLABOTĀJS, PILNVEIDOTĀJS (AUTOTUNING))

INŽENIERIS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

lauksaimniecības tehnikas veidi, pielietojums lauksaimniecības mašīnu un tehnikas apkopes tehnoloģija
praktisks darbs, kas prasa veiklību un izturību motocikla, kvadricikla vadīšana, sports
fizika, ķīmija konstruēšana un izgudrošana
tehnika, tās diagnostika, regulēšana, remontdarbi lauksaimniecības tehnikas standarti

Man raksturīgas šādas īpašības:

lietpratība neatlaidība kārtīgums
materiālisms* patstāvība taupīgums
apņēmība rūpīgums piesardzība
koncentrētība atbildīgums sistemātiskums**
saimnieciskums precizitāte racionalitāte***
apķērība savaldība izturība

*materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

**sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

***racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

uzturēt kārtībā instrumentus, darbavietu nomainīt, ieeļļot rezerves daļas
lietot metināšanas aparātu secīgi pārbaudīt sistēmas darbību
koncentrēties precīzai darba izpildei ievērot drošības noteikumus
orientēties tehniskajā rasējumā veikt lauksaimniecības mašīnu un tehnikas apkopi un remontdarbus

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv