JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.FIZIOTERAPEITS


Kods: 3226 02


Darba saturs:
Fizioterapeits ir ārsts, kas pacientus (klientus), piemēram, pēcoperācijas, traumu rehabilitācijā, kustību traucējumu gadījumā, ārstē, izmantojot fizikālas metodes un tehnoloģijas (piemēram, gaismu, siltumu, ūdeni, gaisu, elektrību, mehāniskus aparātus).

Uzsākot ārstēšanu vai profilaksi, fizioterapeits novērtē pacienta veselības stāvokli un to ietekmējošos faktorus (piemēram, raksturīgākos paradumus, darba pozas, hroniskās slimības). Viņš izvērtē pacienta kustības pēc speciālām skalām, statiskās pozas (piemēram, apsēšanos uz krēsla, gaitu) un spēju tās mainīt; novērtē locītavu, muskuļu funkcijas, līdzsvaru, pacienta sirds un asinsvadu sistēmu, kā arī veic pacienta izmeklēšanai nepieciešamos speciālos testus. Lai ieteiktu atbilstošāko ārstēšanas gaitu, fizioterapeits novērtē arī pacienta sociālo vidi un viņa attieksmi pret veselību.

Pēc pacienta izmeklēšanas fizioterapeits izvēlas ārstniecības metodes un pielietojamās fizioterapijas tehnoloģijas (piemēram, vingrinājumus, elektroprocedūras, ūdensprocedūras), fizioterapijas kursa grafiku un ilgumu. Viņš ierāda un palīdz izpildīt dažādus vingrojumus, piemēram, muskuļu funkciju un līdzsvara atjaunošanai vai uzturēšanai, stājas un gaitas korekcijai. Fizioterapeits izvēlas nepieciešamos palīglīdzekļus, piemēram, atbalsta kruķus vai invalīdu ratiņus, un apmāca pacientu ar tiem pareizi rīkoties. Pēc pacienta izvēles, piemēram, elpošanas vingrojumus vai vingrojumus asinsrites uzlabošanai iespējams veikt gan fizioterapeita uzraudzībā, gan arī mājās patstāvīgi.

Ārstniecības kursa laikā un pēc tā beigšanas, fizioterapeits sadarbojas ar pacienta tuviniekiem, lai konsultētu, kā līdzdarboties pacienta atveseļošanās procesā, kā arī, nepieciešamības gadījumā, iesaka pacientam tālāku ārstēšanos vai aprūpi. Fizioterapeits veic ārstnieciskās terapijas procesa dokumentāciju.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Fizioterapeits darbā lieto diagnostikas un testēšanas, kā arī ārstniecības palīglīdzekļus. Fizioterapijas kabinets ir aprīkots ar masāžas galdiem un iekārtām fizioterapijas procedūru veikšanai. Terapijas procesa dokumentēšanai fizioterapeits lieto biroja tehniku, piemēram, datoru, printeri, kopētāju.


Darba apstākļi:
Fizioterapeits strādā sertificētā fizioterapeita kabinetā, vingrošanas zālēs, ūdensprocedūru kabinetos. Fizioterapeits strādā dažāda garuma darba dienu, 40 stundas nedēļā, atkarībā no uzņēmuma darba grafika, kā arī no pacientu fiziskā stāvokļa un veicamajām procedūrām. Fizioterapeita darbs saistīts ar pastiprinātu fizisku slodzi, piemēram, muguras traumu gadījumā, kad pacients nespēj patstāvīgi pārvietoties.


Darba iespējas:
Fizioterapeits var strādāt jebkurā veselības aprūpes, sporta un izglītības iestādē vai uzņēmumā, piemēram, rehabilitācijas centos, slimnīcās, poliklīnikās, sanatorijās, sporta klubos, skolās, pirmsskolas izglītības iestādēs vai kā pašnodarbināta persona.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama augstākā izglītība medicīnā, fizioterapijas specializācijā. Mācību ilgums - 5 gadi. Nokārtojot sertifikācijas eksāmenu un iegūstot fizioterapeita sertifikātu, fizioterapeits var strādāt patstāvīgi. Nesertificēts fizioterapeits var strādāt tikai sertificēta fizioterapeita vai sertificēta ārsta vadībā.


Iespējamais atalgojums:
250 līdz 700 LVL.
Atalgojums ir atkarīgs no darbavietas un uzņēmējdarbības veida (privātuzņēmumā tas var būt lielāks), padarītā darba apjoma, procedūru veida, fizioterapeita darba pieredzes un reputācijas (par sevi radīts priekšstats).


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi saista medicīna? Vai tev patīk palīdzēt cilvēkiem un vai esi iecietīgs? Vai tu respektē dažādību cilvēkos? Vai tu spēj patstāvīgi strādāt, plānot savu darbu, pieņemt lēmumus?

Fizioterapeitam kā jau ārstam svarīga sistēmiskā (spēja saskatīt atsevišķu elementu kopsakarības veselumā), loģiskā domāšana. Domāšanas asuma trenēšanai iespējams izmantot prāta spēles, atjautības uzdevumu risināšanu.

Fizioterapeitam būtiskās labas komunikācijas prasmes un bagātīgs vārdu krājums, lai saprastos ar dažādu sociālo slāņu pacientiem.

Attīstīt inteliģenci, iekšējo harmoniju un paplašināt redzesloku var, lasot grāmatas, atrodot sev vaļasprieku, apmeklējot kultūras pasākumus. Fizioterapeitam nepieciešamo fizisko izturību palīdzēs iegūt sportošana.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā fizika, ķīmija, bioloģija, veselības mācība, psiholoģija un informātika.


Interešu joma(s): Veselības aprūpe un rehabilitācija


Radniecīgās profesijas:

MASIERIS

ERGOTERAPEITS

ELEKTROTERAPEITS

FIZIKĀLAIS TERAPEITS

REITERTERAPEITS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

medicīna, sports fiziski aktīvs, veselīgs dzīvesveids
mana pašsajūta, veselība, stāja ārstnieciskā masāža
cilvēka ķermeņa uzbūve, fizioloģiskie procesi dzīvesveida izpausmes mūsu ķermenī – gaitā, stājā, muskuļu tonusā
ārstnieciskā vingrošana, joga, cigun darbs, kur varu praktiski palīdzēt cilvēkiem

Man raksturīgas šādas īpašības:

atbildīgums laipnība stabilitāte
līdzjūtība enerģiskums centība
sirsnība piesardzība izturība
draudzīgums sistemātiskums * lietišķums
izpalīdzīgums kritiskums pielāgošanās spēja
pārliecinātība neatlaidība apzinīgums

*sistemātiskums –- spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar dažāda vecuma un sociālā slāņa cilvēkiem vienkārši un saprotami izskaidrot sarežģītus medicīniskus jautājumus
pārzināt dažādu trenažieru un speciālā tehniskā aprīkojuma efektīvāko pielietojumu rehabilitācijas procesā mācīt cilvēkiem dažādus relaksācijas vingrinājumus
veikt klasisko masāžu sniegt pirmo medicīnisko palīdzību **
uzlabot cilvēku stāju ar speciāliem vingrinājumiem saglabāt savu darba vidi kārtīgu un tīru

** pirmā palīdzība – palīdzība, ko cietušajam (slimajam) viņa dzīvībai vai veselībai kritiskā stāvoklī savu zināšanu un iespēju apjomā sniedz personas ar kvalifikāciju medicīnā vai bez tās neatkarīgi no sagatavotības un ekipējuma (Ārstniecības likums)

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv