JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.AKUPUNKTŪRAS ĀRSTS


Kods: 2221 04


Darba saturs:
Akupunktūras ārsts ārstē cilvēkus ar dažādiem veselības traucējumiem, piemēram, bezmiegu, augstu asinsspiedienu, galvassāpēm, locītavu sāpēm, izmantojot tūkstošiem gadu vecu ķīniešu medicīnas metodi – akupunktūru, kurā pēc noteiktām likumībām ārsts iedarbojas uz cilvēka ķermeņa izvietotajiem aktīvajiem punktiem – vietām, kuras veido cilvēka iekšējie orgāni un āda savstarpēji mijiedarbojoties (līdzīgi kā ģeometrijā tiek attēlota punkta projekcija plaknē). Punktu izvietojums uz ķermeņa ir ļoti dažāds – lielākā daļa atrodas nervu vai nervu – asinsvadu kūlīšu krustpunktos. Punktu izvietojums ir attēlots akupunktūras kartē – tajā punkti ir iezīmēti atbilstoši cilvēka anatomiskajai uzbūvei, piemēram, pēdas punkti, skausta punkti, ceļu locītavu punkti.

Akupunktūras ārsts pieņem pacientus, kam jau ir uzstādīta konkrētas slimības diagnoze vai arī ir kādi simptomi, par kuriem pacients sūdzas, piemēram, sāpes. Akupunktūras ārsts izmeklē pacientu un nosaka aktīvos punktus.

Atbilstoši noteiktajiem punktiem pacientam tiek sagatavota receptūra. Receptūrā atzīmē punktus, uz kuriem tiks veikta iedarbība, izmantojamo adatu lielumu un iedarbības laiku, kā arī procedūras ilgumu un veidu. Izvērtējot konkrētu gadījumu, akupunktūras ārsts var pieņemt lēmumu iedarboties uz punktu, kombinējot dažādas metodes, piemēram, lietot adatu terapiju kopā ar vakuuma bankām vai ķīniešu kristāliem. Iedarbība uz vienu punktu var būt dažas sekundes vai pat stundu ilga. Iedarbības ilgumu akupunktūras ārsts nosaka atkarībā no vēlamā rezultāta. Parasti kurss tiek noteikts 10 reizes, taču atkarībā no diagnozes atšķiras procedūras biežums.

Kad noteikti aktīvie punkti, akupunktūras ārsts nogulda pacientu uz kušetes ārstēšanai piemērotā pozā, piemēram, uz vēdera, un rūpīgi dezinficē vietu, kurā tiks durta adata. Akupunktūras ārsts izvēlas katram punktam piemērotāko adatu. Pēc tam viņš uzmanīgi iedur adatas izvēlētajos punktos, ievērojot receptūrā noteikto iedarbības laiku. Akupunktūras ārsts seko līdzi procedūras laikam un pastāvīgi apjautājas pacientam par sajūtām procedūras laikā. Procedūras beigās akupunktūras ārsts un pacients vienojas par nākamo apmeklējuma reizi.

No tradicionālās akupunktūras ir radušās dažādas atvasinātas ārstniecības metodes, kurās akupunktūras ārsts ķermeņa aktīvo punktu noteikšanai un analīzei izmanto, piemēram, speciālu aparatūru, kas reaģē uz asinsspiediena un enerģijas plūsmām cilvēka ķermenī, signalizējot par konkrēta punkta atrašanās vietu.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Dažāda izmēra speciālās akupunktūras adatas, ķīniešu kristāli, vakuma bankas, sterilizēšanai nepieciešamie materiāli, ziedes ar nomierinošu iedarbību.


Darba apstākļi:
Akupunktūras ārsts var strādāt slimnīcās, poliklīnikās, medicīnas centros, skaistumkopšanas centros. Viņš var veidot pats savu privātpraksi arī citās telpās, galvenais nosacījums, lai telpas būtu atbilstošas medicīnas pakalpojumu sniegšanai. Akupunktūras ārsts parasti strādā astoņas darba stundas dienā. Nereti, pielāgojoties pacientu vajadzībām, nākas strādāt arī virsstundas vai brīvdienās.


Darba iespējas:
Akupunktūras ārsts var strādāt jebkuras formas un piederības uzņēmējsabiedrībā veselības aprūpes sistēmā vai arī kā pašnodarbināta persona.


Nepieciešamā izglītība:
Akupunktūras ārstam nepieciešama augstākā medicīniskā izglītība ārsta specialitātē. Mācību ilgums ir 6 gadi. Lai pastāvīgi nodarbotos ar ārstniecību, pēc augstākās izglītības iestādes beigšanas ārstam 5 vai 6 gadus (atkarībā no specializācijas) jāmācās specialitātes rezidentūrā. Nokārtojot rezidentūras beigu eksāmenu, ārsts iegūst sertifikātu specialitātē un tiek reģistrēts ārstniecības personu reģistrā. Lai praktizētu akupunktūru, vēl jāiegūst akupunktūras ārsta sertifikāts.


Iespējamais atalgojums:
250 līdz 800 LVL.
Atalgojums ir atkarīgs no darbavietas uzņēmējdarbības veida (privātuzņēmumā tas var būt lielāks) un padarītā darba apjoma.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev ir vēlme izprast un izzināt dažādu notikumu cēloņus? Vai tu spēj ieklausīties citos cilvēkos un izdarīt secinājumus, analizējot cēloņsakarības? Vai tevi aizrauj literatūra par senajām civilizācijām, seno cilvēku dzīvesveidu?

Akupunktūras ārsta specialitātē ļoti svarīgi ir prast ieklausīties savos pacientos, sasniegt emocionālu kontaktu un savstarpēju uzticēšanos, kā arī prast izskaidrot ārstēšanas metodes būtību un tās ietekmi uz cilvēka organismu. Akupunktūras ārstam jāprot ne tikai ārstēt, izmantojot savas profesionālās iemaņas, bet jāmāk arī pacientam izskaidrot, ka daudzu slimību pamatā ir psiholoģiski iemesli.

Ja vēlies kļūt par akupunktūras speciālistu, tad īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā bioloģija, psiholoģija, ķīmija, filozofija un kultūras vēsture.


Interešu joma(s): Veselības aprūpe un rehabilitācija


Radniecīgās profesijas:

ĢIMENES ĀRSTS

MASIERIS

FIZIOTERAPEITS

PEDIATRS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

dietologu atziņas par sabalansēta uztura nozīmi mūsu veselībai ģimenes locekļu pašsajūta, slimību un izveseļošanās iemesli
saistība starp cilvēka emocionālo stāvokli un fizisko pašsajūtu veselīgs dzīvesveids
cilvēka ķermeņa uzbūve, fizioloģiskie procesi Austrumu filozofija, ajūrvēda
netradicionālas un tautas dziedniecības metodes darbs, ar kuru var praktiski palīdzēt cilvēkiem

Man raksturīgas šādas īpašības:

izpalīdzība taktiskums neatlaidība
labestība pārliecinātība atturība
stabilitāte draudzīgums sistemātiskums *
pacietība kārtīgums zinātkāre
atbildība atvērtība precizitāte
centība lietišķums neatkarība

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

uzlabot pašsajūtu ar ķermeņa enerģētisko punktu masāžu veikt elpošanas un relaksācijas vingrinājumus
noteikt ķermeņa aktīvos punktus būt labam klausītājam
vienkārši un saprotami izskaidrot sarežģītas lietas saprasties ar dažāda vecuma un sociālā slāņa cilvēkiem
veikt adatu terapiju pārzināt cilvēka anatomiju

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv