JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.HOMEOPĀTS


Kods: 2221 39


Darba saturs:
Homeopāts ārstē cilvēkus gan no akūtām, gan hroniskām slimībām, rūpējas par pacientu organisma aizsargspēju paaugstināšanu un tā attīrīšanu no ķīmiskiem piesārņojumiem, ārstēšanā un profilaksē izmantojot dabīgas vielas un cenšoties pacienta veselības stāvokli skatīt vienotā veselumā, jo vienas orgānu sistēmas traucējumi ietekmē citas sistēmas darbību.

Šajā medicīnas nozarē ārstēšanas metodes lielā mērā ir atkarīgas no pacienta individualitātes. Līdz ar to homeopāts, izmeklējot pacientu, interesējas par dažādiem pacienta ieradumiem, piemēram, par to, kas cilvēkam garšo, kā viņš reaģē dažādās situācijās, par viņa darbaspējām dažādos diennakts laikos, miega režīmu. Lai noteiktu konkrētajam pacientam atbilstošas zāles, homeopāts apkopo par cilvēku iespējami daudz informācijas, jo arī katram homeopātiskam preparātam ir visdažādākās ārstnieciskās īpašības. Tāpat homeopāts izzina arī dažādas pacienta ģimenē pārmantotās slimības un to gaitu.

Apskates laikā homeopāts veic pacienta fizisku izmeklēšanu, mēra pulsu, izklaušina, apskata ķermeņa slimo vietu vai palpē (izmeklē iekšējos orgānus ar taustes palīdzību). Balstoties uz iegūto informāciju, viņš nosaka diagnozi un lemj par piemērotākajām ārstēšanas metodēm. Homeopāts seko atveseļošanās gaitai un, ja ārstēšana nesniedz gaidītos rezultātus, maina ārstēšanas taktiku. Pacienta pieņemšanas laikā homeopāts ieraksta pacienta ambulatorajā kartiņā slimības vēsturi un ieteikto ārstēšanas kursu, nepieciešamības gadījumā arī izraksta pacientam receptes zāļu iegādei vai nosūtījumu uz papildu izmeklēšanu. Zāles, ko homeopāts izraksta pacientam, tiek gatavotas, daudzkārt atšķaidot kādu dabīgas izcelsmes vielu, kas iegūta no minerāļiem, augiem, indēm, kuras izdala dzīvnieki. Homeopāts arī izvērtē, vai pacientam ir nepieciešama vēl kādas specializācijas ārsta konsultācija, un izlemj, vai pacientam ir jāierodas uz vēl kādu konsultāciju.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Homeopāts darbā lieto dažādus diagnostikas instrumentus un iekārtas kā, piemēram, fonendoskopu, špāteles, svarus, aparatūru asinsspiediena mērīšanai, kas paredzēts pacienta plaušu un sirds izklausīšanai. Pacienta ārstēšanas dokumentēšanai homeopāts lieto kancelejas piederumus (pildspalvu, veidlapas), gan dažādu veidu biroja tehniku, piemēram, datoru, printeri, kopēšanas iekārtu.


Darba apstākļi:
Homeopāts strādā īpaši medicīnisko pakalpojumu sniegšanai aprīkotās telpās. Viņš parasti strādā astoņu stundu darba dienu, taču darba laiks var tikt pielāgots pacientu vajadzībām. Šādā gadījumā homeopāts var strādāt virsstundas vai brīvdienās.


Darba iespējas:
Homeopāts var strādāt slimnīcās, poliklīnikās, medicīnas centros, aptiekās, skaistumkopšanas centros un citās veselības aprūpes iestādēs un uzņēmumos, bet pārsvarā viņš strādā kā pašnodarbinātais.


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama augstākā izglītība medicīnā, ārsta specialitātē. Mācību ilgums – 6 gadi. Lai patstāvīgi nodarbotos ar homeopātisko ārstniecību, pēc augstākās izglītības iestādes beigšanas jābeidz specializētie homeopātu kursi. Tie ilgst 1 mēnesi, un pēc to beigšanas tiek izsniegta apliecība. Tad topošais homeopāts 1 gadu praktizē ārstēšanu ar homeopātiskajiem līdzekļiem vai nu savā privātpraksē, vai kādā medicīnas iestādē. Pēc praktizēšanas gada beigām jānokārto sertifikācijas eksāmens, pēc kura tiek iegūts homeopāta sertifikāts.


Iespējamais atalgojums:
250 līdz 1000 LVL.
Atalgojums atkarīgs no darba vietas, padarītā darba apjoma un ieņemamā amata.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi interesē medicīna? Vai piekrīti domai, ka cilvēka organisms ir vienots mehānisms, kur katras orgānu sistēmas darbība ietekmē citu – līdz ar to jāārstē ne tikai slimības pazīmes, bet jāmeklē iemesli, cēloņi, kāpēc vispār cilvēks saslimis. Vai tici, ka daudzas slimības iespējams ārstēt ar dabā atrodamu augu un dzīvnieku valsts preparātiem? Vai esi pieredzējis, ka ar zāļu tējām var atvieglot slimības gaitu, piemēram, saaukstēšanas gadījumā dzerot karstu upeņu vai aveņu dzērienu, krītas temperatūra un mazinās slimības simptomi? Vai vēlies palīdzēt cilvēkiem, kuri cieš no dažādām slimībām?

Homeopāta specialitātē ļoti svarīgi ir prast ieklausīties savos pacientos, gūt savstarpēju uzticēšanos, kā arī prast izskaidrot ārstēšanas metodes būtību un tās ietekmi uz cilvēka organismu. Homeopātam jāprot ne tikai ārstēt, izmantojot savas profesionālās iemaņas, bet jāmāk arī pacientam izskaidrot, ka daudzu slimību pamatā ir psiholoģiski iemesli.

Lai gūtu izpratni par homeopātiskās ārstniecības būtību, jau tagad nozīmīgi iepazīt dažādus augus un to ārstnieciskās īpašības, pielietojumu, ievākšanas laiku un veidus. Nepieciešamo informāciju par dažādiem ārstniecības augiem var gūt gan speciālajā literatūrā, gan internetā, gan komunicējot ar šajā jomā zinošiem cilvēkiem.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā bioloģija (sevišķi anatomija), ķīmija, veselības mācība, psiholoģija, ētika un svešvalodas.


Interešu joma(s): Veselības aprūpe un rehabilitācija


Radniecīgās profesijas:

AKUPUNKTŪRAS ĀRSTS

ĀRSTS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

bioloģija, ķīmija veselīgs dzīvesveids
saistība starp cilvēka emocionālo stāvokli un fizisko pašsajūtu slimību rašanās cēloņi
pārtikā lietoto produktu ķīmiskais sastāvs, E-vielas, to ietekme uz veselību medicīnas preparātu apraksti, to ķīmiskais sastāvs
dažādas netradicionālās, tautas dziedniecības metodes darbs, kurā es varu praktiski palīdzēt citiem

Man raksturīgas šādas īpašības:

analītiskums rūpība lietišķums
kritiskums neatkarība labestība
zinātkāre stabilitāte radošums
piesardzība spēja pielāgoties spēja iedziļināties sevī un citos
sistemātiskums* pacietība taktiskums
precizitāte atbildība izpalīdzība

*sistemātiskums - spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar dažāda vecuma un sociālā slāņa cilvēkiem saprotami izskaidrot sarežģītus medicīniskus jautājumus
būt labam klausītājam nomierināt, iedrošināt citus
pamanīt būtiskāko lielā informācijas apjomā sniegt pirmo medicīnisko palīdzību**
ievākt ārstniecības augus zāļu tējām izmantot aromterapijas metodes

** pirmā palīdzība – palīdzība, ko cietušajam (slimajam) viņa dzīvībai vai veselībai kritiskā stāvoklī savu zināšanu un iespēju apjomā sniedz personas ar kvalifikāciju medicīnā vai bez tās neatkarīgi no sagatavotības un ekipējuma (Ārstniecības likums)

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv