JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.ĢIMENES ĀRSTS


Kods: 2221 11


Darba saturs:
Ģimenes ārsts ārstē dažāda veida saslimšanas un risina ar veselību saistītus jautājumus, kā arī veic slimību profilakses darbu. Ģimenes ārsts apkalpo vairākus vai pat visus ģimenes locekļus un pārzina ģimenes veselības vēsturi.

Ģimenes ārsts uz pieņemšanu atnākušo pacientu iztaujā un izmeklē, izvērtē sūdzības un, ja iespējams, pats nosaka diagnozi. Ja nepieciešami papildu izmeklējumi vai ārstu speciālistu konsultācijas, ģimenes ārsts raksta nosūtījumus, lai precizētu vai noskaidrotu diagnozi. Ģimenes ārsts izvērtē, kāda terapija pacientam nepieciešama (nozīmē medikamentus, procedūras, fizioterapiju, izraksta receptes, nosaka ārstēšanas režīmu). Viņš izlemj, vai pacientam nepieciešamas atkārtotas vizītes pie ārsta, ārstēšana var noritēt mājās vai pacients jānosūta uz stacionāru (slimnīcu).

Ģimenes ārsts pieņemšanas laikā pacientus informē par profilaktiskiem veselības aizsardzības pasākumiem un iesaka, kā tos labāk realizēt. Viņš rosina pacientus vakcinēties pret dažādām infekcijas slimībām, lai izvairītos no saslimšanas ar tām, tāpat seko, lai pacients ievēro kārtējās vakcinācijas režīmu. Pacientiem ar hroniskām slimībām ģimenes ārsts pievērš īpašu vērību, jo tiem jāveic periodiskas veselības pārbaudes, lai novērotu slimības gaitu.

Ja pacients saslimst pēkšņi un nespēj ierasties pie ģimenes ārsta, viņš dodas mājas vizītē pie slimnieka, uzklausot sūdzības, izmeklējot pacientu, izvērtējot situāciju (ārstēt mājas apstākļos vai nosūtīt uz stacionāru).

Pēc katra pacienta apskates ģimenes ārsts aizpilda slimības vēsturi (ambulatoro karti). Tajā viņš apraksta slimības gaitu, dinamiku, veiktos un vēl nepieciešamos izmeklējumus, savāc un apraksta kartē pārējo speciālistu slēdzienus, uzrāda visus nozīmētos medikamentus.

Ģimenes ārsts izraksta, pagarina un noslēdz darba nespējas lapu, tās pamatojumu aprakstot slimības vēsturē.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Ģimenes ārsts darbā lieto, piemēram, fonendoskopu pacienta plaušu un sirds darbības izklausīšanai, asinsspiediena mērīšanas aparātu, dažādus termometrus ķermeņa temperatūras mērīšanai dažādās ķermeņa daļās (piemēram, mutē, padusēs, deniņu rajonā), vienreizējās špāteles pacienta rīkles dobuma apskatei. Medicīniskās dokumentācijas rakstīšanai un sistematizēšanai ģimenes ārsts izmanto biroja tehniku, piemēram, datoru, printeri, kopētāju, kancelejas piederumus.


Darba apstākļi:
Ģimenes ārsts strādā sertificētās medicīnas iestādēs medicīnas pakalpojumu sniegšanas prasībām atbilstošās telpās. Ģimenes ārsts strādā astoņu stundu darba dienu, plānojot rīta un vakara pieņemšanas laiku pacientiem, mājas vizītes.


Darba iespējas:
Ģimenes ārsts var strādāt plaša profila ambulatorās iestādēs (piemēram, poliklīnikas, klīnikas, ārstu privātprakses).


Nepieciešamā izglītība:
Nepieciešama augstākā izglītība ārsta specialitātē. Mācību ilgums – 6 gadi. Lai patstāvīgi nodarbotos ar ārstniecību, pēc augstākās izglītības iestādes beigšanas ārsts turpina 3 gadu studijas rezidentūrā (laiks no pamatstudijām līdz iespējai uzsākt patstāvīgu ārsta praksi). Nokārtojot rezidentūras beigu eksāmenu, ārsts iegūst sertifikātu specialitātē un tiek reģistrēts ārstniecības personu reģistrā.


Iespējamais atalgojums:
300 līdz 700 LVL.
Algas apmērs atkarīgs no ģimenes ārsta darba vietas un profesionalitātes.


Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tevi interesē medicīna? Vai tev patīk darbs ar cilvēkiem? Vai tu spēj iejusties citu cilvēku ciešanās un vēlies viņiem palīdzēt? Vai proti uzklausīt un glabāt uzticētos noslēpumus?

Ģimenes ārstam būtiskas ir labas komunikācijas prasmes un empātija (spēja iejusties otra cilvēka situācijā). Kritiskā situācijā palīdzot saviem draugiem, radiniekiem, mēģini nezaudēt galvu, bet gan atrast labāko risinājumu konkrētajos apstākļos. Tāpat centies saprasties ar dažādiem cilvēkiem, jo arī ģimenes ārsta klienti ir cilvēki ar atšķirīgām problēmām, dzīves redzējumu, izglītības līmeni, no dažādiem sociālajiem slāņiem. Ģimenes ārstam svarīga psiholoģiska līdzsvarotība, jo bieži nākas sastapties ar cilvēku ciešanām, sāpēm un slimībām. Tāpat viņam nepieciešams izlēmīgums, precizitāte, atbildības izjūta.

Esi iniciators labdarības pasākumiem skolā vai ārpus tās! Iespējas gadījumā praktizējies, veicot palīgdarbus kādā medicīnas iestādē, – tā varēsi izjust ārsta darba ikdienu.

Īpašu uzmanību pievērs tādiem mācību priekšmetiem kā ķīmija, bioloģija, fizika, veselības mācība, socioloģija, psiholoģija un ētika.


Interešu joma(s): Veselības aprūpe un rehabilitācija


Radniecīgās profesijas:

HOMEOPĀTS

FIZIOTERAPEITS

ERGOTERAPEITS

ĀRSTS

PEDIATRS

UZTURA SPECIĀLISTS

FIZISKĀS REHABILITĀCIJAS ĀRSTS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

bioloģija, ķīmija, veselības mācība veselīgs dzīvesveids
cilvēka emocionālais stāvoklis un fiziskā pašsajūta ģimenes locekļu pašsajūta, slimību un izveseļošanās iemesli
cilvēka fizioloģiskie procesi mūsdienu medicīnas tehniskais aprīkojums, diagnostiskās iespējas
tautas dziedniecības metodes darbs, kur varu praktiski palīdzēt cilvēkiem

Man raksturīgas šādas īpašības:

analītiskums rūpīgums izpalīdzība
kritiskums neatkarība labestība
zinātkāre stabilitāte līdzjūtība
piesardzība pielāgošanās spēja izturība
sistemātiskums * pacietība lietišķums
racionalitāte ** atbildība kārtīgums

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

saprasties ar dažāda vecuma un sociālā slāņa cilvēkiem vienkārši un saprotami izskaidrot sarežģītus medicīnas jautājumus
būt labam klausītājam nomierināt, iedrošināt cilvēkus atveseļošanās periodā
saglabāt mieru kritiskās situācijās sniegt pirmo medicīnisko palīdzību *
pārzināt dažādu medikamentu iedarbību atveseļot organismu ar slimībai atbilstošu uzturu

* pirmā palīdzība – palīdzība, ko cietušajam (slimajam) viņa dzīvībai vai veselībai kritiskā stāvoklī savu zināšanu un iespēju apjomā sniedz personas ar kvalifikāciju medicīnā vai bez tās neatkarīgi no sagatavotības un ekipējuma (Ārstniecības likums)

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv