JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.DATORDIZAINERS (WEB LAPAS DIZAINERS)


Kods: 2131 13


Darba saturs:

Datordizainers nodarbojas ar vizuāla attēla, kustīga attēla (piemēram,videomateriāla), telpiska modeļa (piemēram, pēc arhitekta pasūtījuma) apstrādi un modelēšanu digitālā formātā, lielākoties reklāmas un poligrāfijas vajadzībām, kā arī īsteno dažādus citus projektus, kuru veikšanā nepieciešama idejas vizuāla apstrāde ar datortehnikas palīdzību.


Datordizainers veic arī WEB lapas ieceres vizuālā risinājuma plānošanu, lapas izveidi un uzturēšanu. Datordizainers pārspriež ar klientu viņa iecerēto WEB lapas ideju, noskaidro WEB lapas mērķi un tad izstrādā WEB lapas vizuālo saturu, ideālā gadījumā arī - literāro saturu (tas atkarīgs no viņa talantiem). Bet pārsvarā datordizainers nosaka tikai vizuālo risinājumu, izlemj, cik ilustrācijas tiks izvietotas WEB lapā, izstrādā tehnisku plānu tās uzturēšanai, kā arī paredz veidus, kā to popularizēt internetā. Datordizainers sadarbojas ar citiem datordizaineriem, teksta veidotājiem (piemēram, literātiem, sabiedrisko attiecību speciālistiem) sistēmu administratoriem un IT speciālistiem. Pēc projekta pabeigšanas datordizainers sazinās ar klientu un noskaidro, vai viņš ir apmierināts ar darba rezultātu, kā arī jebkurā laikā pēc klienta vēlmes izdara nepieciešamās izmaiņas projektā vai WEB lapā: ievieto tajā jaunas ilustrācijas, jaunu saturu, variē popularizēšanas iespējas.


Datordizaineri, kas nodarbojas ar WEB lapu izstrādi, var specializēties vai nu WEB lapas dizaina radīšanā (proti, izstrādāt lapas redzamo daļu), vai arī pievērsties WEB lapas neredzamajiem aspektiem, piemēram, izstrādāt un izveidot datu bāzi, uz kuras balstās WEB lapa.


Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Datordizaineris darbā lieto datoru, kancelejas piederumus (ideju pierakstīšanai), specializētas datorprogrammas attēla, videomateriāla un grafisko modeļu apstrādei. Populārākās no WEB lapu veidošanai nepieciešamajām datorprogrammām ir CorelDraw, Photoshop, Adobe Illustrator.


Darba apstākļi:
Datordizainers strādā gan birojos, gan savās mājās. Telpās nepieciešams fona apgaismojums, lai kontrasts ar ekrāna apgaismojumu nebojātu redzi. Darba laiku parasti nosaka pats datordizainers, nereti strādā vakaros, naktīs un brīvdienās, kā arī pie vairākiem projektiem vienlaikus.


Darba iespējas:
Datordizainers var strādāt informācijas tehnoloģijas uzņēmumos, poligrāfijas, reklāmas un dizaina uzņēmumos, kā arī firmās, kam pieder pašām savas apjomīgas WEB lapas.

Datordizainers bieži vien strādā kā pašnodarbināta persona. Datordizainers bez programmētāja izglītības var strādāt kā brīvmākslinieks, atsevišķu projektu īstenošanai sadarbojoties ar programmētājiem.


Nepieciešamā izglītība:
1. līmeņa profesionālā augstākā izglītība jeb koledžas tipa izglītība WEB dizainā un reklāmas dizainā vai augstākā izglītība datordizainā. Studiju ilgums 2 – 4 gadi. Ļoti noderīga jebkāda izglītība, tai skaitā kursu pieredze, datorzinātnēs un/vai programmēšanā.


Iespējamais atalgojums:
50 līdz 1000 LVL.
Datordizainera atalgojums, strādājot līgumdarbus, ir no 50 līdz 1000 latiem par projektu. Tie datordizaineri, kas strādā pilnu slodzi ar noteiktu darba laiku, saņem apmēram 400 latus mēnesī.


Ko tu vari darīt jau šodien?:

Vai tev piemīt laba krāsu un telpas izjūta? Datordizainers savā būtībā ir mākslinieks  Trenējies zīmēšanā, attēlojot uz papīra dažādus apkārtnes objektus reālās proporcijās. Iztēlojies, kā izskatīsies, piemēram, galda lampiņa šķērsgriezumā vai pārgriezta pa diognāli Mēģinot zīmējumā attēlot tās jaunās kontūras, trenēsi telpisko domāšanu.


Jo ātrāk iepazīsies ar dažādām datorprogrammām un to iespējām, sākot ar Microsoft Office un beidzot ar vizuālās mākslas programmām, jo ērtāk tev būs strādāt ar tām, kad kļūsi par datordizaineru. Vari sākt ar vienkāršu attēlu apstrādi, piemēram, mainot toņus un fonu ģimenes vai draugu fotoattēliem.


No mācību priekšmetiem īpašu uzmanību pievērs vizuālai mākslai, matemātikai un informātikai.


Interešu joma(s): Informācijas tehnoloģijas Māksla un kultūra,


Radniecīgās profesijas:

PROGRAMMĒTĀJS

DATORGRAFIĶIS

INTERJERA UN REKLĀMAS DIZAINERIS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

māksliniecisko spēju pilnveidošana radošajās studijās reklāmas plakātu, afišu, flaieru, dekoratīvo elementu veidošana
radošs darbs datordizaina attīstības tendences
zīmējumu apstrādes, dizaina datorprogrammas krāsu un formu simboliskā nozīme un ietekme uz cilvēka zemapziņu
darbu tehniskais risinājums WEB lapu, reklāmu, videoklipu vizuālā satura un dizaina tehnisko nianšu salīdzināšana

Man raksturīgas šādas īpašības:

oriģinalitāte impulsivitāte elastība
izteiksmīgums emocionalitāte ambiciozitāte
radošums neatkarība precizitāte
bagāta iztēle vērība pašapziņa
neatkarība neatlaidība optimisms
intuīcija * enerģiskums pielāgošanās spēja

*intuīcija – spēja nojaust, aptvert, neapzināti izjust

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

apstrādāt fotogrāfijas ar datorprogrammu palīdzību mobilizēties liela apjoma augstas precizitātes darbam ierobežotā laikā
strādāt vizuālās mākslas tehnikās programmēt
veidot kompozīciju, tehnisko grafiku zīmēt skices, modelēt
veidot labu saskarsmi ar cilvēkiem lietot speciālās datorgrafikas programmas

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv