JAUNIEŠIEM
PIEAUGUŠAJIEM
DARBA MEKLĒTĀJIEM
 

Profesiju aprakstu katalogu izstrādi līdzfinansējis Eiropas Sociālais fonds.PLASTMASAS IZSTRĀDĀJUMU RAŽOŠANAS IEKĀRTU OPERATORS1

1 PROFESIJU GRUPA „PLASTMASAS IZSTRĀDĀJUMU RAŽOŠANAS IEKĀRTU OPERATORS” 8142.

Darba saturs:
Plastmasas izstrādājumu ražošanas iekārtu operators ražo kvalitatīvus plastmasas izstrādājumus pēc iepriekš sagatavotām tehnoloģiskām kartēm2, piemēram, plēvi ar vai bez apdrukas, plastmasas maisiņus un citus. Saņemot jaunu izstrādājuma tehnoloģisko karti, operators sagatavo granulētu materiālu, no kura izstrādājums tiks veidots, un iestata ražošanas iekārtas – precīzi nostāda vai ieprogrammē iekārtu tā, lai izstrādājums iegūtu nepieciešamo struktūru, platumu, biezumu, svaru un citas vajadzīgās īpašības. Tā kā iekārtas mēdz būt dažādas, tad iestatīšana var notikt gan manuāli, gan datorizēti.
Situācijās, kad plastmasas izstrādājumu ražošanas tehnologs nespēj sniegt visu vajadzīgo informāciju par izstrādājuma tehniskās ekspluatācijas parametriem (piemēram, nestandarta pasūtījumu gadījumos), iekārtu operators sazinās ar pasūtītāju un vienojas par izstrādājuma izskatu un īpašībām. Pēc tam nepieciešamo informāciju viņš nodod ražošanas tehnologam, kurš izstrādā pasūtījuma tehnoloģisko karti.
Kad iekārta ir iestatīta, operators pārbauda, vai tā ir sasniegusi izstrādājuma ražošanai nepieciešamo temperatūru, un uzsāk ražošanas procesu, kura laikā regulāri pārbauda gatavā izstrādājuma kvalitāti un salīdzina tā tehniskos parametrus ar ražošanas standartiem. Ja tiek konstatēts, ka izstrādājuma kvalitātes novirze ir lielāka nekā pieļaujams, operators veic nepieciešamās darbības, lai novērstu radušos ražošanas procesa kļūdu.
Gadījumos, kad iekārta ir salūzusi, plastmasas izstrādājumu ražošanas iekārtu operators savas kompetences robežās remontē iekārtu vai aizstāj bojāto rezerves daļu ar jaunu.

2 Precīzs veicamo darbību apraksts, kurā noteikta darbu secība, materiālu veidi un daudzums, kas nepieciešams produkta izgatavošanai.
Darbā pielietojamie instrumenti/aprīkojums:
Lai sagrieztu gatavo plastmasas izstrādājumu un paņemtu tā paraugu, plastmasas izstrādājumu ražošanas iekārtu operators izmanto dažādus nazīšus. Lai iekārtu iestatītu manuāli, viņš lieto dažāda veida stellatslēgas, lineālu un mikrometru.


Darba apstākļi:
Plastmasas izstrādājumu ražošanas iekārtu operators strādā maiņu darbu, kas parasti ir 12 stundu vienā maiņā. Plastmasas izstrādājumu ražošana nereti notiek 24 stundas diennaktī, tāpēc iekārtu operatoram nākas strādāt arī nakts maiņās, taču maiņu grafiks ir atkarīgs no pasūtījumu daudzuma un apjoma. Darbs norit telpās, kur ir īpašs mikroklimats un temperatūra, kas ļauj tehnoloģiski izgatavot kvalitatīvu produktu. Ražošanas procesā ir dzirdams specifisks troksnis un jūtama arī specifiskā polietilēna smarža.


Darba iespējas:
Plastmasas izstrādājumu ražošanas iekārtu operators var strādāt uzņēmumos, kas ražo plastmasas izstrādājumus.


Nepieciešamā izglītība:
Latvijā nav speciālās programmas plastmasas izstrādājumu ražošanas iekārtu operatoru sagatavošanai. Operatoram ir vēlama vidējā profesionālā izglītība inženiermehānikā vai metālapstrādē. Uzsākot darbu ar iekārtu, operatoru papildus apmāca zinoši meistari. Šādas mācības nepieciešamas arī tādēļ, ka plastmasas izstrādājumu ražošanas iekārtas var ļoti atšķirties.Ko tu vari darīt jau šodien?:
Vai tev patīk strādāt patstāvīgi, sekot līdzi darba procesam un meklēt veidus, kā to uzlabot? Vai tevi interesē fizika un patīk redzēt sava darba gala rezultātu? Varbūt tevi interesē tehnoloģiskie procesi – kā no dažādiem materiāliem tiek izgatavotas ikdienā lietojamas lietas? Ja esi tehniski domājošs, pacietīgs un precīzs, tad plastmasas izstrādājumu ražošanas iekārtu operatora darbs būs tev piemērots.
Ja esi skolnieks, tad meklē iespēju sekot plastmasas izstrādājumu ražošanas iekārtu operatora darbam Ēnu dienās vai ierosini skolotājai doties ekskursijā uz kādu plastmasas izstrādājumu ražotni. Īpaši rūpīgi mācies ķīmiju un fiziku, lai izprastu ražošanas procesus un sadarbotos ar ražošanas tehnologiem, kā arī apgūsti informātiku, lai mācētu iestatīt ražošanas iekārtas.
Ja šobrīd jau apgūsti inženiermehānikas vai metālapstrādes specialitāti vai vēlies pārkvalificēties, tad meklē plastmasas izstrādājumu ražošanas iekārtu operatora palīga darbu un iegūsti nepieciešamās zināšanas profesionālu meistaru vadībā.
Ja vēlies papildināt zināšanas par plastmasas izstrādājumu ražošanas teorētisko pusi, tad apgūsti internetā pieejamo informāciju par plastmasas ražošanas tehnoloģiju un jaunākajām ražošanas iekārtām. Tāpat vari papildināt zināšanas materiālu mācībā – interesējies par jaunu materiālu īpašībām un to pielietojumu ražošanā.


Interešu joma(s): Rūpniecība (mašīnbūve, metālapstrāde, vieglā, poligrāfijas un ķīmijas rūpniecība)


Radniecīgās profesijas:

GUMIJAS IZSTRĀDĀJUMU RAŽOŠANAS IEKĀRTU OPERATORS

LĪMĒŠANAS IEKĀRTAS OPERATORS

METĀLAPSTRĀDES DARBGALDU OPERATORS

PAPĪRA UN PAPĪRA IZSTRĀDĀJUMU RAŽOŠANAS IEKĀRTU OPERATORS

Prasmju noteikšanas lapa

Profesijas piemērotību vari noteikt, ja izvērtē savu interešu, personības īpašību un prasmju atbilstību konkrētajai profesijai. Kvadrātiņos atzīmē savas intereses, raksturīgās īpašības un prasmes, ko esi apguvis vai vēlies apgūt.

Mani interesē:

fizika un ķīmija kvalitātes mērīšana un kontrole
ražošanas tehnoloģijas jaunas ražošanas iekārtas
tehnoloģiskās kartes risinājumi un uzlabojumi darbā
plastmasas izstrādājumu veidi mašīnu, mehānismu un ierīču uzbūve un darbība

Man raksturīgas šādas īpašības:

patstāvība sistemātiskums* vērīgums
praktiskums neatlaidība racionalitāte**
precizitāte atbildīgums apķērība
stabilitāte taupīgums materiālisms***
kritiskums rūpīgums izturība
pacietība disciplinētība piesardzība

*sistemātiskums – spēja atkārtoti veikt kādas darbības plānā noteiktā secībā

**racionalitāte – spēja būt lietišķam un saprātīgam, attieksmē pret dzīvi dominē prāts un intelekts

***materiālisms – orientācija uz izdevīgumu, labumu, praktiskumu

Esmu apguvis vai vēlos apgūt šādas prasmes:

lasīt tehnoloģiskās kartes veikt fizisku darbu
pārzināt materiālu īpašības izvērtēt produkta kvalitāti
pielietot datorprasmes koriģēt ražošanas procesu
pārzināt iekārtu uzbūvi analizēt iekārtu darbību

AUTORIZĀCIJA

Lietotāja vārds

Parole


Lai izmantotu visas lapas iespējas,  reģistrējieties!

SEKO MUMS
Pēdējās izmaiņas veiktas 01.08.2019

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Nodarbinātības valsts aģentūru obligāta
© Nodarbinātības valsts aģentūra, 2005. Izstrādāts: CraftW
Nodarbinātības valsts aģentūra, K.Valdemāra iela 38, Rīga, LV-1010, t?lr.67021706, fakss 67021806, e-pasts: nva@nva.gov.lv
Jautājumi par mājas lapas saturu un tehnisko nodrošinājumu: webmaster@nva.gov.lv